kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۹۹۶
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۰

 

مردم صعده در شمال یمن به مناسبت سالروز شهادت «زید بن علی» دست به راهپیمایی گسترده زدند و ضمن سر دادن شعار علیه آمریکا و رژیم صهیونیستی، خواستار تحریم کالاهای آمریکایی و صهیونیستی از سوی مسلمانان شدند.
صعده در شمال یمن روز پنجشنبه شاهد راهپیمایی گسترده مردمی به مناسبت سالروز شهادت «زید بن علی» فرزند امام سجاد‌(ع) بود. بر اساس گزارش شبکه «المسیره»، شرکت‌کندگان در این راهپیمایی شعارهایی علیه سیاست مستبدانه آمریکا در منطقه سر دادند و با در دست داشتن پارچه نوشته‌هایی خواستار تحریم کالاهای آمریکایی و صهیونیستی از سوی مسلمانان شدند. در بیانیه صادر شده در این راهپیمایی آمده: «بر بیداری و بصیرت در قبال تحولات و حوادث و نیز ادامه مسیر در مقابله با تجاوز (ائتلاف سعودی) تأکید می‌کنیم...غارت ثروت و درآمد ملت یمن در زمینه نفت، گاز و شیلات و نیز قطع حقوق کارمندان دولت توسط نیروهای ائتلاف متجاوز را محکوم می‌کنیم».
در ادامه بیانیه تصریح شده:« تشدید محاصره خفه‌کننده علیه ملت یمن و اعمال اقدامات مرگبار را که به دنبال فروپاشی پول و افزایش قیمت کالا و خدمات است، محکوم می‌کنیم. آمریکا و ابزارهای آن و نیز سازمان ملل را مسؤول کامل پیامدهای ادامه تجاوز و اقدامات مجرمانه در حق ملت یمن می‌دانیم.» قیام زید بن علی در سال ۱۲۲ ه.ق در کوفه علیه حکومت فاسد بنی‌امیه و در زمان حکومت «هشام بن عبدالملک» و دوره امامت امام صادق‌(ع) انجام شد که وی و بسیاری از یارانش در این قیام به شهادت رسیدند. بر اساس گزارش منابع، زید برای خونخواهی امام حسین‌(ع)، امر به معروف و نهی از منکر و گرفتن خلافت از دست بنی امیه قیام کرد. برخی این قیام را مقدمه فروپاشی بنی‌امیه دانسته‌اند.
از سوی دیگر، سید عبدالملک بدرالدین الحوثی رهبر جنبش انصار‌الله یمن تأکید کرد که ظلم آمریکا و رژیم صهیونیستی، تهدید خطرناکی علیه دین، امنیت، آزادی و کرامت امت اسلام است. شبکه خبری المسیره به نقل از الحوثی گزارش داد، در ائتلاف رژیم سعودی با آمریکا و اسرائیل، هیچ شکی وجود ندارد. وی با بیان اینکه «تجاوز به یمن و توطئه علیه کشورهای منطقه به سود آمریکا و اسرائیل است»، خاطر نشان کرد، جنایات مرتکب شده علیه ملت یمن به‌اندازه‌ای است که آمریکا نمی‌تواند بر آن سرپوش بگذارد. الحوثی با تأکید بر اینکه موضع ملت یمن علیه ظلم آمریکا و رژیم صهیونیستی، یک موضع به حق است، تصریح کرد، کسانی که به ائتلاف آمریکا و این رژیم پیوستند، در اشتباه هستند. رهبر انصارالله تأکید کرد، نمی‌توان در برابر زورگویی آمریکا و رژیم صهیونیستی سکوت کرد؛ در حالی که این دو رژیم به همه امت اسلام ظلم می‌کنند، از یمن تا فلسطین.
وی با اشاره به اینکه قرآن تأکید دارد که نباید در برابر دشمنی و محاصره سکوت کرد، گفت: «اگر در جنگ کوتاهی می‌کردیم، پایگاه‌های آمریکا، انگلیس و اسرائیل در صنعا و سایر استان‌های یمن وجود داشت». الحوثی در پایان تصریح کرد: «همه کشور خود را آزاد خواهیم کرد و تمام مناطقی را باز پس خواهیم گرفت که ائتلاف متجاوز اشغال کرده است».

نام:
ایمیل:
* نظر: