kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۷۰۵
تاریخ انتشار : ۲۱ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۳:۲۱
در بیانیه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی تاکید شد
در بخشی از بیانیه مشترک آژانس و سازمان انرژی اتمی تاکید شد که به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آنها که تحت مُهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق دو طرف قرار گرفت.

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامگاه شنبه در رأس هیئتی به منظور گفت‌وگو با «محمد اسلامی» رئیس‌سازمان انرژی اتمی وارد فرودگاه امام خمینی(ره)‌ تهران شد.
گروسی پیش از ظهر یکشنبه ۲۱ شهریور ماه با حضور در محل سازمان انرژی اتمی با محمد اسلامی دیدار و گفت‌و‌گو کرد.
مذاکرات سازنده
محمد اسلامی پس از دیدار در جمع خبرنگاران گفت: به دعوت سازمان انرژی اتمی آقای رافائل گروسی به تهران تشریف آوردند و مذاکرات خوب و سازنده‌ای را انجام دادیم. روح حاکم بر مذاکرات ایجاد فرصت برای توسعه همکاری‌ها در چارچوب موازین و مقررات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است.
معاون رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: کل مسائل فیمابین اساسا فنی است و هیچگونه مسائل سیاسی، جایگاهی را در روابط فیمابین نخواهد داشت.تفاهم کردیم در اجلاس آینده آژانس شرکت و در حاشیه اجلاس مذاکرات خودمان را ادامه دهیم.
اسلامی در ادامه گفت: توافق کردیم مدیرکل آژانس در آینده نزدیک به تهران سفر کند و مذاکرات را در سطوح مختلف انجام دهد. وی بیان کرد: همچنین توافق کردیم برای تعویض کارتهای حافظه دوربین‌های نظارتی، تیم فنی مربوطه بعد از توافق به ایران بیایند و بتوانند اقداماتی را که باید برای دوربین‌ها به لحاظ فنی انجام بدهند را انجام داده و کارتهای حافظه طبق روالی که طبق پادمان است و در ایران نگهداری و پلمب می‌شود، همان جا کارتهای قدیمی را پلمب می‌کنند و کارت‌های جدید حافظه را در دوربین‌ها نصب خواهند کرد که روال جاری و طبیعی در سیستم نظارتی آژانس است.
رئیس‌سازمان انرژی اتمی همچنین تاکید کرد: برای ما آنچه حائز اهمیت است و برای آقای گروسی هم عین همین را در تبادلات فکری که انجام دادیم، اعتمادسازی است و اینکه اعتماد متقابل بین ایران و آژانس پابرجا وجود داشته باشد و آژانس طبق ضوابط و تکالیف قانونی خودش در جهت پیشبرد برنامه‌های هسته‌ای ایران، نقش موثرتری ایفا کند و کمک کند به شتاب بخشیدن به پیشرفت فناوری هسته‌ای در جمهوری اسلامی ایران.  
گفت‌و‌گوی مثبت
گروسی هم بعد از این دیدار، در جمع خبرنگاران گفت: برای من این بازدید بسیار مهم است چون بعد از روی کار آمدن دولت جدید است. این بدان معناست که ایران و آژانس باید با هم کار کرده و همکاری خود را گسترش دهند.
گروسی در ادامه از اسلامی و مهمان نوازی و گفت‌وگوی مثبت و عمیقی که داشتند قدردانی کرد و ادامه داد: ما باید درباره مسائل با هم مذاکره و تبادل نظر داشته باشیم. این اولین دیدار من بعد از انتصاب اسلامی است و درباره مسائل فنی صحبت شد.
وی گفت: ظرف کمتر از دو‌ هفته کنفرانس عمومی آژانس برگزار خواهد شد و این یکی از رویدادهای مهم در جهان است. خوشحال شدم شنیدم آقای اسلامی سرپرستی هیئت ایرانی را دارد و توافق کردیم ادامه مذاکرات را در وین انجام دهیم و پس از آن من مجدداَ برای گفت‌وگوی سطح بالا با مقامات ایرانی به ایران برمی‌گردم. خوشحالم گفت‌وگوهای ما مثبت بود.
بیانیه‌ مشترک
ایران و آژانس
همزمان با سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران و دیدارش با محمد اسلامی معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان انرژی اتمی بیانیه‌ مشترکی صادر شد.
متن این بیانیه به شرح زیر است:
۱- طرفین، روح همکاری و اعتماد متقابل و اهمیت تداوم آن و همچنین ضرورت رسیدگی به موضوعات فی‌مابین در فضایی سازنده و منحصرا فنی را مورد یادآوری و تاکید مجدد قرار دادند.
۲- در چارچوب تعاملات و همکاری‌های موجود فی‌مابین، طرفین تصمیم گرفتند دیدارهای متقابل را در سطوح مرتبط تداوم دهند. در همین راستا، معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌سازمان انرژی اتمی ایران در حاشیه کنفرانس عمومی آژانس با مدیرکل دیدار خواهد کرد و مدیرکل نیز در آینده نزدیک به تهران سفر خواهد نمود تا مشورت‌های سطح بالا با هدف تقویت همکاری‌های میان ایران و آژانس در حوزه‌های مختلف و بحث درخصوص موضوعات فعلی مورد علاقه متقابل، با دولت جمهوری اسلامی ایران داشته باشد.
۳- به بازرسان آژانس اجازه داده می‌شود تا نسبت به سرویس فنی تجهیزات نظارتی مشخص شده و جایگزینی کارت‌های حافظه آنها که تحت مُهر و موم مشترک در ایران نگهداری خواهند شد، اقدام نمایند. چگونگی و زمان انجام این اقدام، مورد توافق
دو طرف قرار گرفت.
واکنش اتحادیه اروپا
انریکه مورا، معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پیامی در توییتر از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی استقبال کرد.
وی در این پیام توییتری نوشت: این گام مثبتی جهت تداوم اطلاع درباره برنامه هسته‌ای ایران است و به دیپلماسی فضا می‌دهد. من از تلاش‌ها قدردانی می‌کنم.
مورا اضافه کرد:‌ هدف اتحادیه اروپا همچنان اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک توسط همه است. از این رو، ضروی است که ما گفت‌وگوهای وین را هر چه سریعتر از سر بگیریم. ادعای این مقام اروپایی در حالی است که انگلیس، آلمان و فرانسه در کنار آمریکا به هیچ عنوان به تعهدات برجامی خود عمل نکرده‌اند.
حل و فصل مسائل برجسته
میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین اتریش در پیامی در توییتر به توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره سفر مجدد «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران‌اشاره کرد.
وی در این پیام توییتری نوشت: «این مهم است که ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کردند که دبیرکل در آینده‌ای نزدیک سفر دیگری به تهران داشته باشد. ما آمادگی دو طرف برای حفظ گفت‌وگوی سازنده و احترام متقابل که از طریق آن می‌توان همه مسائل برجسته را حل و فصل کرد، بسیار قدردانی می‌کنیم».
این دیپلمات روس در پیامی دیگر نوشته بود: سفر «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران موفق بود. تبریک به مدیرکل و ایران. شکی نیست که اعضای شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در نشست خود که روز دوشنبه آغاز می‌شود، از این دیدار و نتایج آن استقبال خواهند کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: