kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۳۰۴
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۵
مدیرعامل مپنا مطرح کرد
مدیرعامل مپنا‌، سه راهکار برای حل مشکلات صنعت برق کشور بیان کرد.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، عباس علی‌آبادی، در نشستی خبری اظهار کرد: افزایش بهره‌وری انرژی و کاهش شدت انرژی باید مورد توجه قرار گیرد و باید در زمینه ذخیره‌سازی انرژی در مقیاس صنعتی و خانگی اقدام کنیم؛ در واقع با توجه به مشکلات برقی زمستان پیش رو و تابستان آینده، بتوانیم در منازل، مقداری انرژی برق را به صورت ذخیره داشته باشیم.
وی افزود: متأسفانه تلفات زیادی در خصوص کالای با ارزشی به اسم برق داریم که بخشی از این تلفات، تلفات فنی و بخش زیادی از آن در بخش مصرف است.
مدیرعامل شرکت گروه مپنا با بیان اینکه «مشکل بروز خاموشی در زمستان محتمل است»، گفت: در زمستان امسال با مشکل تأمین تأمین سوخت نیروگاه‌ها مواجه هستیم. با وجود اینکه کشور، سرمایه‌گذاری‌های بسیاری در زیرساخت‌های انرژی کرده اما باز هم می‌بینیم که با کمبودهایی مواجه هستیم و دلیل آن را باید دانست که برق را در مقیاس خودش ارزش‌گذاری نکرده‌ایم.
علی‌آبادی ادامه داد: سه راهکار برای حل مشکلات برقی کشور وجود دارد؛ اول آنکه قیمت برق را سریعا اصلاح کنیم که این راهکار در شرایط کنونی کشور امکان‌پذیر نیست؛ راهکار دوم این است که مطابق قانون، مابه‌التفاوت هزینه‌ها را از طریق منابع ملی و عمومی برای صنعت برق جبران کنیم که این راهکار نیز در وضعیت فعلی امکان‌پذیر نیست؛ اما راهکار سومی وجود دارد که نتیجه سال‌ها کار در صنعت برق به تدوین این راهکاری عملی برای حل مشکلات برق کشور انجامیده و این راهکار را در آینده‌ای نزدیک و پس از استقرار دولت سیزدهم ارائه خواهم داد.
وی با بیان اینکه «توربین MGT-75 که توربینی 230 مگاواتی ساخت گروه مپنا و در کلاس F است روز سه‌شنبه برای نصب در نیروگاه سهند از محل کارخانه مپنا بارگیری و با تریلرهای مخصوص ارسال شد»، عنوان کرد: ایران امروز از نظر توان فنی در صنعت برق جزو کشورهای سرآمد جهان است و می‌توانیم با توربین‌های 230 مگاواتی و 310 مگاواتی کلاس F ساخت داخل نیازهای صنعت برق حرارتی کشور را برطرف کنیم.
این مسئول افزود: امروز با صادرات سه درصد برق کشور، 50 درصد بودجه برق کشور را تأمین می‌کنیم؛ اگر این مقدار به شش درصد برسد، با وجود تمامی مشکلات و شرایط فعلی کشور، می‌توان تمامی نیاز مالی صنعت برق را تأمین کرد و اینکه به محض ایجاد مشکل در تأمین برق، سراغ محدودکردن صادرات برق می‌رویم رویکرد درستی نیست و نگاه به صادرات برق و صادرات خدمات فنی و مهندسی برق، نیازمند بازنگری است.
علی‌آبادی توسعه تجهیزات انرژی‌های تجدیدپذیر را رویکرد مورد توجه گروه مپنا دانست و گفت: در آینده توربین‌های نسل جدید بادی را رونمایی می‌کنیم که ظرفیتی نزدیک به 5 مگاوات دارند.
وی یادآور شد: با توجه به مشکلات تأمین سوخت، بهترین راهکار توسعه در بخش حرارتی، تکمیل واحدهای بخار برای تبدیل نیروگاه‌های سیکل ساده به سیکل ترکیبی است.

نام:
ایمیل:
* نظر: