kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۹۳۸
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۱
یک کارگردان سینما در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی آثارش در جشنواره‌های جهانی مورد توجه قرار گرفت، به کنایه از عملکرد و سیاست‌های این جشنواره‌ها در مواجهه با سینمای ایران گفت: از وقتی ضدانقلاب شدم!


ابوالفضل جلیلی، در بخشی از مصاحبه با فرهیختگان ، با بیان مطلب فوق گفت: از بدو جوانی هر چه ساختیم، توقیف کردند و به‌عبارتی هر بار خواستیم لیسانس (پروانه ساخت) بگیریم، گفتند قبول نیست و باید از اول شروع کنید. چندبار لیسانس گرفتیم و رد کردند، الان خودم می‌گویم بهتر است فیلم‌های من توقیف شود، چون اگر قرار است فیلم من به انقلاب لطمه بزند، بهتر است خودم آن را توقیف کنم.کارگردان‌های دیگری در ایران هستند که فیلم‌های تلخ‌تری می‌سازند، ولی فیلم آنها توقیف نمی‌شود. آنها حامیان مهم و معروف دارند و تهیه‌کننده‌هایشان خودی است ولی ما بیخودی هستیم. فرض کنید یکی از همین آدم‌های مهم دولتی فیلمی بسازد و فیلم او صحنه‌هایی داشته باشد، درحالی‌که اگر فیلم من باشد مرا بیرون می‌کنند. آنها می‌گویند آن باید پخش شود و قبول می‌کنند و این رانت و پارتی‌بازی است.
وی افزود: من در فستیوالی خارجی داور بوده‌ام و فیلمی از ایران برای کارگردان معروفی آمده بود. یک داور به من گفت برخی فیلمسازان ایرانی گمان می‌کنند ما احمقیم و با گذاشتن فقرهای خیالی در فضای ایران، به آنها جایزه می‌دهیم!

 

نام:
ایمیل:
* نظر: