kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۷۳۶
تاریخ انتشار : ۰۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۹

 

دبیرکل جمعیت هلال احمر با بیان اینکه واردات واکسن از چین محدودیتی ندارد، گفت: پروسه‌های اداری طولانی در دولت قبل واردات واکسن را کند کرده بود.
محمد حسن قوسیان مقدم در گفت وگو با خبرگزاری ایرنا اظهارداشت: علت تاخیر در واردات واکسن کرونا طی چند ماه گذشته و در دولت قبل دو دلیل عمده دارد که یک دلیل داخلی و دیگری بین‌المللی است.
قوسیان مقدم ادامه داد: در سطح بین‌المللی اتقافاتی افتاده، از دی ماه سال قبل تولید واکسن در همه دنیا آغاز و توزیع شد که طبیعی است اول مردم خود را واکسینه و بعد به دیگر کشورها ارسال می‌کنند. بنابراین در
۶ ماهه دوم سال قبل و بهار امسال، عرضه واکسن در دنیا نسبت به حال حاضر کم بوده است و متقاضی کشورهای درگیر بیماری کرونا زیاد بود، بنابراین وقتی ایران در صف خرید واکسن قرار می‌گرفت، بسیاری از کشورهای دیگر جلوتر از ما بودند. وی خاطر نشان کرد: برخی کشورها چون جمعیت محدودی داشتند، طبیعتا زودتر از ما واکسن دریافت می‌کردند و کشور ما با توجه به جمعیت زیاد باید مدت‌ها صبر می‌کرد.
دبیرکل جمعیت هلال احمر افزود: در ابتدا همه شرکت‌ها تولیدات کمی داشتند و به خاطر همین ایران در ابتدا زیاد نمی‌توانست واکسن وارد کشور کند ولی اکنون این مسئله رفع شده، چون تولیدات کشورهای دنیا بسیار افزایش یافته و واردات به کشور نیز زیاده شده است.
قوسیان مقدم گفت: مسئله دیگری که برای واردات واکسن کرونا در دولت قبلی با آن مواجه بودیم پروسه‌های اداری طولانی بود که باعث کندی و تعداد کم واردات واکسن می‌شد ولی طی چند ماه گذشته و با روی کارآمدن دولت جدید تصمیم‌گیری‌های معاون اول رئیس‌جمهور و همچنین ریاست جمهوری که مستقیم نظارت کرده و دستورات لازم را اعمال می‌کنند، مجموعه این کارها باعث تسریع واردات واکسن کرونا به کشور شده است.وی ادامه داد: برای واکسینه شدن همه مردم کشور زمان دقیقی نمی‌توان متصور شد اما اگر به همین سرعت در واردات واکسن اقدام کنیم ۱۴۰ میلیون دز نیاز اصلی کشور می‌تواند در دو تا سه ماه آینده کامل شود، به شرطی که بیماری و موج جدیدی برای بیماری کرونا در کشور به وجود نیاید. دبیرکل جمعیت هلال احمر بیان داشت: برای تزریق دز سوم از نظر علمی باید ثابت شود که سطح آنتی بادی در مردم کشور پایین آمده باشد و بعد مسئولان مربوطه تشخیص دهند باید دز سوم انجام شود که مثل بیماری آنفلوآنزا ممکن است سالانه یک دز یادآوری به مردم زده شود.
قوسیان مقدم افزود: اگر به یک سطحی مطمئن واکسیناسیون درمانی برسیم دیگر شاهد شیوع گسترده نخواهیم بود و فقط به عنوان بیماری عادی تلقی خواهد شد و به راحتی می‌توان آن را درمان کرد. وی خاطرنشان کرد: هلال احمر در مورد واردات واکسن فایزر هیچ‌گونه محدودیتی ندارد و اگر امکانات لازم باشد حتما هر واکسن مطمئن را به کشور وارد می‌کنیم اما در مورد واردات واکسن کرونا خط قرمزهایی داریم که این خط قرمزها شامل واردات مطمئن و بدون دردسر دز دوم و دز یادآور برای مردم کشور است.
دبیرکل جمعیت هلال‌احمر گفت: دولت چین در ارتباط با صادرات واکسن کرونا به ایران محدودیتی قائل نشده و به راحتی واکسن‌های چینی به ایران صادر می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: