kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۴۱۹
تاریخ انتشار : ۳۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۴۸
مدیرمسئول کیهان در گفت‌وگو با فارس:
مدیرمسئول کیهان گفت: قاطبه مردم در جمهوری آذربایجان، جدایی خود از وطن اصلی را حاصل خیانت پادشاهان قاجار و عهدنامه استعماری «گلستان» می‌دانند. آل‌سعود و صهیونیست‌ها مثل همیشه آرپی‌جی را برعکس گرفته‌اند.


حسین شریعتمداری مدیرمسئول کیهان در گفت‌وگو با فارس که نظرش را درباره تصمیم عربستان برای راه‌اندازی شبکه «آذربایجان-اینترنشنال» پرسیده بود گفت: خبر را شنیده‌ام و راه‌اندازی این شبکه را یکی دیگر از مجموعه حماقت‌های آل‌سعود می‌دانم.
وی در ادامه گفت: در خبرها آمده که رژیم آل‌سعود با همکاری رژیم صهیونیستی در پی راه‌اندازی شبکه‌ای با عنوان «آذربایجان-اینترنشنال» است. شبکه‌ای مشابه «ایران- اینترنشنال» که از چند سال قبل علیه جمهوری اسلامی ایران راه‌اندازی شده است.
شریعتمداری درباره انگیزه مشترک سعودی‌ها و صهیونیست‌ها از راه‌اندازی این شبکه اظهار داشت: ایجاد شکاف‌ها و گسل‌های قومیتی و ترویج افکار تجزیه‌طلبانه، اصلی‌ترین برنامه‌هایی است که برای شبکه «آذربایجان-اینترنشنال» تعریف شده است و این دقیقاً همان پاشنه آشیل یا به قول خودمان چشم اسفندیار شبکه مورداشاره است که آل‌سعود با حماقت و اسرائیل با خباثت از آن غفلت کرده‌اند.
مدیرمسئول کیهان افزود: شنیده شده یکی از کارشناسان ایرانی‌تبار رژیم صهیونیستی که برای کار در این شبکه دعوت شده بود، به‌شدت با راه‌اندازی آن مخالفت کرده و هشدار داده است که فعالیت این شبکه به نفع ایران خواهد بود.
شریعتمداری گفت: درباره علت مخالفت این کارشناس اسرائیلی اطلاعی در دست نیست ولی به‌احتمال بسیار زیاد اعتقادات شیعی و علاقه شدید آذری‌های ساکن جمهوری آذربایجان به جمهوری اسلامی ایران علت مخالفت وی با راه‌اندازی این شبکه بوده است.
مدیرمسئول کیهان تصریح کرد: مردم در جمهوری آذربایجان با آذری‌های ساکن استان‌های آذری‌زبان ایران روابط دوستانه و عمیقی دارند و جمهوری آذربایجان را با استناد به شواهد تاریخی، بخش جداشده‌ای از ایران می‌دانند. قاطبه مردم در جمهوری آذربایجان، جدائی خود از وطن اصلی را حاصل خیانت پادشاهان قاجار و عهدنامه استعماری «گلستان» می‌دانند که توسط سر گور اوزلی
(Sir Gore Ouseley) سفیر وقت انگلیس در ایران تهیه و تنظیم شده و میان دولت‌های وقت قاجار و روسیه تزاری به امضاء رسیده بود.
شریعتمداری در ادامه گفت: مردم در جمهوری آذربایجان نیز مانند آذری‌های ایران شیعه و شیفته جمهوری اسلامی ایران هستند و عجیب آن‌که ماجرای تاریخی جدائی از ایران را به‌عنوان یک رخداد تلخ به خاطر داشته و سینه‌به‌سینه نقل می‌کنند.
مدیرمسئول کیهان بیان داشت: دقیقاً به همین علت است که دامن زدن به افکار تجزیه‌طلبانه در جمهوری آذربایجان کفه طرفداران الحاق به جمهوری اسلامی ایران را تقویت می‌کند.
شریعتمداری افزود: چند روز قبل آقای حسینقلی‌اف یکی از نمایندگان مجلس جمهوری آذربایجان به بهانه اختلاف‌نظری که بین ایران و آذربایجان درخصوص تردد کامیون‌های ایران به ارمنستان پدید آمده بود دست به اقدامی مسخره و غیرمنتظره زده و طی نطقی ایران را تهدید کرده! و گفته بود اگر ایران به خواسته دولت آذربایجان توجه نکند و برای ورود به ارمنستان از جمهوری آذربایجان اجازه نگیرد باید مراقب استان‌های ترک‌نشین شمال غربی خود باشد! که اظهارات وی در جمهوری آذربایجان با تمسخر مردم و محافل سیاسی روبرو
شده بود.
شریعتمداری افزود: ازآنجاکه حسینقلی اف روابط نزدیکی با رژیم صهیونیستی دارد، اظهارات سخیف و احمقانه وی را باید به حساب مأموریت وی از سوی صهیونیست‌ها گذاشت وگرنه بعید است که نداند مردم جمهوری آذربایجان شیفته ایران اسلامی هستند.
مدیرمسئول کیهان در پاسخ به سؤالی درباره نقش دولت آذربایجان در این ماجرا گفت: این حرکت مشکوک علیه دولت آقای علی‌اف تدارک شده و ایشان باید مراقب آن باشند و از ترفند صهیونیست‌ها حذر کنند. درباره ایران باید گفت آل‌سعود و صهیونیست‌ها مثل همیشه آرپی‌جی را برعکس گرفته‌اند!

نام:
ایمیل:
* نظر: