kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۸۷۶
تاریخ انتشار : ۲۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۰

 

وزیر صمت با بیان اینکه منابع صندوق توسعه ملی باید برای فاینانس خارجی‌ها استفاده شود، گفت: به دنبال از بین بردن وابستگی اقتصاد ایران به دلار هستیم.
سیدرضا فاطمی امین در جمع اعضای اتاق بازرگانی ایران درباره مشکلات اقتصادی کشور و راهکارهای رفع آن، اظهار کرد: برای اعزام رایزنان بازرگانی برنامه‌های ویژه‌ای داریم که در همین راستا برای سال بعد ۶۰ رایزن و برای سال ۱۴۰۲ نیز۱۲۰ رایزن بازرگانی به کشورهای مختلف اعزام خواهیم کرد. همچنین کارها برای تمدید موافقت‌نامه اتحادیه اوراسیا شروع شده و ما به دنبال دائمی کردن عضویت ایران در این اتحادیه هستیم.
وزیر صمت با ‌اشاره به موضوع تأمین مالی، گفت: ‌اشتباه است که منابع صندوق توسعه ملی برای سرمایه‌گذاری در ایران استفاده شود. بهترین کاربرد منابع صندوق برای فاینانس خارجی‌ها و اعتبار خریدار به خارجی هاست. اگر از قبل این سیاست را اجرا می‌کردیم دچار مشکلات الان نمی‌شدیم.
فاطمی امین تاکید کرد: ما در دوران گذار به سر‌می‌بریم که به اعتقاد من این دوران بین شش تا ۹ ماه باید طول بکشد. بنابراین طبق برنامه‌ها سال بعد نباید دیگر تعهد ارزی داشته باشیم. از سال ۹۷ که ما تحریم شدیم بخش عمده‌ای از درآمد نفتی ما دچار مشکل شد. یعنی منابع ارزی کشور کاهش یافت اما مصارف ارزی باقی ماند. همین مسئله موجب شد که ما بر تعهدات ارزی متمرکز شویم و اقتصاد ایران دچار پیچیدگی شود.
وی یادآور شد: دوران گذار باید حداکثر یک ساله تمام می‌شد اما سه سال و نیم طول کشیده است. از اوایل تابستان سال گذشته دیگر نباید تعهد ارزی داشته باشیم. از سال آینده به اندازه‌ای درآمد ارزی خواهیم داشت که نیاز ارزی کشور تأمین شود و دیگر صادرکننده دچار مشکل برای رفع تعهد ارزی نشود.
به گزارش مهر، وزیر صمت گفت: کشور تحریم است و من این موضوع را قبول دارم اما به نظرم عدم تعریف‌ساز و کارهای دقیق برای اقتصاد کشور تأثیر بیشتری از تحریم داشته است. تحریم‌ها قابلیت خنثی‌سازی دارند. ضمن اینکه برای رشد اقتصادی و دستیابی به پیشرفت و توسعه در کشور مشکل فنی و فناوری نداریم، مگر موردی و مشکل تأمین مالی هم نداریم.
فاطمی امین افزود: ما کل منابع و مصارف چهار سال آینده برای دستیابی به رشد اقتصادی را احصا کرده‌ایم که در همین رابطه وضعیت سرمایه در گردش، سرمایه ثابت، صادرات و... مشخص شده است و این منابع در کشور وجود دارد. برای سال آینده رشد ۱۲ درصد و برای سال ۱۴۰۲ رشد ۱۰ درصدی را پیش‌بینی کرده‌ایم.
پیش‌بینی پذیری اقتصاد
وزیر صمت گفت: مشکل در سازوکارهایی است که به درستی برقرار نمی‌شود که مثال این موضوع هم در مورد کالاهای پایه و بورسی است. در این راستا کار ویژه‌ای را از ابتدای مهرماه آغاز کرده‌ایم که تا آذر به پایان می‌رسد.
فاطمی امین افزود: تا یکی دو هفته آینده، عرضه‌های ۱۲ ماهه محصولات پتروشیمی، سیمان و فولاد را در بورس خواهیم داشت و به همین ترتیب کالاهای دیگر نیز اضافه می‌شود و تا پایان پاییز محدودیت‌ها کاملاً برداشته می‌شود. از این طریق هر پیمانکاری که می‌خواهد پروژه ساختمانی بگیرد می‌داند قیمت دو ماه آینده میلگرد چقدر خواهد بود. این مسئله به معنای پیش‌بینی پذیر شدن اقتصاد کشور است.
وی تصریح کرد: ما همچنین به دنبال خارج کردن اقتصاد ایران از دلاری بودن هستیم. در حال حاضر
۳۰ درصد از قطعات خودرو وارد می‌شود و طبیعی است که این قطعات مطابق قیمت دلار نرخ‌گذاری شوند منتهی
۴۰ درصد قیمت نهایی خودرو وابسته به محصولاتی است که در داخل ایران تولید می‌شوند اما این محصولات نیز از قیمت دلار تبعیت می‌کنند. همین مسئله موجب می‌شود قیمت خودرو با قیمت دلار دچار نوسان شود. ما این رابطه را قطع خواهیم کرد.
وزیر صمت گفت: در تولید برخی محصولات کسری داریم که این کسری از طریق واردات جبران می‌شود. منتهی باید این محصولات نیز با قیمت‌های داخلی تطابق نسبی داشته باشند که این مسئله با عرضه‌های تلفیقی انجام خواهد شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: