kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۸۹۰
تاریخ انتشار : ۲۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۸
امیرعبداللهیان:
وزیر امور خارجه گفت: افغانستان امن، با ثبات و توسعه‌یافته فقط و فقط در سایه تشکیل دولت فراگیر ملی و متشکل از همه طرف‌ها می‌تواند ایجاد شود.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در نشست مجازی «وضعیت بشردوستانه در افغانستان» به ریاست آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد شرکت کرد و به ایراد سخنرانی پرداخت. به گزارش فارس، وی در بخشی از سخنان خود در این نشست گفت: همه ما امروز با یک شرایط جدید و چالش جدید در افغانستان روبرو هستیم و باور داریم که بخش مهمی از عامل وضعیت بی‌ثباتی، ناامنی و شرایط نابسامان کنونی در کشور افغانستان به سیاست‌های توأم با آزمون و خطا و ‌اشتباهات ایالات متحده آمریکا در این کشور بر می‌گردد. امیرعبداللهیان با تاکید بر اینکه آمریکایی‌ها در سال‌های ‌اشغال افغانستان و اکنون در نحوه خروجشان از این کشور فجایعی را آفریدند که جهانیان صحنه‌هایی از آن را در فرودگاه کابل در روزهای گذشته شاهد بودند، پیام این نشست در دو سطح سیاسی و انسانی را مورد ‌اشاره قرار داد و افزود: در سطح سیاسی این پیام واحد را باید به افغانستان صادر کنیم که افغانستان امن، با ثبات و توسعه یافته فقط و فقط در سایه تشکیل دولت فراگیر ملی و متشکل از همه طرف‌ها می‌تواند ایجاد شود. وزیر امور خارجه کشورمان همچنین دیدگاه کشورمان در ابعاد انسانی را تشریح کرد و افزود: معتقد هستیم در ابعاد انساندوستانه، مردم، زنان و کودکان در افغانستان در سال‌های گذشته و در هفته‌های اخیر با وضعیت تاسف‌باری مواجه هستند و امروز جامعه جهانی موظف است و باید کمک‌های انساندوستانه فوری و سریع خود را به افغانستان ارسال کند.
وی ضمن انتقاد از اینکه جامعه جهانی نسبت به تعهدات خود در قبال رسیدگی به وضعیت آوارگان افغان به خوبی عمل نکرده است، بر ضرورت تامین کمک‌های فوری انساندوستانه و همچنین کمک به مردم این کشور و تشکیل دولت فراگیر در افغانستان تاکید کرد. امیرعبداللهیان همچنین با تاکید بر ارتباط کشورمان با همه طرف‌ها در افغانستان، بیان داشت: ما در افغانستان سیاستی را دنبال می‌کنیم که علاوه‌بر تشکیل دولت فراگیر، افغانستانی عاری از تروریسم و مواد مخدر را شاهد بوده و مردم افغانستان خودشان بتوانند نسبت به آینده و سرنوشت کشورشان تصمیم‌گیری کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: