kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۷۴۱
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۰
برخی رسانه‌های مطرح جهان با ارج نهادن به فداکاری نوجوان ۱۵ ساله ایرانی برای نجات دو زن از میانه شعله‌های آتش به قیمت از دست دادن جان خویش، او را «قهرمان کوچک» ایران نامیدند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، شبکه «ب. اف. ام تی وی فرانسه» گزارش داد:« علی لَندی نوجوان فداکار ۱۵ ساله ایرانی پس از نجات دو زن در میانه شعله‌های آتش، جان خود را در اثر شدت جراحات ناشی از سوختگی از دست داد.کاربران ایرانی «شجاعت یک قهرمان واقعی» را ستودند. عکسی از این نوجوان فداکار با لبخند در صفحات اول اکثر روزنامه‌های ایران منتشر شده است.»
به گزارش این رسانه فرانسوی، طی تماسی از سوی دفتر رهبر انقلاب با خانواده این نوجوان فداکار ایرانی مراتب تسلیت و همدردی ابلاغ شد.
همچنین به گزارش شبکه ب. اف. ام تی وی فرانسه، ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری ایران در پیامی که در وب‌سایت ریاست جمهوری منتشر شده است، نوشت: «تاریخ ایران با فداکاری قهرمانانی که جان خود را برای آرمان‌های انسانی فدا کردند نشان داده شده است.»
همچنین رسانه فرانسوی زبان «لسانسیل» لوگزامبورگ، با اشاره به فداکاری این نوجوان 15 ساله ایرانی، او را «قهرمان کوچک» ایران توصیف کرد.
به گزارش این رسانه فرانسوی زبان، رسانه‌های محلی گزارش دادند: علی لندی دانش‌آموز ۱۵ ساله از شهرستان ایذه استان خوزستان، شهریور ماه امسال در پی بروز حادثه آتش سوزی و به خطر افتادن جان دو هموطن، در اقدامی شجاعانه برای نجات آنها تلاش کرد که متأسفانه دچارسوختگی شدید شد و روز جمعه دوم مهر ماه جان خود را دست داد.
بخش انگلیسی خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز در گزارشی نوشت: «نوجوان ایرانی پس از مرگ غم‌انگیزش به دنبال نجات دو زن که در آتش گیر افتاده بودند، «قهرمان ملی» در ایران لقب گرفت.»
در ادامه این گزارش خبرگزاری آناتولی آمده است: «علی لندی نوجوان 15 ساله اهل جنوب غرب ایران به دلیل اقدام قهرمانه‌ای که منجر به از دست جانش شد، در ایران مورد تقدیر گسترده قرار گرفت. وی که دو زن را از آتش‌سوزی در شهر ایذه نجات داده بود، با سوختگی شدیدی رو‌به‌رو شد.»
خبرگزاری آناتولی ادامه داد: «مقامات ایرانی از این اقدام نوجوان 15 ساله تقدیر کرده و رئیس‌جمهوری ایران نیز از علی لندی به عنوان «قهرمان ملی» یاد کرد.سرپرست وزارت آموزش و پرورش ایران نیز از این نوجوان به عنوان «قهرمانی بزرگ» برای نسل جوان در ایران یاد کرد.»
گفتنی است، علی لندی دانش‌آموز ۱۵ ساله از شهرستان ایذه استان خوزستان، چند روز پیش در پی بروز حادثه آتش‌سوزی و به خطر افتادن جان دو هموطن، در اقدامی شجاعانه برای نجات آنها تلاش کرد که متأسفانه دچارسوختگی شدید شد و روز جمعه دوم مهر ماه جان خود را دست داد.
31 مدرسه به نام شهید «علی لندی»
نام‌گذاری می‌شود
سرپرست وزارت آموزش و پرورش دیروز در مسجد امام‌حسین(ع) شهر ایذه در جمع مردم و مسئولان منطقه و خانواده نوجوان فداکار ایذه‌ای با اینکه ۳۱ مدرسه به نام شهید علی لندی دانش‌آموز فداکار ایذه‌ای نامگذاری می‌شود، گفت: نام این شهید دلاور را بر تارک ساختار آموزش و پرورش در سراسر کشور ثبت می‌کنیم که برای این کار با سازمان نو‌سازی مدارس کشور هماهنگ شده تا در تمامی استان‌ها یک مکان آموزشی و ورزشگاه به نام این شهید نامگذاری شود.
علیرضا کاظمی با بیان اینکه آموزش و پرورش برای ماندگاری فرهنگ ایثار تلاش خواهد کرد، ادامه داد: شجاعت و دلاوری و روایت زندگی این شهید دانش‌آموز را برای زنده نگاه داشتن یاد و خاطره او در کتاب‌های درسی ثبت خواهیم کرد.
در این مراسم نشان شجاعت به نام شهید قاسم سلیمانی توسط سرپرست وزارت آموزش و پرورش به خانواده این شهید دانش‌آموز اعطا شد.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش همچنین با حضور بر سر مزار این شهید دانش‌آموز در روستای بلوطک ایذه با قرائت فاتحه و اهدای گل به مقام این شهید ادای احترام کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: