kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۳۴۲
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۱
در نشست امیرعبداللهیان با اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران تاکید شد
وزیر امور خارجه در نخستین نشست هم‌اندیشی وزارت خارجه و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بر عزم این وزارتخانه در حمایت از نقش و مشارکت بخش خصوصی در مراودات با کشورها تأکید و از همکاری بخش خصوصی در تامین واکسن کرونا استقبال کرد.

نخستین نشست هم اندیشی وزارت امور خارجه و اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران بعداز ظهر روز دوشنبه ١۵ شهریور به میزبانی حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان، معاون دیپلماسی اقتصادی و مدیران کل وزارت امور خارجه برگزار شد.
غلامحسین شافعی رئیس‌اتاق ایران، روسا و اعضای اتاق‌های مشترک بازرگانی ایران و کشورهای همسایه و همچنین برخی کشورهای مهم طرف تجاری کشورمان مدعوین این نشست در وزارت امور خارجه بودند.
در این نشست فعالان اقتصادی بخش خصوصی کشورمان، دیدگاههای خود در زمینه توسعه روابط تجاری با دیگر کشورها، خصوصا همسایگان و طرف‌های تجاری اصلی را بیان کرده و خواهان حمایت هر چه بیشتر وزارت امور ‌خارجه از نقش بخش خصوصی در توسعه مراودات اقتصادی با دیگر کشورها بالاخص در موقع برگزاری کمیسیون‌های مشترک شدند.
در ادامه این نشست معاون دیپلماسی اقتصادی و مدیران کل حوزه‌های منطقه‌ای وزارت امور خارجه نیز در پاسخ به مطالب مطروحه از سوی فعالان بخش خصوصی به تشریح
نقطه نظرات خود پرداختند.
امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در جمعبندی نخستین نشست با فعالان اقتصادی و مسئولان اتاق ایران، بخش خصوصی را موتور محرک روابط بین کشورها و حلقه‌های تجاری و اقتصادی را عاملی کمک‌کننده در پایایی سیاست خارجی و مقوم آن ارزیابی کرد و بر عزم وزارت امور خارجه در حمایت از نقش و مشارکت‌دهی هر چه بیشتر بخش خصوصی در مراودات با کشورها تاکید کرد.
امیرعبداللهیان تامین واکسن کرونا را از اولویت‌های اصلی وزارت امور خارجه ذکر و اقدامات این وزارت در شتاب‌دهی فراوان به تامین واکسن مورد نیاز کشورمان در روزهای گذشته را تشریح کرد و گفت از همکاری بخش خصوصی
در این زمینه استقبال می‌کنیم.
تشکیل کمیته مشترک بین «وزارت امور خارجه»، «وزارت صنعت معدن و تجارت» و «اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران»، در نظر گرفتن جایگاه واقعی برای بخش خصوصی در کمیسیونهای مشترک همکاری‌های اقتصادی، تداوم چنین جلسات هم اندیشی و حضور رئیس‌اتاق بازرگانی در جلسات شورای معاونین وزارت امور خارجه به تناسب موضوعات اقتصادی مطروحه و در اولویت قرار دادن موضوعات مرتبط به ساماندهی پایانه‌های مرزی و تحکیم زیرساختهای کشور که ارتقا دهنده صادرات کشور باشد، از دیگر مباحث مطروحه در خلال جمع‌بندی ارائه شده از سوی امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در این نشست بود.
نشست مشترک وزرای خارجه و نیرو
در محل وزارت امور خارجه
همچنین نشست مشترک وزرای امور خارجه و نیرو (روسای کمیسیون مشترک ایران و تاجیکستان) و سایر دستگاه‌های ذیربط دولتی و اتاق بازرگانی ایران دیروز (سه شنبه) با حضور حسین امیرعبداللهیان در وزارت امور خارجه برگزار شد.
در این نشست آخرین تحولات روابط جمهوری اسلامی ایران و همسایگان شمالی و راه‌های توسعه همکاری‌ها مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.
بررسی پیشنهادات دستگاه‌ها درخصوص مشارکت رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در اجلاس شانگهای و سفر دوجانبه به تاجیکستان در این نشست مورد بررسی قرار گرفت.

نام:
ایمیل:
* نظر: