kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۸۹۷
تاریخ انتشار : ۱۰ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۳
جهان
سازمان ملل اعلام کرد: حوادث جوی و بلایای طبیعی در ۵۰ سال گذشته به مرگ دو میلیون انسان منجر شده است.


به گزارش خبرگزاری ایسنا، در گزارش سازمان ملل آمده است: تعداد حوادث جوی از قبیل سیل و موج گرما ناشی از تغییرات اقلیمی طی ۵۰ سال گذشته افزایش پنج برابری داشته که به مرگ بیش از دو میلیون انسان منجر شده و خسارت ۳.۶۴ تریلیون دلاری برجا گذاشته است.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) اعلام کرده است: «اطلس» موجود، جامع‌ترین بررسی مرگ و میرها و تلفات اقتصادی ناشی از آب و هوا و حوادث شدید آب و هوایی است که تاکنون تهیه شده است.
این سازمان حدود ۱۱ هزار مورد بلایا بین سال‌های ۱۹۷۹ تا ۲۰۱۹ میلادی از جمله فجایع بزرگی مانند خشکسالی اتیوپی در سال۱۹۸۳ که مرگبارترین حادثه با ۳۰۰ هزار قربانی بود و طوفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ که بیشترین هزینه را داشت و خسارت ۱۶۳.۶۱ میلیارد دلاری برجا گذاشت، مورد بررسی قرار‌داده است.
این گزارش حاکی از روند افزایشی است، به طوریکه تعداد بلایا از دهه ۱۹۷۰ تا دهه اخیر تقریبا پنج برابر شده است و با نشانه‌هایی همراه است که از وقوع حوادث شدید آب و هوایی به دلیل گرم شدن بیشتر کره زمین حکایت دارد.
همچنین هزینه‌های ناشی از این حوادث از ۱۷۵.۴ میلیارد دلار در دهه ۱۹۷۰ به ۱.۳۸ تریلیون دلار در دهه ۲۰۱۰ افزایش یافت که وقوع طوفان‌هایی مانند هاروی، ماریا و ایرما در ایالات متحده در این دهه رخ داده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: