kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۴۷۹
تاریخ انتشار : ۰۵ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۲:۲۸
وزارت صمت اعلام کرد
جدیدترین آمار وزارت صمت نشان می‌دهد تولید روغن نباتی در چهارماهه اول امسال46درصد افزایش یافته و مقام اول تولید در کشور را کسب کرده است.

به گزارش ایسنا، بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده وزارت صنعت، معدن و تجارت در چهار ماهه نخست امسال، تولید چهار کالا بیش از ۲۰ درصد، یک کالا بین ۱۰ تا ۲۰ و هشت کالا کمتر از ۱۰ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته و تولید ۱۱ کالا نیز کاهش یافته است.
در این میان بیشترین افزایش تولید، مربوط به روغن ساخته شده نباتی است که با 45 و هشت دهم درصد رشد، تولید آن در چهار ماهه نخست امسال به ۶۹۲ هزار و ۶۰۰ تن رسیده است.  
تولید روغن در بیشتر ماه‌های سال قبل بیشترین کاهش را نسبت به سایر کالاها داشت. بر اساس نامه دبیر ستاد تنظیم بازار، کارخانجات تولیدی در سال جاری باید نسبت به تولید ماهانه
۱۸۰ هزار تن روغن که ۱۲۰ هزار تن در بخش‌های خانوار،
۲۵ هزار تن در بخش صنف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود، اقدام کنند که برای چهار ماه باید معادل ۷۲۰ هزار تن باشد.
در خرداد ماه امسال افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد به طور غیررسمی از سوی مسئولان تایید و در نهایت در سامانه ۱۲۴ که ملاک عمل بازرسان صنفی است اعمال شد. مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه‌های اخیر بازار روغن بارها با تلاطم، کمبود و افزایش قیمت مواجه شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف‌های طولانی و حواشی دیگر از جمله دریافت کارت ملی برای ارائه روغن در برخی فروشگاه‌ها مواجه شد.
سه کالای دیگر که در این مدت بیشترین افزایش تولید را داشتند به ترتیب ماشین لباسشویی، کمباین و یخچال و فریزر با 36 و دو دهم، 30 و 9 دهم و 20 و چهار دهم درصد افزایش بوده است. تولید این سه محصول در چهار ماهه اول امسال به ترتیب حدود ۴۳۱ هزار، ۲۱۶ هزار و ۶۹۲ هزار دستگاه بوده است.
طی چهار ماهه امسال تولید انواع لوازم خانگی با 17 و
دو دهم درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال قبل به بیش از یک میلیون و ۴۷۰ هزار دستگاه رسیده است. از بین انواع لوازم خانگی تولید تلویزیون با کاهش چهار و سه دهم درصدی مواجه بوده و تولید آن از حدود ۳۶۳ هزار و ۵۰۰ دستگاه در چهار‌ماهه سال گذشته به نزیک ۳۴۷ هزار و ۸۰۰ دستگاه در چهار‌ماهه امسال رسیده است.اما با وجود افزایش تولید لوازم خانگی در سال جاری، در بازار شاهد کاهش قیمت نیستیم. اخیرا سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی افزایش ۳۹ درصدی حقوق و دستمزد، گران شدن قیمت جهانی مواد اولیه و افزایش نرخ ارز که شش برابر نسبت به سال ۱۳۹۷ شده را از دلایل افزایش قیمت‌
عنوان کرد.

نام:
ایمیل:
* نظر: