kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۴۶۱
تاریخ انتشار : ۳۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۳

 

دبیرکل سازمان ملل در
هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل با هشدار درباره فروپاشی اخلاقی جهان اعلام کرد «جهان در لبه پرتگاه قرار دارد و باید بیدار شویم». وی از کشورهای پیشرفته نیز که باعث نابرابری در توزیع واکسن شده‌اند به شدت انتقاد کرد.
هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل برای رسیدگی به چالشهای جهانی از جمله همه‌گیری کرونا، تغییرات اقلیمی و همچنین اوضاع افغانستان با ریاست «عبدالله شهید» نماینده مالدیو و سخنرانی « آنتونیو گوترش»، دبیرکل سازمان ملل عصر روز سه شنبه به وقت ایران در نیویورک آغاز شد. این نشست با حضور مقاماتی از 100 کشور جهان در نیویورک در حال برگزاری است. برخی مقامات کشورها نیز از طریق ویدئو کنفرانس در این نشست سخنرانی کردند.
«آنتونیو گوترش» در سخنرانی افتتاحیه هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که جامعه بین‌المللی با «بزرگترین آبشار بحران در طول عمر ما» رو‌به‌رو است.گوترش افزود:« ما در لبه پرتگاه قرار داریم و در مسیر نادرستی حرکت می‌کنیم. جهان ما هرگز بیش از این مورد تهدید یا تجزیه قرار نگرفته است. همه‌گیری کرونا نابرابری‌های آشکار بزرگی دارد. بحران آب و هوا این سیاره را درگیر کرده است. آشوب از افغانستان به اتیوپی تا یمن و فراتر از آن آرامش را ناکام گذاشته است. موج بی‌اعتمادی و اطلاعات غلط مردم را قطبی کرده و جوامع را فلج می‌کند. حقوق بشر زیر رگبار است ».
«گوترش» با انتقاد شدید از کشورهای پیشرفته به خاطر احتکار واکسن و نابرابری در توزیع و دسترسی به آن گفت« در حالی که کشورهای پیشرفته در حال بررسی موارد تقویت‌کننده برای جمعیت خود هستند، بسیاری در مناطق در حال توسعه به شدت در جست‌وجوی اولین دوز واکسن هستند».وی افزود: این یک کیفرخواست اخلاقی برای وضعیت جهان ما و قبیح است. ما آزمون علوم را پاس کردیم، اما در زمینه اخلاق رد شدیم.
تظاهرات ضدآمریکایی
همزمان با برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل ده‌ها معترض مقابل مقر این سازمان در شهر نیویورک تجمع کردند و خواستار آن شدند که آمریکا به فعالیت‌های نظامی خود در سراسر جهان پایان دهد. به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» این تجمع در حالی آغاز شد که «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا برای سخنرانی در سالن اجتماعات وارد شد. معترضان خواستار توقف استفاده از نیروی نظامی و توقف استفاده از حملات هواپیماهای بدون سرنشین از سوی آمریکا شدند. معترضان همچنین تابلوهایی با عناوین «حملات هواپیماهای بدون سرنشین کودکان را می‌کشد» و «اجازه دهید افغانی‌ها و‌هائیتی‌ها وارد آمریکا شوند» در دستان خود داشتند.
پکن به دنبال سلطه نیست
«شی جین‌پینگ» رئیس‌جمهور چین نیز در سخنرانی خود در هفتاد و ششمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت «کشور ما زورگو نبوده و به‌دنبال هژمونی نخواهیم بود» وی در این راستا ادامه داد: «چین تاکنون به هیچ کشوری حمله نکرده و نخواهد کرد، زورگویی نمی‌کند و به دنبال هژمونی نیز نخواهد بود.
درخواست برای پایان جنگ کره
«مون جائه این» رئیس‌جمهور کره جنوبی نیز طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل ضمن مخاطب قرار‌دادن کره شمالی، آمریکا و چین، خواستار پایان رسمی جنگ کُره شد. رئیس‌جمهور کره جنوبی گفت: «امروز من یک بار دیگر از جامعه بین‌المللی می‌خواهم که نیروهای خود را برای اعلام پایان جنگ در شبه جزیره کُره بسیج کنند و پیشنهاد می‌کنم که سه طرف شامل دو کُره و آمریکا یا چهار طرف شامل دو کُره، آمریکا و چین، دور هم جمع شده و اعلام کنیم که جنگ در شبه جزیره کُره به پایان رسیده است». اظهارات
«مون جائه این» در حالی مطرح شده که رزمایش نظامی مشترک اخیر
کره جنوبی با آمریکا در منطقه خشم« کره شمالی »را به دنبال داشت و «پیونگ یانگ»
با آزمایش موشکی به این رزمایش و تحرکات سئول و واشنگتن پاسخ داد.

نام:
ایمیل:
* نظر: