kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۱۹۵
تاریخ انتشار : ۱۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۴
مرندی، وزیر اسبق بهداشت:
رئیس‌فرهنگستان علوم پزشکی گفت: اینکه اعلام کردند با تزریق ۷۰ درصد دز اول واکسن جشن واکسیناسیون برگزار می‌کنیم منطقی نیست و دز اول واکسن تأثیر بسیار ناچیزی دارد.

سیدعلیرضا مرندی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در واکنش به طرح موضوع واکسیناسیون
۷۰ درصدی جامعه اظهار داشت: به طور مثال با تزریق واکسن سرخک ۷۵ درصد مصونیت ایجاد می‌شود، اما برای کرونا این طور نیست و این مصونیت کمتر است و متأسفانه اکنون اشتباهی که از مسئولان دانشگاه‌ها یا وزارتخانه می‌شنوید و دیگران نیز از آن تبعیت می‌کنند، این است که اعلام می‌کنند اگر
۷۰ درصد واکسینه شوند جاده‌ها، مکان‌های عمومی و... بازگشایی خواهند شد، ولی این موضوع منطقی نیست. مرندی افزود: اینکه اعلام کردند با تزریق
۷۰ درصد دز اول واکسن جشن واکسیناسیون برگزار می‌کنیم منطقی نیست و دز اول واکسن تأثیر بسیار ناچیزی دارد و در واقع اصلا اثر محافظتی در برابر کرونا نخواهد داشت، لذا باید حداقل دو دُز تزریق شده باشد که در این صورت نیز به صورت کامل ایمنی و مصونیت ایجاد نمی‌کند.
وی ادامه داد: لذا باید حدود دو هفته زمان از تزریق دز دوم بگذرد تا مصونیت ایجاد شود. بنابراین هر درصدی که از واکسینه شده‌ها اعلام می‌شود باید شامل دز دوم هم باشد؛ نه اینکه دز اولی‌ها را جزو واکسینه شده‌ها اعلام کنیم. اکنون در رسانه‌ها مجموع دز اول و دوم را محاسبه و اعلام می‌کنند؛ در صورتی که اصلا نباید این طور باشد، لذا باید شمارش دو دز تزریقی محاسبه شود. وزیر اسبق بهداشت بیان داشت: تزریق دو دز واکسن کرونا به ۱۲ میلیون نفر قطعا مصونیت بیشتری ایجاد خواهد کرد تا اینکه به ۵۰ میلیون نفر دز اول تزریق شده باشد. زمانی که به مردم این طور و به این شکل اطلاع‌رسانی و القا می‌شود، اصلا به دنبال تزریق دز دوم نمی‌روند و می‌گویند ما جزو واکسینه شده‌ها هستیم و دیگر نیازی به تزریق دز دوم نداریم. مرندی خاطرنشان کرد: در ضمن همان طور که اعلام کردم واکسن کرونا مانند سرخک، دیفتری، فلج اطفال و... مصونیت بالا ایجاد نمی‌کنند، بنابراین با ۷۰ درصد تزریق دز دوم نیز ایمنی اجتماعی که انتظار می‌رود به صورت کامل در سطح جامعه ایجاد نخواهد شد.
وی ادامه داد: به طور مثال یکی از اساتید بنده که برای دوره آموزشی چند هفته‌ای به کانادا سفر کرده، برای بنده ایمیلی ارسال و اعلام کرده است با اینکه بیش از ۸۰ درصد مردم در آنجا دو دز واکسن فایزر دریافت کرده‌اند ولی هنوز مرزهای خود را به شدت کنترل می‌کنند تا از کشور آمریکا در همسایگی خودشان ترددی صورت نگیرد.
رئیس‌فرهنگستان علوم پزشکی با اشاره به اینکه مسئولین نباید به مردم قول‌های خلاف واقع بدهند، اظهار داشت: مردم ما دو سال زندگی سختی داشتند، پس باید اجازه داده شود هر زمانی که اطمینان حاصل شد و ۹۰ درصد مردم دو دز واکسن را دریافت کردند، در آن زمان محدودیت‌ها را برداریم. وعده‌هایی که می‌دهیم باید بر مبنای علم باشد و قول خلاف واقع به مردم داده نشود.

نام:
ایمیل:
* نظر: