kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۲۴۷
تاریخ انتشار : ۲۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۵
ارائه خدمات درمانی به بیماران کرونایی در کلینیک‌های طب سنتی
مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت گفت: تاکنون 7 قلم دارو در بازار دارویی کشور عرضه شده است.

نفسیه حسینی یکتا، در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس، در پاسخ به این پرسش که «در مسیر مقابله با کرونا از ظرفیت طب ایرانی چگونه استفاده شده است؟»، اظهارداشت: با شیوع بیماری کرونا در کشور با تشکیل کمیته‌ای در دفتر طب سنتی ایرانی، دستورالعملی با استفاده از منابع طب ایرانی مستند به مقالات روز درخصوص اقداماتی که می‌توان با تکیه بر طب ایرانی در اصلاح سبک زندگی و کمک به تقویت سیستم ایمنی بدن برای پیشگیری از این بیماری و اقداماتی که برای درمان‌های حمایتی در کنار درمان‌های رایج می‌شد مورد استفاده قرار گیرد، تهیه و در این دستورالعمل گنجانده شد.
حسینی یکتا ادامه داد: در حال حاضر بعد از گذشت حدود 18 ماه از شیوع کرونا تعداد زیادی کارآزمایی بالینی برای بررسی تأثیرات گیاهان دارویی در مداخلات در طب سنتی ایرانی انجام شده است. بالغ بر یکصد طرح کارآزمایی بالینی، مراحل دریافت کد اخلاق را گذرانده و بیش از
60 طرح از این طرح‌ها به اتمام رسیده است. وی افزود: 17 طرح توانسته مجوز تولید دارو را از سازمان غذا و دارو دریافت کند. بعد از اینکه مشخص شده این داروها به برخی ابعاد بیماری کرونا اثرگذار بوده، در سازمان غذا و دارو مجوز لازم را گرفته است که از این 17 دارو که مجوز گرفته، تاکنون 7 قلم دارو در بازار دارویی کشور عرضه شده است.
مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت بیان داشت:‌ در حال حاضر ما چند کلینیک داریم که به بیماران کرونایی خدمات سرپایی به صورت حضوری و مشاوره تلفنی می‌دهند؛ مانند کلینیکی که زیرنظر دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در تهران فعالیت می‌کند و چند مرکز نیز در شهر مشهد به ارائه خدمات به بیماران سرپائی کرونایی می‌پردازد. برخی سلامتکده‌های طب سنتی از جمله در دانشگاه علوم پزشکی تهران در این ایام به عنوان مرکز واکسیناسیون نیز فعالیت می‌کند.
حسینی یکتا یادآور شد: البته انتظار می‌رفت اکنون بعد از ۱۸ ماه از آغاز همه‌گیری کرونا در کشور در سطح گسترده‌تری از ظرفیت طب ایرانی برای کمک به کنترل این بیماری استفاده می‌شد که متاسفانه به دلایل گوناگون این مهم به تاخیر افتاده است. تنها به چند مرکز سرپایی محدود شده است و اگرچه مقدماتی برای ارائه خدمات به بیماران بستری در بیمارستان به صورت ارائه مشاوره متخصص طب سنتی ایرانی فراهم شده است،اما هنوز در هیچ بیمارستانی امکان ارائه این خدمات فراهم نشده است. وی افزود: انتظار می‌رود سرعت این اقدامات بسیار بیشتر باشد تا زمینه استفاده حداکثری از این طب در کنار طب رایج برای بیماران فراهم شود که لازم است اقدامات جهادی در این خصوص صورت گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: