kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۶۲۴
تاریخ انتشار : ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۵
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد

 

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: انتظار عملکرد بهتری از هندی‌ها در سرمایه‌گذاری برای توسعه بندر چابهار داریم و امیدواریم هر چه سریعتر تجهیزات مورد نیاز این بندر تامین شود.
محمد راستاد در گفت‌وگو با ایسنا درباره وضعیت سرمایه‌گذاری‌ها در چابهاراظهار کرد: هندی‌ها در پی قرارداد اپراتوری برای توسعه بندر چابهار، شش جرثقیل موبایل ساحلی تاکنون به این بندر وارد کردند که در مجموع حدود ۲۴ میلیون یورو ارزش این تجهیزات بوده که از سوی این کشور و از ایتالیا وارد شده است.
وی افزود: این در واقع بخشی از ۸۵ میلیون دلاری است که هندی‌ها قرار بود در این زمینه سرمایه‌گذاری کنند و بقیه تجهیزات نیز در دستور کار وجود دارد و قرار است در قالب مناقصه به شرکت‌ها و کشورهای مختلف که برنده می‌شوند، واگذار شود.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ادامه داد: شرکت اپراتور هندی یک شرکت دولتی است و از این جهت همه قراردادهای خود را در قالب مناقصه برگزار می‌کند و هر سازنده بین‌المللی که برنده شود، به آن شرکت سفارش می‌دهند. بنابراین الزامی برای واردات و تامین همه تجهیزات از کشورهای اروپایی و ایتالیا نیست.
راستاد در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا هندی‌ها توانسته‌اند به وعده خود در این قرارداد عمل کنند یا نه؟ گفت: هندی‌ها می‌توانستند عملکرد بهتری داشته باشند اما باید پذیرفت که تحریم‌ها در این زمینه بی‌تاثیر نبوده چرا که ‌ برخی از تجهیزات را در مناقصه گذاشته بودند و شرکت‌ها برنده شده بودند اما برندگان یعنی سازندگان بین‌المللی خلف وعده کردند و به دلیل تحریم‌ها این تجهیزات را به اپراتور هندی ندادند اما ما خوشبین هستیم چرا که اراده‌ای در طرفین وجود دارد و امیدواریم این کار هرچه سریعتر به سرانجام برسد.
وی ادامه داد: بر اساس قرارداد امضا شده بین ایران و هند قرار بود آنها در بازه زمانی مشخص این کار را انجام دهند که هم‌اکنون زمان‌شان به پایان رسیده اما بر اساس قرارداد B.O.T که وجود داشت، ۱۰ سال زمان بهره‌برداری هندی‌هاست.  البته همه تجهیزاتی که آنها به بندر چابهار وارد کردند در این بندر می‌ماند و این ۱۰ سال از زمانی که قرارداد فعال و سرمایه‌گذاری تکمیل شود، آغاز خواهد شد.
مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد: چنانچه هندی‌ها بتوانند هر چه سریعتر تجهیزات برای بندر چابهار را سفارش دهند، این انتظار را داریم حداکثر همه تجهیزات مورد نیاز تا یک سال و نیم آینده تامین شود. با این سرمایه‌گذاری ظرفیت هشت میلیون تومانی چابهار که به صورت زیرساختی وجود دارد، قابل بهره‌برداری خواهد شد چرا که در این صورت از تجهیزات تخصصی در چابهار استفاده شده و عملکرد و سرعت تخلیه و بارگیری در این بندر افزایش چشمگیری پیدا خواهد کرد.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: