kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۲۰۹
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۸

هشـدار دانشجویان درباره مشی صهیونی آذربایجان

اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌های سراسر کشور پیرامون اتفاقات اخیر جمهوری آذربایجان و مناقشات مرزی با همسایگانش بیانیه‌ای صادر کرد.

متن کامل بیانیه به شرح زیر است:
«با فرا رسیدن سالروز آغاز جنگ دوم قره‌باغ، حوادثی پیوسته رخ داد که نشان از فتنه انگیزی‌های جدید صهیونیسم جهانی و ارتجاع منطقه‌ای این‌بار در منطقه آذربایجان بود.
اگرچه هیچ‌گاه تحرکات رژیم‌ اشغالگر قدس در آن سوی مرزهای شمالی ایران و نیز وابستگی حکومت جمهوری آذربایجان به صهیونیست‌ها، بر مسئولان جمهوری اسلامی پوشیده نبوده، اما این‌بار پیوستگی و تعدد این اقدامات مخرب که شکل جسورانه‌تر و علنی‌تری یافته، از برنامه جدیدی خبر می‌دهد که طراحان آن از صهیونیست‌ها و نژادپرستان حاکم بر ‌ترکیه گرفته تا ارتجاع عرب منطقه را شامل می‌شود.
اظهارات ضدایرانی چند نماینده وابسته پارلمان آذربایجان، رزمایش سه کشور و بهره‌برداری سیاسی از آن علیه ایران، اظهارات اخیر الهام علی‌اف علیه رزمایش سپاه پاسداران، اظهارات کارشناسان و رسانه‌های صهیونیستی و دیدار مقامات باکو با صهیونیست‌ها، ایجاد شبکه ضدشیعی و ضدایرانی آذربایجان اینترنشنال توسط سعودی‌ها و نیز توقیف کامیون‌های ایرانی همگی تکه‌های پازل این فتنه‌انگیزی را به روشنی برای ما ‌ترسیم می‌کند.
مقامات و مسئولان جمهوری آذربایجان که بارها از نوزده ژانویه گرفته تا جنگ اول و دوم قره‌باغ به کمک‌های ایران معترف بوده‌اند و بیانات رهبری در حمایت از قره‌باغ را عامل پیروزی خود می‌دانند، این‌بار اما در اقدامی کاملاً مزدورانه وابستگی خود به صهیونیست‌ها را عیان‌تر ساخته و علی‌رغم اعترافات خود زبان به تخریب و تهمت و تهدید ایران گشوده‌اند.
اگرچه این وابستگی‌ها و اسلام‌ستیزی سران باکو و کشتار و حبس و شکنجه اسلام‌گرایان آذربایجان توسط این مقامات با سابقه است اما این‌بار به‌نظر می‌رسد سران این حکومت بیش از پیش عنان خود را به دست بیگانه داده و فریب وعده حمایتی صهیونیسم جهانی و نژادپرستان دوست‌نما را خورده‌اند.
سران باکو نیک می‌دانند که ‌اشتراک دینی و قومی‌ مردم دو کشور فراتر از توان اختلاف‌افکنی آنان و اربابان آنان است و نیز می‌دانند حمایت‌های متعدد و بی‌دریغ ایران از حکومت و ملت آذربایجان بهانه از دست ناسیونالیست‌های وابسته گرفته و حربه‌های آنان برای بدبین ساختن مردم مسلمان آذربایجان نسبت به ایران را بی‌اثر ساخته است.
اما حال که جناب علی‌اف و سایر مقامات باکو اصرار بر فریاد زدن و اظهار دشمنی دارند در وهله اول باید بدانند طناب پوسیده رژیم‌هایی که خود سال‌هاست طعم پیروزی را نچشیده‌اند، سست‌تر از آن است که در برابر ایران مقتدر بتوانند به آن چنگ بزنند و خود را از مهلکه برهانند.
جمهوری اسلامی تا کنون حد نهایت مدارا و رأفت را با حاکمان آذربایجان به خرج داده و با وجود ‌اشتراکات دینی و مذهبی، در حق سران باکو نیز ادای دین کرده و برادری خود را به اثبات رسانده است.
اما توطئه‌های اخیر و باز شدن علنی پای بیگانگان به منطقه، جای مماشات نداشته و خاطره خیانت‌ها از حمله پهپادی به تاسیسات هسته‌ای تا جاسوسی از جمهوری اسلامی و دست داشتن در خون شهدای هسته‌ای را زنده می‌کند و تعدد فعالیت‌های اخیر نگرانی‌های جدی برای امنیت ملی ایران و نیز امنیت مردم مسلمان آذربایجان ایجاد کرده است.
از این رو اتحادیه انجمن‌های اسلامی مستقل سراسر کشور ضمن محکوم نمودن زیاده‌گویی‌های رئیس‌جمهور و نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان، از وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشورمان انتظار دارد از موضع انفعال هشت سال گذشته که به گستاخی هرچه بیشتر خائنان منطقه‌ای و دشمنان قسم‌خورده این ملت منجر شده، فاصله گرفته و اقدامات جدی و محکم دیپلماتیک را در دستور کار قرار دهند و تا خنثی‌سازی این توطئه‌ها و دریافت توضیحات موجه از سوی سران جمهوری آذربایجان، از پای ننشینند.»