kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۸۸۶
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۱

 

نماینده مجلس تاکید کرد به جای پرداخت ارز ترجیحی باید با پرداخت مستقیم یارانه از اقشار کم‌درآمد حمایت کرد.
معین‌الدین سعیدی، نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه هدف دولت از پیاده‌سازی ارز ترجیحی چه بود، اظهار داشت: به نظر می‌رسد، سیاست ارز ترجیحی را که دولت‌های قبلی داشتند دولت سیزدهم را هم مجبور به ادامه این ماجرا کرده است.
وی تصریح کرد: آنها تصور می‌کردند با این سیاست بتوانند اقشار ضعیف جامعه را با ارز مرجع یا ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت کنند، اما تجربه‌ در کشورمان و حتی کشورهای دیگر نشان داده است که این سبک حمایت‌ها به دلیل ایجاد سازوکارهای فسادزا هیچ خیری به مردم نخواهند رساند.
سعیدی ادامه داد: یارانه پرداختی کشور برای سوخت و حتی درمان نیز بسیار بالاست و بین این یارانه‌ها با یارانه ارزی فعلی، تفاوت‌های فراوانی وجود دارد، به همین دلیل است که ما باید تلاش کنیم عدالت را در بین همه‌ مردم برقرار کنیم. عدالت بدین معنی است که مردم با مدیریت درست از سهمیه‌ بیت‌المالشان به طور مساوی بهره بگیرند. در حال حاضر اما متاسفانه ثروتمندان بیشتر از مردم عادی از یارانه‌ها استفاده می‌کنند که نمونه اصلی آن در مصرف بسیار متفاوت دهک‌های بالای درآمدی از این یارانه ارزی بوده است.
وی تصریح کرد: به طور مثال در بحث یارانه انرژی نیز یک نفر ممکن است چند وسیله‌ نقلیه داشته باشد، از طرفی یک نفر ممکن است یک وسیله‌ نقلیه یا بعضا هیچ وسیله‌ نقلیه‌ای نداشته باشد و همه‌ این‌ها از یارانه‌ آشکار و پنهان سوخت بهره می‌برند اما آن کسی که وسیله نقلیه بیشتری دارد، از یارانه انرژی نیز استفاده بیشتری می‌کند. اگر ما نتوانیم این موضوع را به طور صحیح مدیریت و کنترل کنیم، به سمت بی‌عدالتی حرکت کرده‌ایم؛ اتفاقی که عینا در ارز 4200 تومانی افتاد، به نام مردم ارز 4200 تومانی را دادند ولی به سفره مردم نرسید.
نماینده مردم چابهار افزود: به اعتقاد بنده دولت سیزدهم همین عقیده را دارد و به سمتی پیش می‌رود که بتواند شرایط استفاده بهینه از منابع بسیار زیاد ارز 4200 تومانی را برای همه مردم مهیا کند. اما موضوع مهم‌تر این است که نحوه‌ اقدام و مسیر انتخابی باید به گونه‌ای باشد که این جراحی موجب آسیب دیدن اقشار ضعیف جامعه نشود.
وی همچنین در پاسخ به این سؤال که چرا سیاست پرداخت ارز
4200 تومانی با شکست روبه‌رو شده است، گفت: سیاست ارز ترجیحی موجب بی‌عدالتی در کشور شده است و شکاف در جامعه را افزایش می‌دهد. اگر ما نگاهی به جامعه داشته باشیم، متوجه می‌شویم که همه‌ افراد درحال تلاش هستند اما تفاوت طبقاتی در جامعه روزبه‌روز درحال بیشتر شدن است و اتخاذ تدابیری مانند ارز چندنرخی نه تنها به بخش مولد اقتصاد کمکی نمی‌کند بلکه به سوداگری در جامعه دامن می‌زند و همه این‌ها نشان‌دهنده‌ این موضوع است که ما در مسیر درستی قرار نگرفته‌ایم.

نام:
ایمیل:
* نظر: