kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۹۳۱
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۰
پیش‌بینی یک کارشناس:
یک کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازار سهام اخیرا شاهد اصلاح قیمتی در اکثریت نمادها بوده است، پیش‌بینی کرد: شاخص‌های بورس در مهرماه روند صعودی به خود بگیرد.


بردیا خسروانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری تسنیم درباره وضعیت بازار سرمایه در ماه آینده، گفت: بازار بورس اخیرا شاهد اصلاح قیمتی در اکثریت نمادهای بازار بوده است که یکی از دلایل آن را می‌توان به کاهش فروش مردادماه شرکت‌ها به دلیل قطعی برق دانست.
وی افزود: این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود بازار سهام در مهرماه روند صعودی به خود بگیرد؛ چرا که شرکتهای حاضر در بورس و فرابورس غالبا در شهریور فروش بهتری نسبت به میانگین فروش پنج ماهه خودشان (شرکتهایی که دوره مالی با سال تقویمی یکسانی دارند) ثبت می‌کنند، که این گزارش‌ها در هفته اول مهرماه منتشر می‌شود.
کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد: رشد درآمدها از رشد هزینه‌ها برای اکثریت شرکتهای بورسی بالاتر بوده و بنابراین با انتشار گزارش عملکرد شش ماهه می‌توان انتظار داشت که در مهرماه روند بازار بویژه برای سهم‌هایی که گزارش فروش شهریور مطلوب و گزارش مالی فراتر از انتظار منتشر کنند، با افزایش تقاضا همراه باشد و بازار خوبی در جهت رشد قیمت سهم‌ها مخصوصا برای شرکتهایی که نسبت سودآوری آنها رشد کند، داشته باشیم. بنابراین به نظر می‌رسد روزهای پایانی شهریور فرصتی مناسب جهت خرید نمادهایی باشد که p/e فوروارد زیر هفت دارند.
خسروانی ادامه داد: از طرفی دیگر در اقتصاد بین‌الملل هم قیمت کامودیتی‌ها بسیار مطلوب است و می‌توان به روند رشد آنها حداقل در کوتاه‌مدت امیدوار بود؛ چرا که صحبت‌ها حاکی از ادامه سیاست‌های انبساطی و ادامه پول‌پاشی‌ها جهت حمایت از اقتصاد شکل گرفته و اکثر روسای بانک‌های مرکزی دنیا بر حمایت از اقتصاد اتفاق نظر دارند.
وی افزود: با توجه به اینکه هنوز میزان‌اشتغال در سطح کشور‌های توسعه یافته به قبل از کرونا نرسیده است و اقتصادها از منظر میزان مصرف هنوز مشکل دارند و این میزان به سطوح قبل از بحران کرونا برنگشته است، بنابراین می‌توان اطمینان داشت که روند صعودی قیمت کامودیتی‌ها ادامه‌دار باشد. کمااینکه اکثر بانک‌های مرکزی دنیا بر عدم افزایش نرخ بهره تا سال 2022 اذعان دارند.
کارشناس بازار سرمایه اذعان داشت: علاوه‌بر این، دلار نیمایی حدودا مطابق ارزش ذاتی دلار در ایران در حال معامله است. پس بازار بورس محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری برای شش ماهه دوم سال 1400 بویژه برای سهم‌هایی که نسبت به سودآوری که داشته‌اند قیمت مناسبی دارند، خواهد بود.
خسروانی با‌اشاره به اینکه از ابتدای سال 1400 تا امروز بازدهی شاخص کل 17 درصد بوده است، گفت: با این وجود سهم‌‎هایی در بازار وجود دارند که بالای 100 درصد در این شش ماهه رشد کرده‌اند که وجه‌اشتراک اکثر این نمادها نسبت قیمت به سودآوری مطلوب بوده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت اصلاح اخیر بورس در نمادهایی که فروش مناسب و نسبت سودآوری مطلوب داشته‌اند، بی‌مورد صورت گرفته و این نمادها می‌توانند دوباره به روند صعودی خودشان ادامه دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر: