kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۴۵۳
تاریخ انتشار : ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۹
گزارش جدید گروسی علیه ایران
«رافائل گروسی» مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود مدعی شد که فعالیت‌های آژانس در ایران به طور جدی تضعیف شده است.


روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال خبر داد که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز سه‌شنبه در دو گزارش محرمانه اعلام کرده است که ایران دسترسی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سایت‌های مرتبط هسته‌ای را مسدود کرده و به توسعه فعالیت‌های هسته‌ای خود ادامه می‌دهد.
بر اساس گزارش‌ها، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی وضعیت همکاری ایران با این نهاد را در نشست بعدی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بین روزهای ۱۳ تا ۱۷ سپتامبر (۲۲ تا ۲۶ شهریور) برگزار خواهد شد، ارائه می‌دهد.
پیش‌تر شبکه آمریکایی «بلومبرگ» به نقل از چند مقام گزارش داد که مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به دنبال ملاقات با «محمد اسلامی» رئیس‌جدید سازمان انرژی اتمی ایران پیش از کنفرانس وین است. طبق این گزارش، این دو مقام گفتند «او می‌خواهد تمایل تهران برای بازگرداندن دسترسی گسترده به ناظران آژانس-که در اعتراض به تحریم‌های آمریکا متوقف شده است -و همکاری ایران با بازرسان بین‌المللی را بسنجد.»
به ادعای مقاماتی که با بلومبرگ در وین صحبت کردند، دیپلمات‌های اتحادیه اروپا منتظر نتیجه رایزنی‌های بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران قبل از تصمیم‌گیری در این خصوص هستند که به تدوین پیش‌نویس قطعنامه‌ای که ایران را به دلیل عدم همکاری محکوم می‌کند، بپردازند یا خیر.
هیچ‌کس نمی‌تواند
خواستار توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران شود
به ادعای بلومبرگ، در حالی که چنین سندی در نهایت می‌تواند منجر به ارجاع مجدد ایران به سازمان ملل شود، این مقام‌ها گفتند بعید است تهران با اقدامات اضافی شورای امنیت روبرو شود زیرا چین و روسیه به طور قطع تلاش برای اعمال تحریم‌های جدید را مسدود خواهند کرد.
به گزارش فارس، «کاظم غریب آبادی» نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با بیان این‌که چهار موضوع پادمانی بین ایران و آژانس وجود دارد، به این سازمان توصیه کرد که استقلال، بی‌طرفی و حرفه‌ای‌گری خود را حفظ کند و گفت:‌ هیچکس نمی‌تواند خواستار توقف فعالیت‌های هسته‌ای ایران شود.
هشدار روسیه به غرب؛
به دنبال امتیازگیری از برجام
از طریق شورای حکام نباشید
«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه گفت که مسکو به غرب درخصوص گرفتن امتیازات از مسئله احیای برجام از جمله از طریق شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار می‌دهد و قصد دارد این موضوع را در دیدار خود با «رابرت مالی» نماینده آمریکا در امور ایران مطرح کند.
ریابکوف با‌اشاره به نشست اطلاعات در این خصوص در رسانه‌های آمریکایی گفت: ما به همکاران غربی خود نسبت به امتیازگیری بیشتر در زمینه تدوین برخی فرمول‌های محکوم‌کننده علیه ایران که ممکن است در قطعنامه فرضی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گنجانده شود، هشدار می‌دهیم.
وی افزود: می‌دانیم که محافل غربی در این زمینه در حال هماهنگی هستند. در گفت‌وگوی آتی با رابرت مالی، موضع خود را بیان خواهیم کرد. دیپلمات روس سپس بر لزوم حفظ خویشتن‌داری و پیگیری مداوم و با حوصله سازش تاکید کرد.
ریابکوف خواستار ممانعت از برخورد احساسی نسبت به احیای برجام شد و گفت مصالحه ضرورت دارد و هیچ‌گونه بازنگری در توافقنامه‌های قبلی نباید صورت بگیرد.
وی با بیان اینکه تمرکز گفت‌وگوی او با رابرت مالی در مسکو بر از سرگیری مذاکرات وین برای احیای برجام خواهد بود که وقفه زیادی در آن ایجاد شده، ابراز امیدواری کرد طرف آمریکایی رویکردی متعادل و منطقی را اتخاذ کند و با اظهارات و اقدامات خود اوضاع را پیچیده‌تر نکند.
معاون وزیر خارجه روسیه به خبرگزاری اسپوتنیک گفت برنامه هسته‌ای ایران در حال توسعه است اما این روندی برگشت‌پذیر است. او همچنین از تهران خواست درک لازم را درخصوص از سرگیری همکاری با آژانس اتمی نشان دهد.
نشست شورای حکام نباید بر چشم‌انداز مذاکرات وین
تأثیر منفی بگذارد
«میخائیل اولیانوف» نماینده دائم روسیه در سازمان‌های بین‌المللی در وین هم دیروز (چهارشنبه) در پیامی که در صفحه توییتری خود منتشر شد، تأکید کرد که در جلسه روز دوشنبه هفته آینده (۲۲ شهریور ماه) شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که بر موضوع ایران متمرکز است، اعضا نباید تحت هیچ‌ شرایطی موجب شوند که این جلسه تأثیر منفی بر چشم‌انداز مذاکرات وین درباره احیای برجام بگذارد.
وزارت امور خارجه آمریکا بامداد چهارشنبه (به وقت تهران) خبر داد که رابرت مالی نماینده ویژه آمریکا در امور ایران به همراه یک هیئت کوچک به مسکو و پاریس سفر خواهد کرد. طبق این اعلام، «این سفر بین روزهای ۷ تا ۱۰ سپتامبر (۱۶ تا ۱۹ شهریور) انجام خواهد شد و هدف از این سفر، رایزنی با مقام‌های روسیه و فرانسوی درباره برنامه هسته‌ای ایران و ضرورت رسیدن به تفاهمی درباره بازگشت دوجانبه به برجام است.»

نام:
ایمیل:
* نظر: