kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۴۲۴
تاریخ انتشار : ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۱

 


رئیس‌گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی تهران با اشاره به بازدارنده نبودن جرایم تعزیرات بر اصلاح هر چه سریعتر قانون تعزیرات تاکید کرد.
ناصر مدیحی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا با وجود جریمه حدود چهار میلیارد تومانی شرکت بسته‌بندی حبوبات گلستان، اما همچنان گرانفروشی در این شرکت بسته بندی ادامه دارد؟ گفت: غیر از جریمه‌ای که شرکت‌های بسته بندی یا واحد‌های صنفی می‌شوند باید پلمب هم بشوند تا بدانند که اگر مرتکب گرانفروشی شدند، هزینه بر است.
مدیحی افزود: جریمه چهار میلیارد تومانی برای یک شرکت بسته بندی بسیار جریمه کمی است و ما می‌بینیم که با وجود این جریمه هنوز هم متنبه نشده‌اند. این شرکت‌ها جدا از اینکه باید این جریمه را پرداخت کنند باید قیمت‌هایشان را نیز اصلاح کنند در حالی که همچنان گرانفروشی ادامه دارد.
براساس این گزارش، لپه بسته بندی شده گلستان هر کیلوگرم ۶۶ هزار تومان به فروش می‌رسید در حالی که به گفته جوادی بازرس اتحادیه بنکداران مواد غذایی، قیمت لپه مرغوب فله‌ای حداکثر ۴۵ هزار تومان است.
وی در این ارتباط گفت: بسته بندی به نوعی خدمات فروشگاهی است و حتی اگر آنها حبوبات فله‌ای هم بفروشند باید در نایلون تحویل مشتری دهند و نباید به بهانه بسته‌بندی پول‌های کلان از مردم گرفته شود.
رئیس‌گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی تهران درخصوص جوایز و قرعه کشی‌های برخی از این شرکت‌ها نیز افزود: ما مثلاً می‌گوییم که یک شرکت هر شب
۵۰ میلیون تومان قرعه کشی می‌کند و جایزه می‌دهد که باید سازمان بازرسی کل کشور ورود کند که آیا واقعاً این جوایز پرداخت می‌شود چرا که اگر تبلیغات خلاف واقع باشد طبق قانون جریمه سنگینی دارد.
مدیحی گفت: بسیاری از کالا‌ها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای با وجود اینکه با تخفیف ارائه می‌شوند، اما باز هم گران می‌فروشند و نه تنها در فروشگاه‌های زنجیره‌ای از تخفیف خبری نیست بلکه گرانفروشی هم می‌کنند.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه چرا با وجود گشت‌های مکرر تعزیرات همچنان فروشگاه‌های زنجیره‌ای به تخلفات خود ادامه می‌دهند؟ بیان داشت: ما مدت زیادی تلاش کردیم تا این فروشگاه‌ها را اصلاح کنیم و نتایجی هم داشت، اما بعد از بخشنامه رئیس‌سازمان حمایت از حقوق مصرف کنندگان مبنی بر اینکه ارگان‌های نظارتی و تعزیرات اجازه ورود به فروشگاه‌های زنجیره‌ای را ندارند باز شاهد تکرار تخلفات در این فروشگاه‌ها هستیم.
رئیس‌گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی تهران در این ارتباط با فروش بسته‌های ۵۰۰ گرمی هویج به قیمت ۱۹ هزار و ۹۰۰ تومان در یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای گفت: این هویج به قیمت هر کیلو ۴۰ هزار تومان به مردم عرضه می‌شود و هر یک عدد هویج حدود پنج هزار تومان قیمت خورده است در حالی که با وجود افزایش قیمت هویج، اما میدان میوه و تره بار حداکثر هر کیلوگرم
۱۲ هزار تومان هویج را در اختیار مغازه‌داران و فروشگاه‌ها قرار می‌دهد.
مدیحی افزود: نمی‌دانم چرا شرکت‌های تولیدی در گرانفروشی و افزایش قیمت از هم سبقت می‌گیرند و در دوران جنگ تحمیلی شاهد این رفتار‌ها نبودیم.
براساس قانون سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان وظیفه دارد بر قیمت‌ها و همچنین روند قیمت‌گذاری کالا‌ها نظارت و در صورت مشاهده تخلف گزارش آن را برای رسیدگی به سازمان تعزیرات حکومتی ارائه کند، اما رئیس‌گشت‌های مشترک تعزیرات حکومتی تهران با انتقاد از کم کاری سازمان حمایت در بحث نظارت بر قیمت‌ها گفت: ما مدت‌هاست در گشت‌های مشترک تعزیرات از مسئولان این سازمان خواهش می‌کنیم که ما را در گشت‌ها همراهی کنند، اما متأسفانه حضور پیدا نمی‌کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: