kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۱۰۸
تاریخ انتشار : ۲۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۲
رئیس‌سازمان غذا و دارو:
رئیس‌سازمان غذا و دارو گفت: روند افزایشی واردات واکسن نشان می‌دهد که می‌توانیم ظرف مدتی کوتاه‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد، واکسیناسیون را به یک نقطه اطمینان‌بخش در ظرف ماه‌های آتی برسانیم.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدرضا شانه‌ساز دیروز در یک برنامه تلویزیونی از صدور مجوز تزریق واکسن‌های پاستور و سینوفارم برای سنین نوجوانی کمتر از ۱۸ سال خبر داد و اظهارداشت: اعلام کردیم که واکسن پاستور یکی از واکسن‌هایی است که می‌تواند برای سنین نوجوانی مصرف شود. همچنین واکسن سینوفارم چین هم مجوزهای لازم را دریافت کرده است. مطالعات بالینی نشان داد که این واکسن‌ها می‌تواند در سنین نوجوانی استفاده شود و خوشبختانه این‌ها در سبد واکسیناسیون ما هم وجود دارد و امیدواریم طبق برنامه و اولویت‌بندی وزارت بهداشت و معاونت بهداشتی، این واکسیناسیون به موقع انجام شود تا به همان ایمنی‌زایی و قطع زنجیره برسیم.
شانه‌ساز افزود: ما در مهر ماه امیدواریم که حداقل 6 میلیون دز واکسن پاستور را داشته باشیم و واکسن پاستور در مهر ماه به صورت جدی وارد بازار می‌شود. در عین حال تاکنون ۱۰ میلیون دز واکسن را هم برکت تحویل داده است. البته به این معنا نیست که
۱۰ میلیون دز برای تزریق آماده‌باشد، بلکه دو هفته زمان می‌برد تا برای تزریق آماده شوند.
وی ادامه داد: سه واکسن دیگر یعنی فخرا، رازی و اسپایکوژن سیناژن هم توانستند از سازمان غذا و دارو مجوز مصرف اضطراری دریافت کنند. البته همه این‌ها تولیدات‌شان زمان‌بر است و مراحل خاص خود را دارد. درباره سایر برندها هم مجوزهایی را دادیم و تعداد زیادی از شرکت‌های خصوصی که یا نمایندگی کمپانی‌ها را داشتند، مانند جانسون‌ و جانسون، فایزر بایون‌تک و... همه این‌ها ماه‌هاست که از سازمان غذا و دارو معرفی‌نامه برای واردات دریافت کردند و می‌توانند وارد کنند. مشکلی برای واردات این‌ها وجود ندارد.
رئیس‌سازمان غذا و دارو گفت: برخلاف شعارهایی که داده شد و هجمه کردند، ما از واردات همه واکسن‌هایی که در دنیا معتبر هستند، استقبال می‌کنیم، منتها گاهی به دلیل محدودیت‌های خود کمپانی‌ها نتوانستند واکسن‌ها را وارد کنند وگرنه معرفی‌نامه‌ها صادر شده است. خیلی سر و صدا کردند، اما هر کدام از شرکت‌های خصوصی که آمدند، معرفی‌نامه واردات دریافت کردند، اما نتوانستند که وارد کنند.
شانه‌ساز با بیان اینکه در واردات واکسن در سایه همدلی و همکاری بین دستگاه‌های مختلف و دستور رئیس‌جمهور تحرک خوبی ایجاد شده است، اظهارداشت: در کنار مجوزهایی که شرکت‌های داخلی یکی بعد از دیگری دریافت می‌کنند، روند افزایشی واردات واکسن هم نشان می‌دهد که می‌توانیم ظرف مدتی کوتاه‌تر از آنچه قبلا تصور می‌شد، واکسیناسیون را به یک نقطه اطمینان بخش در ظرف ماه‌های آتی برسانیم.

نام:
ایمیل:
* نظر: