kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۲۱۳
تاریخ انتشار : ۱۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۴
با هدف کاهش قیمت صورت گرفت
دولت برای رفع گرانی برنج از دیروز توزیع 100هزار تن برنج هندی، تایلندی و پاکستانی را از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف کارگری، کارمندی، اتحادیه و ... آغاز کرده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، دولت برای رفع گرانی برنج اعلام کرده که از دیروز با آغاز توزیع برنج در سطح کشور قریب به 100 هزار تن از این محصول از نوع هندی، تایلندی و پاکستانی از طریق فروشگاه‌های زنجیره‌ای، تعاونی‌های مصرف کارگری، کارمندی، اتحادیه و... در اختیار مردم قرار می‌دهند تا هیچ کمبودی در مورد برنج برای مصرف خانوار وجود نداشته باشد. 
یزدان سیف؛ مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی، دلیل اختلال در قیمت و عرضه برنج بازار را جو روانی ناشی از موضوع کمبود این محصول در کف بازار عنوان کرد و افزود: با توزیع گسترده برنج، این جو روانی از بین می‌رود. البته تولید برنج داخلی به دلیل خشکسالی امسال نسبت به سال گذشته کاهش 18 درصدی داشته که این کمبود از طریق ذخایر راهبردی و توزیع برنج تنظیم بازار جبران می‌شود.
خبر توزیع برنج خارجی در سطح بازار در حالی مطرح می‌شود که قیمت فروش آن اعلام نشده است. در حال حاضر هر کیلوگرم برنج ایرانی در سطح عمده فروشی‌ها کیلویی 45 تا 47 هزار تومان و برنج خارجی هر کیلوگرم 25 هزار تومان فروخته می‌شود.
علاوه بر نوسان قیمتی در برنج، رب گوجه فرنگی و تخم مرغ هم شاهد افزایش قیمت بوده است به نحوی که هر قوطی 800 گرمی رب گوجه فرنگی از 25 هزار تومان به 30 هزار تومان رسیده. قیمت رب گوجه در حالی دیروز افزایش یافته که کمتر از یک ماه پیش هم کارخانجات قیمت هر قوطی 800 گرمی را از 19 هزار و 500 تومان به 25 هزار تومان افزایش داده بودند. همچنین قیمت هر کارتن تخم مرغ هم از 215 هزار تومان به 250 هزار تومان رسیده است.
از سوی دیگر، رئیس اتحادیه بارفروشان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری مهر از کاهش قیمت هویج خبر داد و افزود: با افزایش عرضه، قیمت این محصول نیز کاهش یافته و هم‌اکنون در میدان مرکزی میوه و تره‌بار قیمت آن بین ١٠ تا ١٢ هزار تومان در هر کیلوگرم است. قیمت هر کیلوگرم هویج با کیفیت ممتاز نیز ۱۴ هزار تومان است.
مصطفی دارایی‌نژاد با بیان اینکه علت افزایش تقاضا برای محصولاتی مانند هویج و سیب، شیوع کرونا بوده است، گفت: به همین دلیل مصرف این دو محصول افزایش یافته است. البته با توجه به اینکه تولید سیب فراوان است، قیمت آن بالا نرفته اما هویج با افزایش قیمت مواجه بوده. ضمن اینکه با نزدیک شدن به فصل سرما و افزایش عرضه، قیمت هویج متعادل‌تر می‌شود و به زیر ۱۰ هزار تومان می‌رسد.
رئیس اتحادیه بارفروشان با اشاره به ورود میوه‌های نوبرانه پاییزی به بازار گفت: نارنگی‌های موجود در بازار به دلیل اینکه زودتر از فصل چیده و رنگ‌آوری شده، برای سلامتی مضر است و نباید مصرف شود. ضمن اینکه فصل برداشت نارنگی؛ اول مهر ماه است.
دارایی‌نژاد، قیمت هر کیلوگرم لیموشیرین را نیز بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره‌بار اعلام کرد و افزود: قیمت لیموترش سنگی نیز بین ۱۰ تا ۱۲ هزار تومان و لیموترش میناب ۱۰ تا ۱۳ هزار تومان است.

نام:
ایمیل:
* نظر: