kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۵۴۹
تاریخ انتشار : ۰۶ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۴۶سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: پیش‌بینی من این است از اول آبان ماه همه مدارس و از اول مهر ماه ٣٠ تا ۴٠ درصد مدارس به صورت حضوری بازگشایی شوند.
علیرضا رئیسی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره بازگشایی مدارس اظهارداشت: مصوب شد تا اهتمام بر بازگشایی مدارس به صورت حضوری باشد و واکسیناسیون معلمان و والدین و سرویس مدارس و کادر مدارس انجام شود.
رئیسی ادامه داد: ما ١١٢ هزار مدرسه در کشور داریم که ۶٢ هزار مدرسه زیر ١٠٠ نفر جمعیت دارند و اینها می‌توانند در کلاس کمتر از ١٠ تا ١۵ دانش‌آموز حضور داشته باشند.
وی با بيان اينکه امسال ترکیب آموزش مجازی و حضوری در مدارس مدنظر است، گفت: حتی در برخی مدارس دانش‌آموز دو روز به مدرسه برود و دروس اصلی در این روزها تدریس شود و تعداد روزهای حضور در مدرسه بستگی به جمعیت دانش‌آموزان در مدرسه دارد و اگر بتوانند سقف ١۵ دانش‌آموز در کلاس را رعایت کنند مدرسه می‌تواند هر روز حضوری برگزار شود.
سخنگوى ستاد ملى مقابله با كرونا درباره زمان بازگشایی حضوری مدارس گفت: پیش‌بینی من این است از اول آبان ماه همه مدارس و از اول مهر ماه ٣٠ تا ۴٠ درصد مدارس به صورت حضوری بازگشایی شوند.
رئیسی بیان داشت: مقرر شد درخصوص بازگشایی مدارس دو تیم تشکیل شود، یک تیم وزارت بهداشت و دیگری وزارت آموزش و پرورش است تا شیوه نامه‌ها را درست تبیین و ابلاغ کنند.
وی درباره تامین واکسن دانش‌آموزان اظهارداشت: امکان تامین واکسن برای دانش‌آموزان از دو کشور کوبا و چین مدنظر قرار گرفته است و وزارت امور خارجه و سفرا در حال رایزنی هستند و در مکالمه رئیس‌جمهور با رئیس‌جمهور چین یکی از مذاکرات در زمینه تامین واکسن برای دانش‌آموزان بوده است.
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا تاکید کرد: موضوع واکسیناسیون دانش‌آموزان نباید اصل قرار گیرد اگر بخواهیم واکسن به دانش‌آموزان تزریق کنیم واکسیناسیون صرفاً برای دانش‌آموزان دارای بیماری زمینه‌ای صورت خواهد گرفت و ما باید اطرافیان دانش‌آموزان را واکسینه کنیم هر چند باید توجه داشت این موضوع هنوز در مراحل ابتدایی است.
آغاز سال تحصیلی از اول مهر
به صورت آموزش ترکیبی
سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: آموزش دانش‌آموزان امسال به صورت ترکیبی از آموزش مجازی و حضوری خواهد بود.
علیرضا کاظمی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما، اظهارداشت: بیش از ۱۰۰ هزار کلاس زیر ۱۵ دانش‌آموز داریم و ۵۰ درصد مدارس ما نیز کمتر از ۷۵ دانش‌آموز دارند که این مدارس و این کلاس‌ها می‌تواند به صورت حضوری و با رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برگزار شود.
کاظمی تأکید کرد: ستاد ملی مقابله با کرونا کلیات این طرح را تصویب کرده و قرار است تفاهم نامه‌ای بین کمیته‌های ستاد کرونا و آموزش و پرورش تنظیم شود تا استاندارد‌های لازم بهداشتی تدوین و تا پایان هفته به مدارس ابلاغ شود.
وی خاطرنشان کرد: در آموزش مجازی تأکید ما استفاده مدارس از شبکه آموزش دانش‌آموزی یا همان «شاد» است، اما مدارس می‌توانند به نسبت فعالیت‌های خود از سامانه‌های دیگر آموزشی نیز استفاده کنند.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: در حال توسعه و رفع اشکالات شاد هستیم تا بتوانیم با یک مدیریت یکپارچه بهترین بستر آموزش مجازی را برای دانش‌آموزان ایجاد کنیم.
کاظمی به ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس اشاره کرد و گفت: روز‌های ثبت‌نام را از دو به پنج روز در هفته افزایش داده‌ایم تا ثبت‌نام دانش‌آموزان با سرعت بیشتری انجام شود.
وی ادامه داد​: هیچ دانش‌آموزی امسال بدون مدرسه و کلاس درس نخواهد بود و اگر اسم دانش‌آموز در سامانه «پادا» ثبت نشود این به معنای ثبت‌نام دانش‌آموز نیست. سامانه پادا دچار اشکالات فنی است که باید هرچه زودتر برطرف شود همچنین مشکل خرید کتاب‌های درسی دانش‌آموزان که به دلیل اشکال سامانه پادا ایجاد شده است نیز مرتفع خواهد شد.
سرپرست وزارت آموزش و پرورش افزود: مدرسه تلویزیونی نیز امسال با پوشش نزدیک به صد درصدی آموزش‌های لازم را از طریق شبکه‌های مختلف سیما به همه دانش‌آموزان ارائه خواهد کرد و در این زمینه صدا و سیما، نقش بسیار مهمی را بر عهده‌دارد.
کاظمی گفت: واکسیناسیون معلمان در حال انجام است و تا پایان شهریور به پایان خواهد رسید همچنین به مدارس قبل از شروع سال تحصیلی سرانه بهداشتی تعلق خواهد گرفت.
وی بیان داشت: پیگیری مطالبات فرهنگیان، اولویت دوم است و پرداخت فوق‌العاده ویژه، پاداش بازنشستگان و رتبه بندی معلمان و همسان ‌سازی حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان در دستور کار قرار دارد.
کاظمی یادآور شد:​ بازگشایی مدارس امسال با یازده برنامه اجرایی خواهد شد و اولویت ما این است که مدارس را به صورت آرام و تدریجی بازگشایی و با کمترین دغدغه و به صورت مطمئن و با کیفیت به کار خود ادامه دهند.

نام:
ایمیل:
* نظر: