kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۷۳۶
تاریخ انتشار : ۲۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۲۳

 

رئیس‌ هیئت ‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران گفت: افزایش قیمت تخم‌مرغ در بازار به دلیل سیاست‌های غلط دولت گذشته است، اما در بهمن و اسفند سیلی از تخم‌مرغ به بازار می‌آید.
قیمت تخم‌مرغ در یکی دو هفته گذشته مسیر افزایشی را طی کرده به طوری که دیروز در بازار تهران هر شانه تخم‌مرغ به 50 هزار تومان رسید.
ناصر نبی‌پور رئیس ‌هیئت ‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران در گفت‌و‌گو با خبرگزاری فارس درباره دلایل افزایش قیمت گفت: قیمت تخم مرغ از اواخر مرداد سال گذشته تا خرداد امسال چهار هزار تومان زیر قیمت مصوب دولت به فروش می‌رفت و مرغداران برای جلوگیری از ضرر و زیان مرغ را به کشتارگاه فرستادند تولید جوجه و جوجه‌ریزی کمتر شد و متعاقب آن تولید تخم مرغ کاهش یافت.
به گفته این مسئول، تولید جوجه تخمگذار از پنج میلیون قطعه در ماه به سه میلیون قطعه کاهش یافت و قیمت جوجه در بازار به 17 هزار تومان رسید که برای مرغدار مقرون به صرفه نبود با این قیمت جوجه‌ریزی کند. این در حالی است که پیش از این قیمت هر قطعه جوجه دو هزار و 500 تومان بود.
نبی‌پور با بیان اینکه دولت گذشته در افزایش قیمت تخم مرغ مقصر است، توضیح داد: زمانی که مرغدار هر کیلو تخم‌مرغ را چندین ماه زیر قیمت مصوب می‌فروخت به وزیر جهاد کشاورزی وقت پیشنهاد دادم مازاد تولید را در انبارها برای تعدیل قیمت نگهداری کنیم اما توجهی نکردند و اکنون با کاهش تولید مواجه هستیم. وی با ‌اشاره به اینکه اکنون تولید جوجه در کشور افزایش یافته است، افزود: تخم‌مرغ ماه‌های بهمن و اسفند به بازار می‌آید و آنقدر زیاد خواهد بود که مرغداران برای خرید التماس کنند و به زودی بازار با افزایش عرضه مواجه خواهد شد و البته دولت فعلی باید از الان به فکر این مازاد عرضه باشد.
به گفته نبی‌پور قیمت هر کیلو تخم‌مرغ 21 هزار تومان و هر شانه 43 هزار تومان درب مرغداری است، اما قیمت نرخ مصوب دولتی تخم‌مرغ کیلویی 14 هزار تومان است.
وی در پاسخ به اینکه چرا دولت نرخی را تعیین می‌کند که نمی‌تواند آن را کنترل کند؟ یادآور شد: دولت یا باید به نرخ آزاد عرضه و تقاضا پایبند باشد و یا اگر نرخی تعیین می‌کند در صورتی که پایین‌تر هم بیاید باید خرید تضمینی کند.
رئیس‌ هیئت ‌مدیره اتحادیه مرغ تخمگذار استان تهران به ظرفیت‌های تولید هم ‌اشاره کرد و گفت: هنوز در استان خراسان رضوی 40 درصد ظرفیت‌های تولید خالی است و در استان تهران هم به جای 14 میلیون، شش میلیون مرغ تخمگذار تولید می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: