kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۳۱۰
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۶
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس:
موسوی گفت: نظر و رأی مردم افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران مهم است و سیاست رسمی ‌این است که رهبر انقلاب آن را بیان فرمودند و هر آنچه مردم این کشور بپذیرند، ایران اسلامی نیز از آن دفاع خواهد کرد.

موسوی گفت: نظر و رأی مردم افغانستان برای جمهوری اسلامی ایران مهم است و سیاست رسمی ‌این است که رهبر انقلاب آن را بیان فرمودند و هر آنچه مردم این کشور بپذیرند، ایران اسلامی نیز از آن دفاع خواهد کرد.
سید نظام‌الدین موسوی، سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در حاشیه نشست علنی دیروز (سه‌شنبه، 16 شهریورماه) مجلس شورای اسلامی، در جمع خبرنگاران درخصوص نشست غیرعلنی صبح امروز قوه مقننه گفت: با توجه به تحولاتی که در کشور همسایه افغانستان می‌گذرد و مسائلی که رخ داده و همچنین خروج آمریکایی‌ها که بعد از 20 سال صورت گرفته، هیئت‌رئیسه مجلس جهت بررسی مسائل این کشور که تحولات آن بر روابط با ایران نیز تأثیرگذار است، جلسه‌ای را با حضور سردار قاآنی فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تشکیل داد.
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: سردار قاآنی درخصوص تحولات افغانستان مطالب دقیق، مستند و قوی را بیان و تحلیل خوبی را ارائه کرد و در این میان تعدادی از نمایندگان نیز دیدگاه‌ها و دغدغه‌های خود را بیان کردند.
تحولات افغانستان را به دقت دنبال می‌کنیم
وی ادامه داد: همان‌طور که رهبر انقلاب فرمودند تحولات افغانستان را به دقت دنبال می‌کنیم، زیرا از جوانب مختلف حائز اهمیت است؛ مردم این کشور پیوند دیرینه فرهنگی، تاریخی و دینی دارند و نمی‌توان نسبت به آنها بی‌تفاوت بود، بنابراین ایران به دقت مسائل این کشور را رصد می‌کند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه برای مردم کشورمان اهمیت دارد که در همسایه شرقی‌مان چه می‌گذرد، افزود: در این میان مردم افغانستان و تصمیم‌شان برای آینده از نظر کشور ما مهم است و به آن احترام می‌گذاریم.
موسوی تصریح کرد: آنچه در فحوای کلام سردار قاآنی مشخص بود و در گزارشات سایر دستگاه‌های مرتبط با سیاست‌های خارجی نیز مورد تأکید قرار گرفته، ‌اشراف کامل ایران درخصوص مسائل افغانستان است.
وی گفت: با توجه به اینکه ایران از حیث دیپلماتیک و دفاعی ‌اشراف و آمادگی کامل در مواجهه با تحولات افغانستان دارد، تلاش‌های جدی انجام داده تا منافع مردم این کشور و ایران اسلامی در تحولات لحاظ شود. آمریکایی‌ها در افغانستان دچار ضعف شدند، دولت این کشور نیز در اداره امور تضعیف شد و طالبان نیز برای تصرف بخش‌های مختلف اقداماتی را آغاز کردند، لذا دستگاه دیپلماسی و سایر نهادها در این خصوص فعال شدند و ایران سعی کرد در اطراف منازعه صورت گرفته، جلسه بین‌الافغانی را برگزار کند که از گروه‌های مختلف از جمله طالبان و دولت وقت نیز حضور داشتند.
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این ابتکار جمهوری اسلامی ایران مورد استقبال طرف‌های مختلف قرار گرفت و نتایج خوبی در پی داشت که اگر ادامه می‌یافت شاید برخی مسائل که امروزه در افغانستان رقم خورده به سمت و سوی دیگری می‌رفت، زیرا همگی آنها حُسن‌نیت ایران را قبول داشتند و بدون هیچ قدرت خارجی در میان خود مذاکره می‌کردند. آمریکایی‌ها بر دولت افغانستان فشار آوردند و مذاکرات ادامه نیافت و بر این اساس تحولات به سمت میدانی سوق پیدا کرد و با دگرگونی سیاسی، دولت قبلی افغانستان سقوط کرد.
موسوی گفت: تلاش خواهیم کرد علاوه بر اینکه رأی و دیدگاه مردم افغانستان در آینده‌شان لحاظ شود، منافع ملت ایران و امنیت و ثبات مرزهایمان نیز در نظر گرفته شود؛ طی این مدت نیز هیچ تعرضی به مرزهایمان نشده و آمادگی کامل در این راستا وجود دارد، زیرا روابط حسنه بین دو کشور دارای اهمیت است.
نقش مخرب و غیرسازنده آمریکایی‌ها
در مسئله افغانستان
وی اظهار کرد: آنچه این روزها مغفول مانده و مردم و رسانه‌ها نیز باید به آن توجه کنند، نقش مخرب و غیرسازنده‌ای است که آمریکایی‌ها در مسئله افغانستان ایفا کردند. این روزها متأسفانه بعضاً در برخی از رسانه‌های داخلی و حتی شخصیت‌ها به‌دلیل عدم ‌اشرافیت کافی نسبت به مسئله طوری مطالب بیان می‌شود که انگار جمهوری اسلامی تقصیری داشته یا به‌طور فعال به این موضوع وارد نشده است.
سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس تصریح کرد: آمریکایی‌ها به اسم مبارزه با ‌تروریسم و حذف گروه‌های ‌تروریستی و تقویت زیرساخت‌های اقتصادی و صنعتی و وارد کردن دموکراسی در افغانستان، این کشور را به مدت 20 سال‌ اشغال کردند و در این مدت پرونده حضور آمریکایی‌ها قابل تأمل است. آمریکا چرا به‌عنوان قدرت مداخله‌جو وارد افغانستان شد و در این سال‌ها به وعده‌هایش نیز عمل نکرد. به‌عنوان مثال سیستم بروکراتیکی که آمریکایی‌ها در افغانستان ایجاد کردند، به شدت ضعیف و فاسد بود و یکی از دلایلی که دگرگونی سیاسی در این کشور شکل گرفت و گروهی که قبلاً در صحنه سیاسی افغانستان حذف شده بود، مجدداًً توانست قدرت را در این کشور به دست بگیرد و مردم افغانستان نیز رغبتی به دفاع نداشتند، به‌دلیل این بود که آمریکایی‌ها روح مقاومت و امید را در مردم این کشور تضعیف کرده بودند.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مردم افغانستان از عملکرد آمریکایی‌ها ناراضی بودند، زیرا قول‌های آنها در حوزه زیرساختی و اقتصادی محقق نشده بود و سرمایه‌گذاری که در آنجا صورت گرفته بود، بیشتر در بخش نظامی بود؛ ارتش افغانستان نیز به‌دلیل اقدامات آمریکا نتوانست به جایگاه واقعی خود برسد و این در حالی است که نهایتاً آمریکایی‌ها به‌طور مفتضحانه و غیرمسئولانه از افغانستان فرار کردند.

نام:
ایمیل:
* نظر: