kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۶۳۳
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۷

 

رئیس‌اداره حفاظت و مدیریت حیات وحش محیط‌زیست استان تهران گفت: تاکنون هیچ مورد مشکوک یا ابتلا به طاعون نشخوارکنندگان کوچک جثه در استان تهران مشاهده و گزارش نشده است.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، محمد کرمی در جریان پایش و کنترل مجموعه حفاظتی جاجرود به منظور نظارت بیشتر بر اقدامات پیشگیرانه برای مقابله با هرگونه بیماری حیات وحش به‌ویژه طاعون نشخوارکنندگان کوچک در مناطق استان تهران اظهارداشت: اقدامات پیشگیرانه در این خصوص به‌ویژه نظافت و ضدعفونی کلیه آبشخورهای حیات وحش به وسیله آهک‌پاشی و استفاده از مواد مخصوص ضدعفونی، جلوگیری از ورود دام‌های غیرمجاز و واکسینه نشده به مناطق و زیستگاه‌های حیات وحش همچنین افزایش کنترل و گشت‌های محیط بانان، در مناطق تحت مدیریت تشدید یافته است.
کرمی افزود: باتوجه به اینکه عمدتا در حیات وحش درمان بی‌معناست باید علاج واقعه را قبل از وقوع کرد و در این خصوص در زمان حال بهترین کار انجام اقدامات پیشگیرانه و کنترل و بررسی رفتار حیات وحش و افزایش رصد و پایش‌های منطقه‌ای است. وی تاکید کرد: در کنار انجام اقدامات پیشگیرانه تیم کارشناسی مشتمل بر دامپزشک و کارشناسان اداره با حضور در مناطق تحت مدیریت، زیستگاه‌ها و گله‌های حیات وحش را مورد رصد و پایش قرار می‌دهند تا در صورت مشاهده احتمالی هرگونه موارد مشکوک در بین حیات وحش اقدامات قرنطینه و پیشگیرانه دیگری را هم به‌فوریت انجام دهند.
همچنین علی روشنی، معاون مدیرکل و سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان تهران با حضور در منطقه حفاظت شده البرز مرکزی به منظور پایش و کنترل منطقه درخصوص بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک از بخش‌های مختلف این حوزه شامل سولقان، سنگان، دشت عقیل، امامزاده داود و قله پشت بند بازدید کرد.
به گفته روشنی، در این گشت و کنترل و پایش، شواهد و قرائنی از احتمال وجود بیماری طاعون نشخوارکنندگان کوچک و موارد مشکوک ابتلا مشاهده نشد.

نام:
ایمیل:
* نظر: