kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۷۱۴۵
تاریخ انتشار : ۱۱ مهر ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۳
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: جای گله دارد که مدارس تیزهوشان در رشته‌های علوم تجربی و ریاضی دانش‌آموز می‌پذیرند ولی برای رشته‌های علوم انسانی دانش‌آموز پذیرش نمی‌کنند.


به گزارش وزارت علوم، محمدعلی زلفی‌گل در هشتمین جلسه مجمع پژوهشگاه‌های علوم انسانی _ اسلامی که به صورت مجازی برگزار شد، با اشاره به پیوستگی و ارتباط علوم با یکدیگر، تاکید کرد: علوم انسانی را نباید جدای از علوم دیگر دید. هر یک از علوم تکه‌های پازل هستند که در کنار هم باعث هم‌افزایی می‌شوند. همانگونه که نمی‌توان سلامت جسم را از سلامت روح جدا کرد، تفکیک و جدا کردن علومی که متولی امور جسم انسان هستند از علومی که به روح انسان ارتباط دارند، غیرمعقول و بلکه ناممکن است. زلفی‌گل افزود: علوم پایه با توجه به تکنولوژی به دنبال آسایش بشر است کما اینکه رشته کشاورزی و دامداری به تغذیه انسان توجه می‌کنند، علوم انسانی نیز موجب آرامش انسان است. آسایش بدون آرامش معنا ندارد. علوم انسانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، کشورهای پیشرفته دنیا، نخبه‌ترین افراد را برای رشته‌های علوم انسانی انتخاب می‌کنند و برای علوم دیگر از طریق جذب دانشجویان و نخبگان مهاجر، نیاز خود را تامین می‌کنند.
وی ادامه داد: آنان به خوبی ‌اهمیت رشته‌های علوم انسانی را که متولی هدایت کلان جامعه است، درک کرده‌اند. این بستر‌سازی باید از آموزش و پرورش فراهم شود. ما باید به این باور برسیم که رشته‌های علوم انسانی تعیین‌کننده و سرنوشت‌ساز هستند. یک بیت شعر و یک فیلم و یک نظریه علمی گاه سرنوشت یک ملت را تغییر می‌دهد.

نام:
ایمیل:
* نظر: