kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۵۵۴
تاریخ انتشار : ۲۰ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۵
با حضور قالیباف
رئیس مجلس با بیان اینکه امروز ما درگیر دو جنگ اقتصادی و جنگ رسانه‌ای هستیم، گفت: امروز جنگ رسانه‌ای اثرگذارتر از جنگ اقتصادی است و حتی باید برای موفقیت در جنگ اقتصادی در عرصه جنگ رسانه موفق باشیم.

مراسم اختتامیه دومین دوره دوسالانه آثار برتر جبهه مقاومت و دفاع حرم «جایزه سردار سرلشکر شهید حاج حسین همدانی»، دیروز ۲۰ مهر ۱۴۰۰ با حضور محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی و جمعی از مسئولان لشکری و کشوری در باغ‌موزه دفاع مقدس برگزار شد.
رئیس مجلس شورای اسلامی در این مراسم طی سخنانی اظهار داشت: وظیفه دارم تشکر کنم از همه دست‌اندرکاران که یاد و نام شهدا و ذکر شهدا را پاس می‌دارند و جزو کسانی هستند که میراث داران شهدا هستند و نه میراث‌خواران آنها و با قلم و هنر خود فرهنگ ایثار و شهادت و در یک کلام مکتب امام و انقلاب اسلامی را در این زمان چه در داخل کشور و چه در امت اسلامی و در جهان زنده نگه می‌دارند.
وی با تأکید بر اینکه بدون شک این مسیر نیز ادامه راه شهدا است، خاطرنشان کرد: ما همیشه بر این باوریم که جنگ تمام شد ولی دفاع همچنان باقی است و اهل هنر مجاهدینی هستند که در این عرصه تلاش می‌کنند که همان مجاهدت دوران دفاع مقدس را دارند.
قالیباف با‌ اشاره به فشارها و تهدیدات خارجی گفت: ما در طول بیش از 40 سالی که از انقلاب اسلامی گذشت فشارها و تهدیدات متعددی را متحمل شدیم و از دفاع مقدس تا به امروز دشمنی دشمنان در زمینه‌های مختلف را در اوج خودش دیدیم و آنها همه به‌دنبال براندازی نظام اسلامی بودند ولی خداوند را شاکریم که امروز با فرهنگ خداباوری و خودباوری که در مردم ما وجود دارد توانستیم از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن پاسداری کنیم.
امروز درگیر دو جنگ اقتصادی و جنگ رسانه‌ای هستیم
رئیس مجلس گفت: امروز ما درگیر دو جنگ اقتصادی و جنگ رسانه‌ای هستیم و خط مقدم ما در این دو عرصه است باور من و خیلی دوستان بر این است که امروز جنگ رسانه‌ای اثرگذارتر از جنگ اقتصادی است و حتی باید برای موفقیت در جنگ اقتصادی در عرصه جنگ رسانه موفق باشیم امروز هر حرفی که از آن بوی مکتب امام و مبتنی بر سنت‌های الهی باشد با هجمه رسانه‌های دشمن مواجه می‌شود و تحریف، دروغ و به ظاهر حرف‌های زیبا زدن از ویژگی‌های جنگ رسانه‌ای است.
قالیباف تأکید کرد: البته ما ایمان داریم که چون منطبق با سنت‌های الهی حرکت می‌کنیم خداوند وعده پیروزی را به ما داده است و سنت‌های الهی نه تبدیل می‌شوند و نه تغییر می‌کنند و بقای نظام و انقلاب نیز حاصل همین سنت‌های الهی است. جهاد تبیین که رهبر انقلاب نیز به آن‌ اشاره کردند برای مبارزه با همین جنگ رسانه‌ای است. ما باید موضوعات را قوی و عمیق و از رابطه علت و معلولی به درستی در این فضای مسموم رسانه‌ای به کار گیریم تا در این عرصه به پیروزی برسیم.
وی با‌ اشاره به افتخارآفرینی‌ها و فداکاری‌های مدافعین حرم گفت: بسیاری از رزمندگان دوران دفاع مقدس زمانی که دور هم جمع می‌شدند بر این امر تشکیک می‌کردند که اگر جنگی اتفاق بیفتند جوانان این مرز و بوم باز هم همانند دفاع مقدس در صحنه حاضر باشند در حالی که شاهد بودیم در فضای دنیانگری و زندگی روزمره باز هم جوانان این کشور شهر و روستا محل زندگی را رها کردند و در شرایط به مراتب سخت‌تر و خارج از مرزهای کشور در میدان حاضر شدند و همه خاطرات دوران دفاع مقدس و بهتر از آن را شکل دادند.
رئیس مجلس ادامه داد: همدلی که منجر به هم‌افزایی بین تشیع و اهل سنت در جهان اسلام در مبارزه با ظلم و دور کردن تکفیری‌ها و وهابیت در فلسطین، لبنان، عراق و سوریه به‌وجود آمد بدون شک ثمره خون شهدا است. بنابراین فرهنگ و علم ایثار و شهادت بر اساس سنت‌های الهی همواره پابرجا خواهد ماند.
ایران، هژمونی آمریکا در منطقه را به هم زده است
قالیباف با بیان اینکه شهید ابومهدی و حاج قاسم در امت اسلامی عزیز شدند و آنهایی که خودشان را خادم حرمین می‌دانستند رسوا شدند، تصریح کرد: اینها از برکت خون شهدا است و ما باید از این ارزش‌ها دفاع کنیم و اجازه تحریف این واقعیت‌ها را ندهیم. دشمنان به‌دنبال نابودی انقلاب اسلامی بودند در حالی که امروز نه تنها جمهوری اسلامی بقای خود را حفظ کرده بلکه تبدیل به قدرت منطقه‌ای شده و هژمونی آمریکا در منطقه را نیز به هم زده است که همه اینها به برکت خون شهدا و روحیه ایثار و شهادت است.
وی با بیان اینکه امروز آنهایی که اهل نظر و تحلیل و قلم هستند باید در این مسیر مجاهدت کنند، خاطرنشان کرد: پیرو اتفاقاتی که در افغانستان افتاد خیلی‌ها می‌گویند چرا عمق استراتژیک جمهوری اسلامی در حلب، دمشق و لبنان هست ولی این عمق استراتژیک در کابل و پنجشیر نیست، تبیین این موضوع برای جامعه و جوانان بسیار مهم است. ما باید تشریح کنیم که با چه راهبردی و با چه عقلانیتی راهبرد ما در حال پیشروی در منطقه است.
رئیس مجلس خاطرنشان کرد: جامعه مدرن امروز مملو از کثرت است و حتماً افراد متفاوت و مشابهی در دیدگاه و نظر زیاد هستند و این نگاه‌ها را دارند که ما باید این نگاه‌ها را به درستی تحلیل کنیم و اجازه ندهیم که در اصل مسیر شک و ‌تردید به‌وجود بیاید. البته وجود نقد و بررسی و رویکردهای متفاوت در این عرصه طبیعی است همان‌طور که در دوران دفاع مقدس نیز در میان فرماندهان جنگ ممکن بود اختلاف‌نظرهایی وجود داشته باشد.
وی افزود: ما امروز در بقای جمهوری اسلامی و اندیشه امام خمینی و رهبر انقلاب در دنیا رخ نشان دادیم و به آن افتخار می‌کنیم اما باید بپذیریم که در اداره جمهوری اسلامی دچار ضعف‌هایی هستیم که به هیچ عنوان قابل قبول نیست و من به صراحت عرض می‌کنم که علت این ضعف در مدیریت‌ها آن است که در بحث خودباوری و مردم باوری که پایه اصلی حفظ و بقای جمهوری اسلامی بوده، نتوانستیم آن‌طور که باید و شاید شایسته عمل کنیم و از این ارزش‌ها فاصله گرفتیم و در اداره جمهوری اسلامی در سیاست، فرهنگ و مسائل اجتماعی به سنت‌های الهی خیلی توجه نکردیم.
قالیباف گفت: ما نفهمیدیم که وقتی در جامعه‌ای ربا بود، این یعنی جنگ با خدا و این مسئله دیگر تعارف‌بردار نیست. در جامعه‌ای که ریا بود آن جامعه اسمش هرچه که باید به موفقیت نمی‌رسد. اساس انقلاب اسلامی مردم هستند در حالی که ما مردم را از عرصه فرهنگی و اقتصادی دور کردیم.
رئیس مجلس با بیان این پرسش که آیا این فرهنگ مردم‌داری و اعتماد به سنت‌های الهی در اقتصاد، کارافرینی، اقتصاد دانش‌بنیان، اقتصاد دیجیتالی، مدیریت و... هم دیده می‌شود یا نه؟ گفت: این چنین نیست چرا که امروز اقتصاد ما 80 درصد دولتی است درحالی که اگر با الگوی دولتی عمل می‌شد نه دفاع مقدسی شکل می‌گرفت نه مدافعان حرم. این سیستم بروکراسی و اداری که در کشور وجود دارد اجازه تحول را به ما نمی‌دهد.
وی با‌ اشاره به آزادسازی آبادان گفت: از عزل بنی‌صدر تا شکست حصر آبادان تنها 30 روز گذشت حال آنکه سؤال این است مگر در این چند روز چه اتفاقی افتاد که ورق جنگ برگشت و چه امکاناتی اضافه شد؟ قطعاً امکاناتی به ما اضافه نشد ولی باورها بود که تغییر کرد. امروز اگر همین رویکردها و نگاه‌ها در عرصه اقتصادی هم وجود داشته باشد و ما محرومین و مظلومین را در اولویت رسیدگی قرار دهیم و در عرصه مدیریت شایسته‌پروری به جای دسته و گروه در اولویت قرار دادیم می‌توانیم به توفیق برسیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: