kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۳۹۹
تاریخ انتشار : ۰۳ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۱:۳۶
کارشناس بازار سرمایه:
در حالی‌که شاخص کل بورس توانست از یک میلیون و ۵۴۰ هزار واحد نیز عبور کند، یک تحلیلگر بازار سرمایه دلیل آن را انتظارات تورمی و افزایش قیمت دلار می‌داند.

روزبه شریعتی در گفت‌و‌گو با ایسنا، با بیان اینکه بازار سرمایه متاثر از چند اتفاق شمایل فعلی را پیدا کرده است، توضیح داد: نخست آنکه توافق برجام صورت نگرفت و زمان‌بر شد و به دست تیم دولت جدید افتاد. ذهنیت بازار سرمایه در بهار اینطور بود که انتظارات تورمی به شدت کاهش پیدا کرده و دلار را زیر ۲۰ هزار تومان پیش‌بینی می‌کرد. حتی دولت قبلی، دلار ۱۷ یا ۱۵ هزار تومانی را لحاظ می‌کردند. اما این نگاه تغییر کرد، زیرا توافق صورت نگرفت و گزارش‌های پولی بانک مرکزی به شدت نشان از تورم و پول‌پاشی داشت و این به افزایش قیمت ارز دامن زد. وی با بیان اینکه قیمت ارز، مهم‌ترین متغیر تاثیرگذار بر ۷۰ درصد بازار سرمایه است، گفت: در تیرماه نگاه بازار سرمایه همراه تغییرات مذکور تغییر کرد و انتظارات تورمی باعث رشد قیمت‌های دلار و بازار سرمایه شد. چند سال قبل ابتدا قیمت دلار افزایش می‌یافت بعد روند بازار سرمایه صعودی می‌شد، اما اکنون بازار سرمایه به هوشمندی و عقلانیتی رسیده است که گاهی زودتر از بازار حواله و دلار متوجه می‌شود شرایط اقتصاد کلان به کدام سمت می‌رود. تبعا بازاری که خود را با دلار ۲۰ هزار تومانی هماهنگ کرده بود زمانی که دلار ۲۵ هزار تومانی را قیمت‌گذاری کند، ۲۵ درصد رشد می‌کند.
این تحلیلگر بازار سرمایه با‌ اشاره به اینکه شاخص کل بورس از
یک میلیون و ۵۰۰ هزار واحد گذر کرده است، اظهار کرد: از اینجا به بعد احتمال زد و خورد عرضه و تقاضا زیاد است، یعنی اگر قرار باشد دلار در محدوده ۲۷ هزار تومان و دلار نیما در محدوده ۲۵ هزار تومان باقی بماند انتظار نمی‌رود شاخص کل بورس به دو میلیون واحد برسد و احتمالا در شهریورماه کمی درجا زدن را در بازار تجربه کنیم. البته باز هم بستگی به قیمت دلار دارد. شریعتی ادامه داد: اگر قیمت دلار توسط دولت جدید کنترل شود و ارزپاشی صورت بگیرد، روی بازار سرمایه تاثیر مثبت نمی‌گذارد اما اگر قیمت بالا رود که بعید است، بازار با هیجان به راه خود ادامه می‌دهد. اما به‌طور کلی انتظار می‌رود تعادل ایجاد شود. گفتنی است، بازار سرمایه این روزها با شاخص سبزبه راه خود ادامه می‌دهد؛ به‌طوری که دیروز، شاخص کل بورس توانست از یک میلیون و 550 هزار واحد عبور کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: