kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۹۶۵
تاریخ انتشار : ۱۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۲
دادستان عمومی و انقلاب تهران، به همراه جمعی از مسئولان دادسرا و دادستان‌های مناطق مختلف استان تهران، از ندامتگاه اوین بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل قضایی زندانیان و مددجویان حاضر در این زندان قرار گرفت.

 


به گزارش خبرگزاری میزان، علی القاصی‌مهر، در ادامه سلسله بازدید‌های خود، پس از بازدید از زندان تهران بزرگ، زندان زنان، زندان قزلحصار و بازداشتگاه آگاهی تهران، صبح پنجشنبه به همراه جمعی از مسئولان دادسرا و دادستان‌های مناطق مختلف استان تهران، از ندامتگاه اوین بازدید کرد و از نزدیک در جریان مسائل قضایی زندانیان و مددجویان حاضر در این زندان قرار گرفت.
القاصی‌مهر در جریان این بازدید، با جمع کثیری از مددجویان زندان اوین، ملاقات کرد و ضمن استماع مسائل قضایی آنها، دستورات مقتضی را برای رسیدگی صادر کرد.
وی در حاشیه این بازدید اظهارداشت: در پی تاکیدات موکد رئیس‌قوه قضائیه، قریب به دو ماه است که سلسله بازدید‌ها را از کلیه زندان‌های استان تهران شروع کرده‌ایم. شیوه بازدید‌های ما نیز به این شکل است که قضات به شکل دسته جمعی و اغلب در روز‌های تعطیل در محیط و محل زندان حضور پیدا می‌کنند.
اعطای مرخصی به یک محکوم پس از ارسال پیام خانواده‌اش به صفحه مجازی رئیس‌قوه قضائیه
خانواده یکی از محکومان دی‌ماه ۹۶ از طریق صفحات رئیس‌قوه قضائیه در فضای مجازی نامه‌ای خطاب به حجت‌الاسلام و‌المسلمین اژه‌ای می‌نویسد و ارسال می‌کند که منجر به این می‌شود که دادستان تهران در جریان حضور در زندان اوین پیگیر این محکوم شده و با وی ملاقات کند.
دادستان تهران با اشاره به ماموریت رئیس‌قوه قضائیه به وی برای پیگیری وضعیت این محکوم گفت: فردی که دانشجو بوده و محکومیت قطعی داشته، حدود ۹ ماه است که برای تحمل محکومیت به زندان اعزام شده است و اکنون دستورات ویژه‌ای درخصوص این پرونده به‌لحاظ تاکیدات ریاست قوه قضائیه صادر شده‌است.پرونده این فرد با نظر موافق در کمیسیون عفو مطرح خواهد شد و همچنین به این فرد دو هفته مرخصی اعطاء شد و مقرر شد تا وضعیت وی دنبال شود تا سریع‌تر تعیین تکلیف شود. نگاه ما بر این است که با توجه به اینکه این فرد فاقد سابقه کیفری بوده رافت اسلامی تا جایی که ممکن است درخصوص وی اعمال شود و مطمئن هستم با توجه به تاکیدات ریاست قوه قضائیه نسبت به این موضوع، حتما عفو این محکوم مورد موافقت قرار خواهد گرفت.
القاصی‌مهر با بیان اینکه هدف از انجام بازدید‌ها از زندان‌ها، بررسی وضعیت زندانیان از نزدیک است، گفت: دیدن فرد بازداشتی و زندانی توسط قضات پرونده و قاضی تصمیم‌گیرنده خیلی مهم و تاثیرگذار است؛ چرا که این روش هم باعث تسریع در تصمیم گیری‌ها می‌شود و هم اینکه قاضی پرونده از وضعیت و شرایط زندانی آگاه می‌شود. امروز، این بازدید در مجموعه زندان اوین با توجه به تاکیدات و دستور ویژه‌ای که حدود دو ماه پیش ریاست قوه قضائیه نسبت به موضوع زندان و امور زندانیان صادر کرد، انجام می‌شود.
وی افزود: تاکید ریاست قوه قضائیه بر موضوع تعیین تکلیف وضعیت زندانیان است و اینکه قضات تصمیم گیرنده حتما در تحت‌نظرگاه‌ها، بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها حضور پیدا کنند و شرایطی که فرد زندانی در آن قرار دارد را مورد بررسی قرار دهند.
دادستان تهران با اشاره به تاکیدات ریاست قوه قضائیه به منظور جلوگیری کردن از طولانی شدن بازداشت‌ها و زندانیان تحت قرار گفت: حتما باید در این زمینه در سریع‌ترین زمان و کوتاه‌ترین مدت تصمیم‌گیری شود و اگر ادامه بازداشت ضرورت ندارد، تصمیم مقتضی اتخاذ شود.
القاصی مهر با بیان اینکه بازدید از زندان اوین، پنجمین بازدیدی است که در ادامه سلسله بازدید‌های انجام شده از زندان‌ها صورت گرفته است، اظهارداشت: امروز حدود ۲۰۰ نفر از قضات در مجموعه دادسرا‌های تهران که عمدتا بازپرسان و دادیاران پرونده‌ها بودند، در اینجا حضور پیدا کردند و از نزدیک به صورت چهره به چهره با زندانیان ملاقات داشتند. وی با اشاره به بررسی وضعیت نگهداری زندانیان از زبان خود آنها توسط قضات بیان داشت: هدف از این اقدام، حصول اطمینان از رعایت حقوق زندانیان بوده است. دادستان تهران با بیان اینکه عمده زندانیان مستقر در زندان اوین، تحت قرار هستند، گفت: کلیه زندانیان و بازداشتی‌ها بدون استثناء با قضات ملاقات کردند و حتی یک نفر هم امروز وجود ندارد که در این مجموعه نگهداری شود و قاضی پرونده خود را ندیده باشد و وضعیت پرونده آن زندانی مورد بازبینی و بررسی قرار نگرفته باشد.
القاصی مهر با ابراز امیدواری نسبت به اینکه تا این بازدید‌ها بتواند رضایت‌مندی زندانیان را به دنبال داشته باشد، تاکید کرد: هیچ یک از قضات و مجموعه دستگاه قضایی راضی به این نیستند کسی که حتی مجرم است نیز در زندان باشد؛ اما به‌لحاظ تکلیف قانونی معذوریت داریم و باید قانون را اجرا کنیم. یک قاضی که اقدام به بازداشت متهم می‌کند، اولین فردی است که از این اقدام ناراحت می‌شود و دغدغه زندانی را دارد. بر همین اساس، حضور ما به نوعی ابراز همدردی با زندانیان و بررسی وضعیت آنها و تلاش در راستای استفاده از ظرفیت‌های قانونی است.
وی گفت: سه سالن امروز برای ملاقات با زندانیان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی اختصاص داده شده و مقرر داشته‌ایم که تمام افراد بازداشتی و زندانیان با کلیه قضات مرتبط با خود ملاقات کنند و سخنان زندانیان را با صبر و حوصله گوش دهند.
دادستان تهران با بیان اینکه تعداد زندانیان بازدید شده دو هزار و ۴۶۴ نفر بود، تعداد مرخصی داده شده به استناد بخشنامه ریاست قوه قضائیه را ۶۵ نفراعلام کرد.
القاصی مهر افزود: تعداد مرخصی متصل به آزادی در راستای ماده ۱۴ دستورالعمل ساماندهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری ۱۲ نفر و همچنین تعداد ۱۶۸نفر نیز از روز‌های قبل در مرخصی به سر می‌برند که نسبت به تمدید آنها دستورات لازم داده شد.
وی یادآور شد: تعداد هزار و ۳۵۳مورد درخواست‌های اخذ شده از زندانیان توسط قضات مربوطه که در این دیدار حضور داشتند مورد بررسی قرار گرفته و دستورات لازم نسبت به بررسی و مساعدت لازم به آنها صورت پذیرد و همچنین در مورد تعداد ۱۴۵درخواست که غالبا درخواست تخفیف و تبدیل قرار یا تسریع در رسیدگی و اتخاذ تصمیم نهایی نیز داشتند مقرر شد در کمیته دادستانی مورد بررسی قرار گیرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: