kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۵۹۷
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۳
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه کشورمان با تشریح دیدگاه دولت سیزدهم درخصوص ازسرگیری گفت‌وگوهای وین، از نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت در این زمینه در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در گفت‌وگوهای آتی اقدامات ما متناسب با میزان عمل و اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود.

آندریاس اییب رئیس ‌مجلس ملی سوئیس صبح سه‌شنبه با حضور در وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار کرد و درخصوص موضوعات مرتبط با روابط دو کشور و همچنین مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.
حسین امیرعبداللهیان در این دیدار با تشریح دیدگاه دولت جدید جمهوری اسلامی ایران در روابط متوازن با کشورها پرداخت و توسعه روابط با سوئیس در ابعاد مختلف را حائز اهمیت دانست.
امیرعبداللهیان همچنین با‌ اشاره به ظرفیت‌های مهم روابط دوجانبه در حوزه‌های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بین دو کشور، به‌ویژه همکاری میان شرکت‌های کوچک و متوسط دو کشور را قابل ارتقا دانست و بر ضرورت برگزاری کمیسیون مشترک همکاری‌های دو کشور تأکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان همچنین با تشریح دیدگاه دولت سیزدهم درخصوص ازسرگیری گفت‌وگوهای وین، از نهایی شدن جمع‌بندی‌های دولت در این زمینه در آینده نزدیک خبر داد و افزود: در گفت‌وگوهای آتی اقدامات ما متناسب با میزان عمل و اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود.
آندریاس اییب رئیس ‌مجلس ملی سوئیس نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران به‌عنوان یک کشور دارای نقش محوری در منطقه، دیدارهای خود با ریاست مجلس شورای اسلامی و سایر مقامات پارلمانی کشورمان را سازنده توصیف کرد و در ادامه به نقش سفارت سوئیس در تهران به‌عنوان حافظ منافع برخی کشورها و اهمیت تقویت این نقش پرداخت.
وی همچنین نقش جمهوری اسلامی ایران در زمینه پذیرایی از میلیون‌ها پناهجوی افغانستان طی دهه‌های گذشته و رویکرد جاری در زمینه ارائه خدمات به مردم افغانستان را ستود.
رئیس ‌مجلس ملی سوئیس همچنین درخصوص گفت‌وگوهای هسته‌ای به علاقه‌مندی کشورش در زمینه ایفای نقش در نزدیک‌سازی دیدگاه‌های طرف‌ها با یکدیگر تأکید کرد.
گفت‌وگوی مجازی
با ایرانیان مقیم آمریکا و کانادا
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز دوشنبه ۱۹ مهر ماه در یک نشست مجازی، میزبان جمعی از هموطنان ایرانی مقیم آمریکا و کانادا بود و در جریان مسائل و مشکلات مطرح شده از سوی هم‌میهنان مقیم در این دو کشور قرار گرفت.
امیرعبداللهیان در این نشست بر تسهیل و تسریع خدمات رسانی به ایرانیان و توسعه نهضت نرم‌افزاری و تجمیع و ساده سازی حداکثری خدمات کنسولی به هموطنان تأکید و از اقدامات آتی وزارت امور خارجه برای کمک به آن دسته از هموطنانی که تحت تاثیر تبلیغات مسموم خارجی برای سفر به کشور در حالت تردید قرار دارند، خبر داد.
وی، وزارت امور خارجه و نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را ملجا و مأمن همه ایرانیان خواند و تاکید کرد: حتی افرادی که به نحوی جرمی هم مرتکب شده‌اند، از حق دریافت خدمات کنسولی برخوردارند.
وزیر امور خارجه با تشکر از خدمات ارائه شده از سوی حوزه کنسولی وزارت امور خارجه، اعم از داخل و در نمایندگی‌ها، در زمینه ایجاد پنجره واحد خدمت، ساده سازی فرم‌ها، رفع مشکلات سامانه میخک، ایجاد کشیک‌های شبانه‌روزی برای کمک به ایرانیان متقاضی کمک، رسیدگی به مشکلات نسل‌های دوم و سوم ایرانیان از جمله در حوزه خروج مشمولین و ایجاد سامانه ارتباط مستقیم ایرانیان با وزیر امور خارجه دستورات لازم را به مسئولان بخش کنسولی صادر کرد.
در این نشست مجازی علاوه‌بر حضور جمعی از هم‌میهنان مقیم خارج از کشور، معاون کنسولی، امور مجلس و ایرانیان وزارت امور خارجه و دیگر مدیران این حوزه و همچنین سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل و رئیس‌و اعضای دفتر حفاظت منافع کشورمان در واشنگتن نیز حضور داشته و گزارش مبسوطی از عملکرد بخش‌های کنسولی، فناوری و دفتر حفاظت منافع در حوزه کنسولی و خدمات الکترونیک به وزیر امور خارجه ارائه کردند.
پیام تبریک به همتای عراقی
وزیر امور خارجه کشورمان در پیامی خطاب به «فؤاد حسین» وزیر امور خارجه عراق برگزاری موفقیت آمیز انتخابات پارلمانی در این کشور به عنوان نماد جایگاه مردمسالاری در عراق را تبریک گفت.
وی در این پیام ابراز امیدواری کرده است که باوفاق و همدلی آحاد مردم و نمایندگان منتخب و با تشکیل دولت جدید در عراق، این کشور در مسیر ثبات و شکوفایی قرار گیرد.
امیرعبداللهیان همچنین با اعلام حمایت کشورمان از ثبات و امنیت عراق، آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری مشترک در مسیر توسعه و پیشرفت همه‌جانبه روابط فیمابین دو کشور را مورد تاکید قرار داد.
گفت‌وگوی تلفنی
با همتای اردنی
در گفت‌وگوی تلفنی حسین
امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن موضوعات مورد علاقه دو کشور مورد گفت‌وگو وتبادل نظر قرار گرفت.
وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت‌وگوی تلفنی خواست جمهوری اسلامی ایران در زمینه روابط دوستانه و برادرانه و همراه با احترام متقابل با کشورهای منطقه را تشریح و خواستار بهره‌مندی دو کشور از فرصت‌ها و امکانات اقتصادی و بازرگانی منطقه در مسیر ارتقا روابط فی‌مابین گردید.
ایمن الصفدی وزیر امور خارجه اردن نیز در این گفت‌وگوی تلفنی روابط با جمهوری اسلامی ایران را برای اردن با اهمیت و مورد احترام خواند و با توجه به درگیری‌های موجود در منطقه، بر ضرورت تفاهم در چارچوب منافع جمعی
تاکید کرد.
به گزارش مهر، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در گفت‌وگوی تلفنی با خانم «پاندور» وزیر روابط خارجی و همکاری‌های بین‌المللی آفریقای جنوبی پیرامون روابط و همکاری‌های دوجانبه بین‌المللی به گفت‌وگو و تبادل نظر پرداخت.

نام:
ایمیل:
* نظر: