kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۵۸۰
تاریخ انتشار : ۲۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۰۳

 


رئیس‌شورای رقابت با رد اعتراض خودروسازان به مصوبه سهیم شدن خریدار در خودرو با پیش‌پرداخت گفت: مصوبه شورای رقابت تا شرایط تغییر نکند به قوت خود باقی است.
 رضا شیوا در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با ‌اشاره به اینکه مصوبه جدید شورای رقابت درخصوص نحوه فروش خودرو یکی از منصفانه‌ترین مصوبات شورا است، افزود: در سال گذشته بیش از 800 شکایت در رابطه با پیش خرید خودرو به شورای رقابت ارسال شده بود و به همین دلیل وظیفه خود دانستیم این وضعیت را به‌گونه‌ای ساماندهی کنیم که حداقل در آینده با این حجم از شکایت روبه رو نشویم.
وی افزود: در این شکایت‌ها مصرف‌کنندگان اعلام می‌کردند که ما مبلغی را یک یا دو سال به صورت پیش پرداخت در اختیار خودروساز قرار می‌دهیم که هیچ سودی هم دریافت نمی‌کنیم. در واقع، مصرف‌کننده حدود یک تا دو سال گذشته مبلغی را به عنوان پیش پرداخت به خودروساز داده است اما در زمان دریافت خودرو ارزش پول پرداختی کاهش یافته و باید متناسب با تورم، هزینه بیشتری را برای مابقی قیمت خودرو پرداخت کند که اصلاً عادلانه نیست.
رئیس‌شورای رقابت ادامه داد: به عنوان نمونه اگر کسی برای یک خودروی 100 میلیون تومانی، 50 میلیون پیش پرداخت کرده است مطابق مصوبه شورای رقابت نصف مبلغ خودرو را پرداخت کرده و باید متناسب با نرخ تورم فقط مابقی قیمت خودرو را پرداخت کند. شیوا افزود: اگر ما یک بازار رقابتی داشتیم و خودروهای مختلفی در بازار عرضه می‌شد آیا باز هم کسی پول خود را یک یا دو سال به عنوان پیش پرداخت در اختیار خودروساز قرار می‌داد؟! وقتی شرایط انحصاری باشد، خودروساز از وضعیت مسلط استفاده کرده و مصرف‌کننده هم هیچ چاره‌ای ندارد.
وی با ‌اشاره با اینکه در مصوبه اخیر شورای رقابت اعلام کردیم باید در پیش‌‌فروش‌ها مشخصات و قیمت خودرو اعلام شود، گفت: برخی به‌دلیل عدم مشخص بودن قیمت خودرو، متناسب با فرضیات، محصولاتی را خریداری کرده بودند که این موضوع اصلاً درست نیست. در همین زمینه نیز ما مصوب کردیم که قیمت قطعی خودرو باید در زمان پیش‌فروش اعلام شود.
رئیس‌ شورای رقابت با تأکید بر اینکه گفته می‌شود مصوبه اخیر شورای رقابت مغایر با مصوبه هیئت وزیران برای حمایت از مصرف‌کنندگان است، افزود: اولاً مصوبه هیئت وزیران قانون نبوده و فقط مصوبه هیئت وزیران است ثانیا جای تعجب و شک است که هیئت وزیران مصوبه‌ای را به تصویب برساند که به ضرر مصرف‌کنندگان است. آیا جایی گفته شده که مصرف‌کننده برای خرید خودرو مبلغی را به خودروساز بدهد و بعد از چند سال در حالی که ارزش پولش کاهش یافته انصراف دهد یا هزینه زیادی را بابت خرید خودرو بپردازد؟!
 رئیس‌شورای رقابت با اعلام اینکه درخصوص افزایش قیمت خودرو، هیچ صحبتی مطرح نیست، درباره اعتراض برخی خودروسازان به مصوبه جدید شورای رقابت و درخواست بازبینی آن، گفت: وقتی شورای رقابت، تصمیم می‌گیرد تا شرایط تغییر نکند آن تصمیم به قوت خود باقی است. هر کسی اعتراضی دارد باید به هیئت تجدیدنظر مراجعه کند تا موضوع بررسی شود.
 گفتنی است آن دسته از مصوبات هیئت وزیران که نیاز به مصوبه مجلس ندارد، قانون است.

نام:
ایمیل:
* نظر: