kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۶۲۹
تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۱۴
خطیب‌زاده:
سخنگوی وزارت امور خارجه سفر گروسی را در چارچوب مراودات فنی معمول بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برشمرد و گفت: امیدواریم شورای حکام تحت تأثیر برخی فشارها، اقدامی را صورت ندهد که مسیر همکاری معمول ایران و آژانس تخریب شود.


قرار است «رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی، امروز (یکشنبه) در تهران با «محمد اسلامی» رئیس جدید سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو ‌کند.
در همین خصوص «سعید خطیب‌زاده» سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اهداف سفر گروسی به تهران این سفر را در چارچوب مراودات فنی معمول بین ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برشمرد و گفت: در چند ماه اخیر مسائل فنی بین ایران و آژانس وجود داشت که تلاش شد در چارچوب همکاری‌های دوجانبه ایران و آژانس حل‌وفصل شود و این سفر نیز در چارچوب و در راستای کمک به حل‌وفصل موضوعات فی‌مابین تنظیم شده است.
خطیب‌زاده یادآور شد: البته برخی کشورها بودند که تلاش کردند موضوعات فنی بین ایران و آژانس را سیاسی کنند. مسیری که ایران همواره به آژانس توصیه و پیگیری کرده است همکاری در بستر فنی و حرفه‌ای است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: امیدواریم این سفر با حفظ این رویکرد به نتایج خوبی منجر شود.
این دیپلمات ارشد کشورمان درباره نشست پیش روی شورای حکام آژانس نیز گفت: امیدوارم شورای حکام تحت تأثیر برخی فشارها اقدامی را صورت ندهد که مسیر همکاری معمول ایران و آژانس تخریب شود. بدیهی است وظایف ذاتی آژانس الزام جدی برای آن دارد که درگیر مسائل سیاسی نشود.
به گزارش فارس، سخنگوی دستگاه دیپلماسی ۱۵ شهریورماه در نشست هفتگی با خبرنگاران در پاسخ به سؤالی با بیان این‌که اجلاس پیش روی شورای حکام یک نشست عادی است، افزود: هیچ طرفی اشتباه محاسباتی نکند و به سمتی نرود که مذاکرات وین تحت تأثیر قرار بگیرد.
وی با بیان این‌که استفاده سیاسی از بستر فنی آژانس پاسخ متفاوتی را از ایران در پی خواهد داشت، خاطرنشان کرد: روابط ایران و آژانس بسیار فنی و محترمانه است و مفاهمه درست و عمیقی بین دو طرف وجود دارد و امیدواریم بقیه دخالتی در این مفاهمه نکنند.خطیب‌زاده همچنین گفت که روابط در سطوح بسیار خوبی بین دو طرف در موضوعات فنی ادامه دارد و سؤالات مطرح‌شده پاسخ داده‌شده و گفت‌وگوها بین ایران و آژانس به‌صورت منظم ادامه دارد.

نام:
ایمیل:
* نظر: