kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۲۸۷
تاریخ انتشار : ۱۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی خبر داد
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: 50 درصد از بازار گردوی کشور در سیطره گردوهای وارداتی قاچاق از آمریکا، شیلی و بلغارستان قرار دارد.

قاسمعلی حسنی در گفت‌وگو با فارس افزود: علیرغم اینکه ایران یکی از تولیدکنندگان گردو در جهان محسوب می‌شود اما بازار گردوی ایران در سیطره گردوهای وارداتی از سه کشور آمریکا، شیلی و بلغارستان است که به صورت قاچاق به کشور وارد می‌شود و واردکنندگان این گردوهای قاچاق بازار بسیار پرسودی را در اختیار دارند.
وی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم گردوی شیلی با پوست در بنکداری‌ها بین 95 تا 100 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی شیلی بین 205 هزار تا 220 هزار تومان است.
حسنی اظهار داشت: قیمت هر کیلو گردوی آمریکایی با پوست در بنکداری‌ها 80 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی آمریکایی حدود 170 هزار تومان است.
وی افزود: همچنین قیمت عرضه هر کیلوگرم گردوی بلغارستانی با پوست در بنکداری‌های 104 هزار تومان و قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی بلغاری 170 تا 190 هزار تومان است.
حسنی اظهار داشت: قیمت هر کیلوگرم
مغز گردوی ایرانی در بنکداری‌ها 225 هزار تومان است البته بر حسب افت کیفیت ممکن است قیمت هر کیلوگرم پایین‌تر از رقم ذکر شده نیز باشد و در مواردی حتی این محصول خوراکی با قیمت حدود 140 هزار تومان نیز عرضه می‌شود.
دبیر اتحادیه بنکداران مواد غذایی گفت: قیمت هر کیلوگرم مغز گردوی قهوه‌ای یا همان مغز گردوی تقریبا کهنه که معمولا در رستوران‌ها و کافی شاپ‌ها کاربرد دارد نیز حدود 140 هزار تومان است.
حسنی اظهار داشت: یک شبکه سازمان یافته زنجیره‌ای واردات کالاهای غیرمجاز در کشور وجود دارد که کالاهای قاچاق توسط این زنجیره کاملا منسجم به کشور وارد می‌شود بطوری که کالای مورد نیاز از داخل کشور سفارش داده می‌شود و اغلب ایرانیان مقیم در خارج از کشور این کالا‌ها را خریداری و توسط کشتی ‌و ‌بنادر به کشور منتقل و در نهایت وارد شبکه توزیع کشور می‌شود.
وی بیان داشت: گردوی آمریکایی و شیلی در ابتدا وارد دبی می‌شود و پس از آن وارد بنادر شده و در نهایت نیز وارد شبکه توزیع کشور می‌شود اما گردوی بلغارستان از طریق ترکیه و از طریق مسیرهای زمینی وارد کشور می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: