kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۶۰۵۲
تاریخ انتشار : ۲۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۰
رئیس مجلس در بازدید میدانی از مازندران:
رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید میدانی از بندر امیرآباد شهرستان بهشهر به گفت وگو با کارگران پرداخت و سپس از مدیرعامل بندر امیرآباد خواست تا از ظلم کارفرما به کارگران جلوگیری کنند.


محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صبح پنج‌شنبه با استقبال مسئولان استان مازندران وارد فرودگاه شهدای ساری شد. قالیباف در جریان نظارت میدانی از استان مازندران، از بندر امیرآباد شهرستان بهشهر بازدید کرد و در جریان آخرین وضعیت فعالیت و مشکلات این حوزه قرار گرفت. در این بازدید محمدعلی سعیدی‌پور مدیر بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد گزارشی از عملکرد این بندر ارائه کرد و رئیس مجلس شورای اسلامی را در جریان کم و کیف نحوه فعالیت‌های اقتصادی و مبادلات کالا در این بندر قرار داد.
به گزارش خانه ملت، گفتنی است رئیس مجلس شورای اسلامی در بازدید میدانی از بندر امیرآباد به دیدار چهره به چهره با کارگران و رانندگان کامیون پرداخت و از نزدیک در جریان دغدغه‌های این قشر از جامعه قرار گرفت. کارگران خطاب به قالیباف از عدم داشتن امنیت شغلی، به‌کارگیری دائم، پرداخت حقوق و حق‌بیمه متناسب با تخصص و عدم توجه مسئولان شرکت‌ها به اهمیت فعالیتشان در این بندر گلایه کردند.
همچنین رانندگان کامیون نیز از نداشتن امنیت شغلی خود گفته و عنوان کردند که کارشان جابه‌جایی کالا و محصولات صادراتی و وارداتی است، اما آنان را به‌عنوان راننده توریستی معرفی کرده‌اند، لذا حقوق و مزایا و حق‌بیمه‌شان متناسب با واقعیت نیست.
قالیباف: نباید به کارگران ظلم شود
بر اساس این گزارش، قالیباف خطاب به مدیرعامل بندر و منطقه ویژه اقتصادی امیرآباد گفت: وقتی پیمانکار به کارگر ظلم می‌کند، شما باید قرارداد ببندید و پیمانکار پول را پرداخت کند؛ در واقع باید کارفرما را مکلف کنید متناسب با تعداد کارگران قرارداد انعقاد کرده و سپس حقوق و حق بیمه شان را از محل اصل قرارداد کسر و به کارگران پرداخت کنید.
رئیس قوه مقننه کشورمان تصریح کرد: اگر شما به‌عنوان کارفرمای دولت این کار را انجام ندهید، به کارگران ظلم می‌شود. الان به‌عنوان نمونه برخی مطرح می‌کنند که طی 10 سال گذشته یک شرکت بخش خصوصی به ایشان ظلم کرده است، از طرفی از آنها 12 ساعت کار می‌خواهند اما 8 ساعت به آنها پرداخت می‌شود؛ به جای اینکه 25 روز کار کنند، 12 روز و 12 ساعت کار می‌کنند و مابقی روزهای یک ماه رها می‌شوند، در حالی که این شرکت حق چنین کاری را ندارد.
در پایان بازدید میدانی رئیس مجلس شورای اسلامی از بندر امیرآباد، قالیباف با کارکنان ناو جوشن و ناوچه کلاس قائم 1808 نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز دیدار و گفت وگو کرد.
محمدباقر قالیباف در این سفر با حضور در گلزار شهدای بهشهر ضمن قرائت فاتحه به مقام والای شهیدان ادای احترام کرد. پس از آن یادواره شهدای والامقام شهرستان بهشهر و گرامیداشت آیت‌الله جباری نماینده فقید ولی فقیه در شهرستان با سخنرانی رئیس مجلس برگزار شد. رئیس مجلس همچنین با جمعی از مردم منطقه دیدار و گفت‌وگو کرد.
یادواره شهدای محمودآباد
محمدباقر قالیباف عصر پنجشنبه در یادواره شهدای سرخ‌رود شهرستان محمودآباد، انقلاب اسلامی را مردمی عنوان و بیان کرد: امروز  با وجود هر مسئولیتی در کشور، باید به این سؤال پاسخ دهیم که آیا به همان سنت‌های الهی اعتقاد داریم یا خیر؟ آیا امروز اقتصاد خود را از مردم می‌خواهیم و به آنها فرصت می‌دهیم یا فقط به یک عده خاص فرصت داده می‌شود.
قالیباف با اعلام اینکه چرا در دفاع مقدس باید همه مردم در صحنه باشند اما در اقتصاد فقط یک عده خاص هستند، افزود: مجاهدت تنها پشت خاکریز و جنگ نیست بلکه امروز به معنای مجاهد محرومیت‌زدایی، رشد اقتصادی، تولید ثروت و کمک به مستضعفان و محرومان است.
رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه امروز تلاش و مجاهدت ما در کار هیچ فرقی با تلاش و مجاهدت در دفاع مقدس ندارد، اظهار داشت: این مجاهدت هم برای جوانان، مردم و عظمت ایران است؛ چرا باید در اختلافات و موضوعات بی‌جهت وقت خود را هدر دهیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی با‌ اشاره به اینکه امروز با وجود تحریم و مشکلات اما مشکل کشور نبود امکانات و پول نیست بلکه نداشتن باور بر سنت‌های الهی در مدیران سطوح مختلف است، تصریح کرد: متأسفانه در حوزه مدیریت دچار چالش هستیم و نظام بوروکراسی اداری کشور بر مدیران سوار هستند.
قالیباف با اعلام اینکه در مجلس کلیات طرحی به تصویب رسید که به فضل الهی تا یک ماه آینده به اتمام می‌رسد که تصمیم بسیار حیاتی برای کسب‌وکار گرفته شد، گفت: همه می‌دانید حتی اگر سرمایه هم داشته باشید برای شروع کار و دریافت مجوز باید ده‌ها بار در پیچ و خم ادارت رفت آمد کنید اما معنای طرح مجلس این است که در یک پنجره واحد کمتر از یک هفته با اعلام داده‌های مورد نیاز مجوز کسب‌وکارها صادر می‌شود.
وی افزود: مردم برای دریافت مجوز کار نباید دنبال مسئولان بدوند بلکه مسئولان باید در زمان مقرر درخواست مردم را رد یا تایید کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: