kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۳۱۴
تاریخ انتشار : ۱۷ مهر ۱۴۰۰ - ۲۳:۰۱
هشدار رئیس‌جمهور چین
رئیس‌جمهور چین گفت، بازگشت تایوان به سرزمین مادری چین قطعاً محقق خواهد شد و هیچ کس نباید عزم و توان بالای مردم چین در دفاع از حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی را دست‌ِکم بگیرد.

در حالی که تایوان به یکی از محل‌های اصلی کشمکش‌ بین غرب و چین تبدیل شده است، «شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین روز جمعه اعلام کرد، تایوان قطعاً به سرزمین اصلی چین بازمی‌گردد. همزمان با تشدید تنش‌ها میان چین و تایوان، شی در مراسم سالگرد خاتمه آخرین امپراطوری و تأسیس جمهوری در چین گفت، قطعاً بار دیگر سیاست «یک کشور، دو نظام» در تایوان اجرایی خواهد شد. رئیس‌جمهور چین افزود: «رسیدن به اتحاد دوباره با سرزمین مادری به روش مسالمت‌آمیز، بیش‌ترین نفع را برای ملت چین از جمله هم‌وطنان تایوانی خواهد داشت.»
به گزارش فارس، رئیس‌جمهور چین در این سخنرانی تأکید کرد: «هیچ کس نباید عزم و توان بالای مردم چین در دفاع از حق حاکمیت ملی و تمامیت ارضی را دست‌ِکم بگیرد. وظیفه تاریخی اتحاد مجدد کامل با سرزمین مادری باید محقق شود و قطعاً محقق خواهد شد.» شی از تایوانی‌ها درخواست کرد «به همراه چین در طرف درست تاریخ بایستند تا آرمان افتخار‌آمیز اتحاد مجدد و تجدید قوای ملت چین محقق شود.» او در ادامه درخصوص هرگونه مداخله خارجی در «مسئله تایوان» هشدار داد و آن را «تماماً بخشی از امور داخلی چین» توصیف کرد.
از سوی دیگر، دفتر ریاست جمهوری تایوان تاکید دارد آینده این منطقه در دستان مردم آن است و جریان اصلی باور مردمی در انکار مدل «یک کشور، دو نظامِ» چین کاملاً واضح است. به گزارش ایسنا، شورای امور سرزمینی تایوان هم در بیانیه‌ای جداگانه از دولت پکن خواست تا اقدامات تحریک‌آمیزش را در «تهدید، ارعاب، تخریب و تعدی» به تایوان کنار بگذارد. این اظهارت از سوی مقام‌های تایوانی به صحبت‌های اخیر شی‌جین‌پینگ، رئیس‌جمهوری چین است.
گفتنی است، روزنامه «وال استریت ژورنال» در روزهای اخیر فاش کرد، نظامیان آمریکایی ظرف یک سال گذشته، به‌طور مخفیانه سربازان تایوانی را تعلیم داده‌اند. پکن نیز در قدرت‌نمایی گسترده علیه این جزیره طی چهار روز ابتدای ماه اکتبر، تقریباً ۱۵۰ فروند هواپیمای جنگی را در حریم پدافند هوایی تایوان به پرواز درآورده است.

 

نام:
ایمیل:
* نظر: