kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۹۶۵
تاریخ انتشار : ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
وزیر راه و شهرسازی خبر داد
وزیر راه و شهرسازی از آغاز ثبت‌نام متقاضیان طرح جهش تولید از فردا خبر داد و گفت: بر اساس آخرین اطلاعات از سازمان ملی زمین و مسکن، در ۸۰۰ شهر کشور زمین‌ها شناسایی شده است که برای ساخت دو میلیون واحد کافی است.

به گزارش خبرنگار مهر، رستم قاسمی در حاشیه مراسم تکریم و معارفه مدیران شرکت راه‌آهن در جمع خبرنگاران درباره اقدامات وزارت راه و شهرسازی درباره قانون جدید تولید مسکن، تأکید کرد: هم بر اساس قانون جهش تولید و درخواست دولت موظفیم طی چهار سال، چهار میلیون واحد مسکونی تولید کنیم. قانون جدید جهش تولید مسکن ابلاغ شده و کمک زیادی به خانه‌دار شدن مردم می‌کند اما قرار نیست هر سال یک میلیون واحد ساخته شود بلکه با توجه به زمان‌بر بودن ساخت مسکن در یک سال و نیم در شورای عالی مسکن اعلام کردیم در فاز اول ساخت دو میلیون واحد را شروع می‌کنیم. اجرای تفاهم نامه‌ها با دستگاه‌های مختلف اجرا شده است.
وی ادامه داد: بر اساس آخرین اطلاعات از سازمان ملی زمین و مسکن، در ۸۰۰ شهر کشور زمین‌ها شناسایی شده است که برای ساخت دو میلیون واحد کافی است. ایجاد بانک زمین را پیگیری می‌کنیم که زمان پایان آن سه ماهه است و در پایان سه ماه، بانک زمین را خواهیم داشت.
این مسئول درباره تأمین مالی ساخت مسکن، یادآور شد: منابع مالی آن ۳۶۰ هزار میلیارد تومان معادل ۲۰ درصد تسهیلات بانکی است که در اختیار صنعت ساختمان قرار می‌گیرد. این موضوع به بانک مرکزی ابلاغ شده است.
قاسمی درباره سقف تسهیلات افزود: سقف تسهیلات مسکن برای مراکز استان‌ها، سایر شهرستان‌ها و روستاها پیشنهاد شده و به بانک مرکزی ارائه خواهد شد. قرار است سه شنبه
۲۷ مهرماه در شورای عالی مسکن این پیشنهادات مطرح شود که سقف آن در شهرها ۴۰۰ میلیون و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان است.
به گفته وزیر راه و شهرسازی، سامانه «ثمن» بلافاصله از فردای جلسه شورای عالی مسکن (چهارشنبه ۲۸ مهر) بازگشایی شده و همه متقاضیان می‌توانند ثبت‌نام کنند. قاسمی با‌اشاره به تجربه مسکن مهر، عنوان کرد: ساخت را متقاضی محور کردیم همچنین سبز بودن فرم ج (نداشتن ملک از سوی متقاضی) به قوت خود باقی است. البته‌اشکالاتی دارد که در شورای عالی مسکن پیشنهاد اصلاح دادیم. تسهیلات زیرساخت‌ها، مجتمع سازی، مدرسه سازی و دیگر اقدامات را دولت رایگان می‌سازد.
تهاتر نفت با تکنولوژی ساخت
وی با تأکید بر اینکه مسکن را بخش خصوصی می‌سازد و ما توزیع مدیریت ساخت را به دستگاه‌های تابعه وزارت راه ابلاغ کردیم، خبر داد: در حال مذاکره با خارجی‌ها هستیم تا دانش صنعتی سازی را تأمین کنند و تأمین مالی توسط فاینانس خارجی و تهاتر نفت انجام
می‌شود.
قاسمی درباره همکاری وزارت راه با بنیاد مسکن گفت: این بنیاد ساخت ۴۰۰ هزار واحد را آغاز کرده که ۲۰۰ هزار واحد روستایی و ۲۰۰ هزار واحد شهری است. ۵۲۰ هزار نفر نیز به صورت کامل و به صورت اسم شناسایی شدند و تحت پوشش نهادهای حمایتی شامل کمیته امداد، بهزیستی و بنیاد مستضعفان هستند و این نهادها برای آنها ساخت و ساز خواهند کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: