kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۵۰۱۷
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۷
امیرعبداللهیان در گفت‌و‌گوی تلفنی با همتای آلمانی:
وزیر امور خارجه در گفت‌و‌گوی تلفنی با همتای آلمانی گفت: مذاکره‌ای را قبول داریم که به رفع واقعی تحریم‌ها و تامین حقوق حقه ایران بینجامد، به تروئیکای اروپایی توصیه می‌کنیم رفتار خود را تغییر داده و به بی‌عملی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام خاتمه دهند.


هایکو ماس، وزیر امور خارجه آلمان تلفنی با همتای ایرانی خود گفت‌و‌گو کرد.
در گفت‌وگوی تلفنی هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان با وزیر امور خارجه کشورمان، وزیر خارجه آلمان آمادگی کشورش برای انجام همه اقدامات به منظور ارسال واکسن
«بایون تک» به مقصد کشورمان را اعلام کرد.
هایکو ماس همچنین با تشکر از تسهیل انتقال اتباع آلمانی از افغانستان، درخصوص تحولات افغانستان با امیرعبداللهیان به تبادل نظر پرداخت.
وزیر خارجه آلمان در خلال این گفت‌وگو آغاز هرچه سریعتر گفت‌وگوهای وین را خواستار شد و آمادگی کشورش برای ارتقای همه‌جانبه روابط دوجانبه را مورد تاکید قرار داد.
امیرعبداللهیان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی از آلمان خواست برای نهایی کردن مذاکرات انجام شده برای ارسال واکسن بایون تک اقدام کند.
دورویی آمریکایی‌ها
وزیر امور خارجه کشورمان دورویی آمریکایی‌ها را که حتی در ارسال کالاهای دارویی و حیاتی مانند واکسن تولیدی در آلمان نیز موانع تحریمی ایجاد کرده‌اند، مورد انتقاد قرار داد.
امیرعبداللهیان با اعلام اینکه آمریکایی‌ها درک درستی از منطقه و مردم‌ آن، بویژه ایران ندارند افزود: آمریکایی‌ها باید بدانند جز با زبان احترام، ادب و منطق نمی‌توانند صحبت کنند و این ادبیاتی که گاه و بیگاه به کار می‌گیرند نه تنها کمکی به حل مشکلات نمی‌کند، بلکه خود مسئله‌ساز است.
وزیر امور خارجه کشورمان با اعلام اینکه اصل گفت‌وگوهای وین قابل قبول است و انجام می‌شود، اما مذاکره‌ای را قبول داریم که به رفع واقعی تحریمها و تامین حقوق حقه ایران بینجامد، به تروئیکای اروپایی توصیه کرد رفتار خود را تغییر داده و به بی‌عملی در اجرای تعهدات خود ذیل برجام
خاتمه دهد.
امیرعبداللهیان از ارتقای‌ همکاری‌های دوجانبه در همه حوزه‌ها استقبال کرد.
مذاکره برای مذاکره
قابل قبول نیست
وزیر امور خارجه اتریش تلفنی با همتای ایرانی گفت‌و‌گو کرد. در تماس تلفنی «شالنبرگ» وزیر امور خارجه اتریش با حسین امیرعبداللهیان، طرف اتریشی با تبریک آغاز به کار وزیر امور خارجه کشورمان آمادگی اتریش برای ارتقا همکاری‌ها و همچنین اهدای یک میلیون دُز واکسن طی دو هفته آتی را اعلام و از کمک جمهوری اسلامی ایران در زمینه انتقال اتباع اتریشی از افغانستان تشکر و قدردانی و بر ضرورت تبادل‌نظر در مورد برجام و از سرگیری گفت‌وگوهای وین تاکید کرد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی بر همکاری‌های اقتصادی و تجاری به ویژه در حوزه‌های صنعت، کشاورزی، علم و فناوری و همچنین اعلام آمادگی بر همکاری بیشتر در حوزه واکسن تاکید کرد.
وزیر امور خارجه کشورمان درخصوص برجام نیز تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران سهم اساسی خود برای حفظ برجام را با صبر راهبردی در مقابل خروج آمریکا و بی‌عملی طرف اروپایی نشان داده است و اکنون وقت طرف‌های دیگر برجامی است که همراهی لازم را کرده و به صورت واقعی و عملی تعهدات خودشان را اجرا کنند. 
امیرعبداللهیان با اعلام اینکه جمهوری اسلامی ایران از اصل مذاکره استقبال می‌کند، افزود: اما مذاکره  برای مذاکره، قابل قبول نیست.
رفتار غیرمسئولانه
و بی‌عملی اتحادیه اروپا
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در توئیتی نوشت: در تماس تبریک وزرای خارجه آلمان، فرانسه و اتریش درخصوص سیاست خارجی متوازن و تنظیم روابط با اتحادیه اروپا، ارسال واکسن، افغانستان، منطقه و برجام بحث شد.
وی افزود: تأکید کردم که مذاکرات وین باید منافع و حقوق ایران را تأمین کند و رفتار غیرمسئولانه و بی‌عملی اتحادیه اروپا باید پایان یابد.
ارسال حجم بالای
واکسن سینوفارم
وانگ یی، عضو شورای دولتی و وزیر امور خارجه جمهوری خلق چین در گفت‌وگوی تلفنی با حسین امیرعبداللهیان، آغاز به کار وزیر امور خارجه کشورمان را تبریک گفت.
وزیر امور خارجه چین با ابلاغ سلام رئیس‌جمهور کشورش
به رهبر معظم انقلاب و رئیس‌جمهور اسلامی ایران، بر نقش سازنده و کلیدی کشورمان در تحولات منطقه تاکید کرد.
وانگ یی با تأکید بر اینکه جهت گیری چین توسعه همه‌جانبه روابط دوجانبه فیمابین است، اهتمام جدی رئیس‌جمهور چین برای توسعه روابط دوکشور را مورد تاکید قرار داد و افزود: معتقدیم هیچ تحول و یا مانعی در سطح بین‌المللی نمی‌تواند در روابط پایدار دو کشور خللی ایجاد کند. 
وزیر امور خارجه چین در ادامه آمادگی کشورش برای اجرای توافقات پیشین بین دو کشور، و از جمله سند مشارکت راهبردی ۲۵ ساله و همچنین پیگیری موارد مورد توافق در گفت‌وگوی تلفنی دو رئیس‌جمهور را مورد تاکید قرار داد.
وانگ یی در ادامه از ارسال حجم بالای واکسن سینوفارم در ماه سپتامبر و طی روزهای آینده به کشورمان خبرداد.
امیرعبداللهیان نیز روابط ایران و چین را بر پایه دوستی راهبردی و شراکت قدیمی ارزیابی کرد و با تشریح اولویت‌های دولت سیزدهم از جمله سیاست خارجی آسیا محور، اراده ایران برای توسعه همه‌جانبه روابط با چین را مورد تصریح قرار داد.

دعوت از ایران
برای شرکت در اجلاس عدم تعهد
وزیر امور خارجه صربستان تلفنی با همتای ایرانی خود گفت‌و‌گو کرد. در گفت‌وگوی تلفنی «نیکلا سلاکوویچ» وزیر امور خارجه صربستان با حسین امیرعبداللهیان موضوعات مورد علاقه دو کشور مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار گرفت.
وزیر امور خارجه صربستان با تبریک آغاز به کار وزیر امور خارجه کشورمان و قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی صربستان، دعوت رئیس‌جمهور صربستان از رئیس‌جمهور اسلامی ایران برای سفر به این کشور را اعلام کرد. 
نیکلا سلاکوویچ همچنین از امیرعبداللهیان برای شرکت در  اجلاس عدم تعهد در بلگراد دعوت به عمل آورد.
امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان نیز در این گفت‌وگوی تلفنی با تشکر از ارسال محموله واکسن اهدایی از سوی صربستان و ابراز امیدواری برای تقویت همکاری در این حوزه، بر موضع قطعی ایران در حمایت از تمامیت ارضی صربستان تاکید کرد.
همچنین وزیر امور خارجه موریتانی در گفت‌و‌گوی تلفنی با امیرعبداللهیان با تقدیر از نقش سازنده ایران در منطقه، خواستار ارتقای روابط فیمابین شد.
وزیر خارجه آفریقای جنوبی نیز در پیامی به همتای ایرانی برای همکاری با امیرعبداللهیان در جهت تقویت روابط دو کشور اعلام
آمادگی کرد.
همچنین وزیر امور خارجه هند با انتشار پیامی در صفحه توییتری خود اعلام کرد که در تماس با همتای ایرانی خود بر لزوم تقویت روابط دو جانبه تهران و دهلی‌نو تأکید کرده‌اند.
وزیر خارجه ژاپن نیز در پیامی خطاب به امیرعبداللهیان نسبت به تعمیق و تقویت روابط با ایران در دوران جدید ابراز خرسندی کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: