kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۴۷۳
تاریخ انتشار : ۱۹ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۱باستان شناسان اسکاتلندی در مقبره‌ای چند توپ مرموز پیدا کردند که مربوط به ۴ هزار سال پیش است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، باستان شناسان، در جزایر اسکاتلند اورکنی، دو کره صیقلی مرموز با قدمت بیش از چهار‌هزار سال پیدا کرده‌اند. در همین راستا، روزنامه دیلی میل گزارش می‌دهد که دانشمندان دانشگاه لنکشایر و کارشناسان موزه ملی اسکاتلند این آثار نادر را در خلیج ثروت، جایی که حفاری‌ها در سال 2017 آغاز شد‌، پیدا کردند.
گفته شده، قطر هر توپ حدود پنج سانتیمتر است. به گفته محققان، یکی از توپ‌ها شکل کروی کاملی دارد. طبق نظریه‌ای که آنها ارائه کردند،از این توپ‌ها در سلاح‌ها یا وسیله‌ای که برای مراسم مذهبی یا فالگیری بوده استفاده می‌شده است. همچنین محققان اسکاتلندی معتقدند این توپ‌ها ممکن است حتی در جابجایی سنگ‌های ساختمانی استفاده شده باشد. دانشمندان تا کنون در این جزیره حدود ۲۰ توپ مشابه پیدا کرده‌اند که مربوط به دوران نوسنگی است. کارشناسان هر یک را «کشف خارق العاده» می‌دانند. آنها علاوه‌بر توپ‌ها، بقایای انسان و حیوان، ظروف سفالی و قطعات مختلف سنگی از جمله چاقو، چکش، درب قابلمه و نوک پیکان را نیز کشف کردند. باستان شناسان قصد دارند کار خود را در جزیره اورکنی اسکاتلند برای مطالعه فسیل‌ها و کاربرد آنها در 4 هزار سال پیش ادامه دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر: