kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۹۲۹
تاریخ انتشار : ۲۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۹
رئیس ‌انجمن صنایع خوراک دام:
رئیس‌ انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با ‌اشاره به مضرات ارز 4200تومانی خواستار حذف این ارزشد.

 مجید موافق قدیری در گفت‌وگوبا فارس درباره تبعات اجرای سیاست ارز 4200 تومانی گفت: هدف دولت از تخصیص ارز4200 تومانی، رسیدن کالای ارزان به دست مردم بود. این ارز سال 97 گستره زیادی از کالاها را شامل می‌شد که امروزه تنها به
4، 5 قلم از کالاها مثل محصولات پروتئینی، نهاده‏های دامی و... اختصاص داده شده است.
موافق قدیری با ‌اشاره به اینکه دولت به
هیچ وجه نمی‌خواست مسئولیت حذف این سیاست را بپذیرد، افزود: دولت قبل در هفته‏های پایانی قیمت شیر 6400 تومانی را تعیین نکرد تا در تاریخ ثبت شود که با قیمت پایین تحویل دولت بعدی داده است. دولت آقای روحانی باید گزارش عملکرد بدهد که چه تحویل گرفت و چه تحویل داد، علی‌الخصوص در مورد کالاهای اساسی و استراتژیک مثل خوراک دام، مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و گوشت گزارش داده شود که روند توسعه‌ای چگونه بوده و چه شده و چه باید بشود تا دولت سیزدهم این ‌اشتباهات فاحش را که منجر به زیان و مشکلات عدیده برای اقتصاد ملی و مردم شد را تکرار نکند.
وی با ‌اشاره به مشکلات عدیده ارز 4200 تومانی یادآور شد: مهم‌ترین ‌اشتباه دولت دوازدهم، دادن سوبسید غیرهدفمند و تخصیص ارز 4200 تومانی بود. ارز 4200 تومانی و قیمت‌گذاری دستوری بسیاری از تولیدکنندگان مرغ را ورشکست کرد و شفافیت اقتصاد را از بین برد. همچنین در شرایطی که ارز 4200 تومانی به واردات تخصیص یافت، بخش مولد اقتصاد نابود و رقابت و انگیزه ایجاد رقابت از تولیدکنندگان گرفته شد. ارز 4200 تومانی باعث شد کالاهایی که مشمول این ارز می‌شوند، تلاطم‌های بسیاری را تجربه کردند؛ این در حالی بود که دیگر کالاها نوسانات بسیار کمتری داشتند. گرانی و کمبود کالاهای اساسی مانند مرغ و تخم‌مرغ یا دارو، نتیجه اتخاذ سیاست ارز 4200 تومانی بوده است.
رئیس ‌انجمن صنایع خوراک دام، طیور و آبزیان ایران با تأکید بر رقابتی که باعث رانت و فساد شده است، خاطرنشان کرد: همه اضلاع ذی‌نفع ارز 4200‌تومانی، مردم، تولیدکننده‏‌ها و از همه مهم‌تر سیاست گذاران اقتصادی کشور از سیاست غلط ارز 4200 تومانی ناراضی هستند و همه متفق‌القول هستند که ارز 4200 به اهدافش نرسید. تنها کسانی که از ارز 4200 تومانی سود بردند رانت خوارها، نورچشمی‏‌ها و مفسدان اقتصادی هستند.
موافق قدیری در انتها با بیان راهکار جایگزین برای این سیاست توضیح داد: راهکار تک نرخی کردن ارز است. باید مابه التفاوت ارز 4200 و ارز بازار آزاد را به مردم یارانه نقدی بدهند. دولت سالانه یا ماهانه بابت ارز4200 تومانی یک سری یارانه به حساب سرپرست خانواده واریز می‌کند که بهتر است جای آن به مردم کارت اعتباری برای دریافت گوشت، مرغ، شیر و... اعطا کند و تولیدکننده نیز دستش برای تولید بازتر باشد تا درکل با کمبود مواد اولیه و سرمایه در گردش مواجه نشویم.

نام:
ایمیل:
* نظر: