kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۴۰۰
تاریخ انتشار : ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۷
سرانجام طرحی که قرار بود در دولت روحانی به اتمام برسد
از مجموع 56 هزار و 341 پروژه طرح اقدام ملی معرفی شده به بانک عامل، تنها 14 هزار و 312 واحد مسکونی موفق به عقد قرارداد با بانک شده‌اند که معادل 2.7 درصد از واحدهای وعده داده شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، طرح اقدام ملی مسکن به عنوان تنها طرح آغاز شده مسکن در طول هشت سال گذشته (دولت روحانی) با هدف ساخت 530 هزار واحد مسکونی در طول دو سال شروع به کار کرد و به استناد اظهارات متولیان این طرح مقرر بود تا انتهای سال 99، این پروژه به اتمام برسد.
اما با گذشت سه سال از آغاز این پروژه تا انتهای مرداد ماه سال 1400، تنها هزار و50 پروژه در قالب ساخت 56 هزار و 341 واحد مسکونی برای تامین مالی به بانک عامل معرفی شده است.
این پروژه‌ها در قالب اداره کل راه و شهرسازی، شهرهای جدید، بنیاد مسکن، ستاد اجرایی فرمان امام خمینی و وزارت آموزش و پرورش به عنوان نهاد معرفی‌کننده به وزارت راه و شهرسازی معرفی شده است.
بر اساس آمار بدست آماده از مجموع 56 هزار و 341 پروژه معرفی شده به بانک عامل، تنها 14 هزار و 312 واحد مسکونی موفق به عقد قرارداد با بانک شده‌اند که معادل 2.7 درصد از واحدهای وعده داده شده است.
نکته قابل توجه در طرح اقدام ملی آن است که انعقاد قرارداد با بانک عامل به منظور تزریق تسهیلات به معنای شروع ساخت واحد مسکونی است.
بر این اساس از مجموع 14 هزار و 312 واحد مسکونی در قالب 352 پروژه که در طرح اقدام ملی با بانک قرار داد امضا کردند تنها 255 پروژه فرآیند ساخت خود را آغاز کرده و سهم‌الشرکه پرداختی را از بانک دریافت کرده‌اند.
براساس این گزارش از 8.6 هزار میلیارد تومان آورد اولیه مردم تا 31 مردادماه 1400 تنها 2.2 هزار میلیارد تومان متناسب با پیشرفت فیزیکی پروژه‌های طرح اقدام ملی به واحدهای مسکونی در حال ساخت تزریق شده و 6.4 هزار میلیارد تومان از منابع مردم نزد بانک عامل قرار داشته و به دلیل عدم پیشرفت فیزیکی به پروژه‌ها تزریق نشده است.
آمار ساخت و ساز آغاز شده در طرح اقدام در حالی 2.7 درصد از کل پروژه‌های وعده داده شده را شامل می‌شود که مقرر بود، شش ماه پیش در انتهای سال 1399 طرح اقدام ملی مسکن به پایان برسد.
با وجود روند ساخت و ساز کند در طرح اقدام ملی، بخشی از واحدهای مسکونی به اسم این طرح تاکنون افتتاح شده که بر اساس مستندات، بخش عمده‌ای از این پروژه‌ها واحدهای مسکن مهری است که در قالب طرح اقدام ملی به مردم تحویل می‌شود.

نام:
ایمیل:
* نظر: