kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۰۴۶
تاریخ انتشار : ۱۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۳۶
قیمت مرغ در بازار تهران در هر کیلو هفت هزار تومان کاهش داشت. مشاور اتحادیه سراسری مرغداران 4 دلیل اصلی کاهش قیمت را عنوان کرد.


به گزارش خبرگزاری فارس، بررسی میدانی از بازار تهران حاکی است، قیمت مرغ در هفته جاری نسبت به هفته گذشته حدود هفت هزار تومان در هر کیلو کاهش یافته و تابلو قیمت در فروشگاه‌های محصولات پروتئینی هر کیلو مرغ را 33 هزار تومان درج کرده است که پیش از این تا کیلویی 40 هزار تومان هم بالا رفته بود. از آنجایی که سرانه مصرف مرغ درکشور به 30 کیلوگرم رسیده و بخش زیادی از سبد گوشت خانوارها را مرغ تشکیل می‌دهد، ادامه کاهش قیمت خبر خوشایندی برای خانوارها است.
در همین زمینه محمدعلی کمالی، مشاور رئیس اتحادیه سراسری مرغداران به چهار دلیل کاهش قیمت مرغ اشاره کرد و گفت: نخست اینکه خنک شدن هوا به استحصال بیشتر مرغ در مرغداری‌ها کمک می‌کند، زیرا در هوای گرم اشتهای مرغ‌ها کمتر شده و تلفات بیماری نیز بیشتر می‌شود.
وی دلیل دوم را افزایش جوجه‌ریزی عنوان کرد که در ماه‌های تیر و مرداد یک میلیون جوجه‌ریزی بیشتر شده و تعداد به 114 میلیون در ماه رسیده است. مشاور رئیس اتحادیه سراسری مرغداران دلیل سوم را ورود جوجه وارداتی به مرغداری‌ها بیان کرد که میزان جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها را افزایش داده است. کمالی دلیل چهارم یعنی برداشته شدن ممنوعیت ورود مرغ زنده از استان‌های شمالی به کشتارگاه‌های تهران را مهمترین دلیل عنوان کرد و افزود: این موضوع از نظر روانی تاثیر گذاشته، اما اینکه آیا عملا چنین چیزی اتفاق افتاده است باید بیشتر بررسی کرد.
وی درپاسخ به اینکه آیا روند کاهش قیمت را در ماه های آینده هم شاهد خواهیم بود و بازار ثبات به خود می‌گیرد؟ توضیح داد: اگر جوجه‌ریزی در مرغداری‌ها به اندازه کافی باشد و نهاده از سوی دولت تامین شود تامین مرغ کشور در ماه‌های آینده به راحتی میسر خواهد شد. به گفته این مسئول، برنامه‌ریزی شده است که در ماه‌های مهر و آبان 120 میلیون در ماه جوجه‌ریزی شود و اگر همه خوراک آنها تامین شود به طوری که تولید‌کنندگان به مشکل نخورند تامین جوجه در ماه‌های آینده بدون مشکل خواهد بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: