kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۴۴۳
تاریخ انتشار : ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۷
در تماس تلفنی رئیس شورای اروپا
رئیس جمهور در تماس تلفنی رئیس شورای اروپا هشدار داد: برخورد غیرسازنده در آژانس انرژی اتمی، مخل مسیر مذاکره خواهد بود.به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی
ریاست جمهوری، شارل میشل رئیس شورای اروپا پس از درخواست رسمی ‌برای گفت‌و‌گوی تلفنی با رئیس‌جمهور کشورمان، دیروز چهارشنبه با آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی گفت‌و‌گو کرد. آیت‌الله ابراهیم رئیسی در این مکالمه تلفنی گفت: جمهوری اسلامی ایران تمایل دارد مناسبات خود با اتحادیه و کشورهای اروپایی‌ها را در عرصه‌های مورد علاقه دو طرف توسعه دهد.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه استمرار و پایداری روابط دوجانبه با اتحادیه اروپا و هرکدام از کشورهای عضو، در گرو رعایت اصل احترام متقابل، تمرکز روی مشترکات و جلوگیری از تأثیرگذاری عوامل برون‌زا بر این روابط است، افزود: این موضوع نیازمند اراده عملی طرف اروپایی و وابسته نکردن آن به اراده قدرت‌های یکجانبه‌گرا مثل آمریکا است.
رئیسی همچنین با‌ اشاره به تحولات افغانستان اظهار داشت: همه کشورها باید با هم تعامل کنند تا دولتی در افغانستان روی کار بیاید که بتواند صلح، امنیت، آرامش و توسعه را برای این کشور به ارمغان بیاورد و از طرف دیگر مورد اعتماد مردم افغانستان باشد.
رئیس‌جمهور تصریح کرد: امروز آشکارتر از هر زمان دیگری اثبات شده است که حضور دولت‌های خارجی به‌ویژه آمریکا در افغانستان امنیت‌ساز نبوده و ارمغانی جز جنگ، خونریزی و خرابی برای این کشور نداشته است.
وی خاطرنشان کرد: با وجود ۲۰ سال حضور مستقیم آمریکا و ناتو، تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان نه تنها متوقف یا حتی کم نشد، بلکه حجم آن بیش از ۴۵ برابر شد.
رعایت حقوق بشر از دغدغه‌های جدی ایران
درباره افغانستان است
رئیسی با بیان اینکه تجربه حضور ۲۰ ساله آمریکایی‌ها در افغانستان ثابت کرد که راه‌حل مسائل افغانستان رویکرد نظامی و ارسال‌تانک و تجهیزات نظامی نیست، خاطرنشان کرد: رعایت حقوق بشر، حقوق زنان و کودکان از دغدغه‌های جدی جمهوری اسلامی ایران در مورد افغانستان است و همه تلاش خود را برای حفظ حقوق مسلم ملت افغانستان به کار خواهیم گرفت.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه تخلیه اتباع اروپایی و آمریکایی از افغانستان، فاز نهایی تحولات این کشور نیست، گفت: به باور جمهوری اسلامی ایران، فقدان دولت فراگیر با مشارکت تمامی اقوام در افغانستان ضربه بزرگی به آینده این کشور و امنیت اروپا وارد می‌کند.
رئیسی اضافه کرد: همه دنیا شاهد بودند ایران تنها کشوری بود که به شکلی جدی و واقعی به مقابله با داعش در عراق و سوریه پرداخت. شهید سردار سلیمانی قهرمان مبارزه با ‌تروریسم در منطقه و جهان بود و انتظار این بود که کشورهای اروپایی نسبت به ‌ترور ایشان توسط حکومت آمریکایی موضع عادلانه‌ای در جهت محکومیت ‌تروریسم و دفاع از یک قهرمان مبارزه با ‌تروریسم اتخاذ می‌کردند.
وی با بیان اینکه امروز نزدیک به ۴ میلیون مهاجر افغانستانی در ایران هستند، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران خود را متعهد به میزبانی محترمانه از برادران و خواهران افغانستانی و تلاش برای استقرار امنیت، ثبات، آرامش و صلح و برپایی حکومتی مردمی در افغانستان می‌داند.
رئیسی با‌ اشاره به سخنان رئیس شورای اروپا مبنی بر تلاش برای استقلال استراتژیک در رابطه این اتحادیه با آمریکا تصریح کرد: امیدواریم اروپا در مسیر استقلال استراتژیک پیشرفت داشته باشد.
رئیس جمهوری درباره موضوع احیای برجام خاطرنشان کرد: ایران هرگز ناقض برجام نبوده و نیست. این آمریکایی‌ها بودند که از برجام خارج شده و آن را نقض کردند. با این وجود انتظار این بود که اروپایی‌ها به تعهدات شان در برجام عمل کنند، اما اروپایی‌ها هم به آنچه در برجام متعهد بودند، آنچنانکه باید پایبند نماندند.
رئیسی درباره همکاری ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ‌گفت: همکاری‌های جدی جمهوری اسلامی ایران با آژانس نمونه بارزی از اراده ایران برای شفافیت در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش است. طبیعی است در صورت برخورد غیرسازنده در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، انتظار اینکه ایران واکنش سازنده داشته باشد، منطقی نیست. اقدامات غیرسازنده طبیعتاً مخل مسیر مذاکره نیز هست.
سیاست‌های آمریکا درباره ایران
تغییر نکرده است
وی تصریح کرد: نکته مهم در این‌باره این است که اگرچه در آمریکا دولت ‌ترامپ رفته و دولت بایدن بر سر کار آمده، اما در عمل تغییری در سیاست‌های آمریکا درباره ایران رخ نداده و همان رویکرد و اقدامات یعنی تحریم و فشار علیه ایران باقی مانده است. «شارل میشل» رئیس شورای اروپا نیز در این گفت‌و‌گوی تلفنی با تأکید بر علاقه جدی اتحادیه اروپا برای تقویت روابط دوجانبه و گسترش همکاری‌های اقتصادی با ایران، گفت: تحریم‌ها تأثیر نامطلوبی بر روابط اتحادیه اروپا و ایران باقی گذاشته‌اند و این یکی از دلایلی است که مفهوم استقلال استراتژیک برای اتحادیه اروپا اهمیت یافته است.
اتحادیه اروپا می‌خواهد
شریک صادق ایران بماند
وی تأکید کرد: شخصا یکی از حامیان جدی این ایده هستم که اتحادیه اروپا باید در درجه اول منافع خودش را پیش ببرد. اتحادیه اروپا مایل است شریک صادق ایران بماند تا ثبات بیشتری را در منطقه شاهد باشیم.
رئیس شورای اروپا در ادامه اظهار داشت: معتقدم باید درس‌های زیادی از ۲۰ سال حضور ناتو و آمریکا در افغانستان بگیریم.
شارل میشل با ابراز نگرانی از سرازیر شدن موج بزرگی از پناهجویان به اروپا، خواستار نقش‌آفرینی ایران و تلاش برای بازگشت ثبات به افغانستان شد و تصریح کرد: اولویت اول اروپا خروج امن اتباع اروپایی و افغانستانی‌هایی است که در این کشور با ما همکاری داشته‌اند.

نام:
ایمیل:
* نظر: