kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۳۰۱
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۵
تدوین بودجه 1401 در سازمان برنامه و بودجه دولت سیزدهم رسما آغاز شد.

 


به گزارش روابط عمومی سازمان برنامه و بودجه، اولین جلسه ستاد تدوین لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ با حضور رئیس ‌سازمان برنامه و بودجه، معاونان، روسای امور و مشاوران این سازمان تشکیل شد.
سید مسعود میرکاظمی معاون رئیس‌جمهور و رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه کشور در این جلسه ضمن گرامیداشت هفته دولت،‌ از شهیدان رجایی و باهنر یاد کرد و گفت: هرچند عمر دولت این شهیدان کوتاه بود ولی بعنوان یک الگوی اسلامی جاویدان ماندند.
میرکاظمی گفت: ما کشور ثروتمندی هستیم و منابع خدادادی فراوانی داریم،‌ از لحاظ برخورداری منابع و ثروت‌های خدادادی از کشورهای کم نظیری هستیم، ولی چرا منابع و اثرات آن در جامعه ما کمتر دیده می‌شود؟
وی افزود: در چند سال گذشته خیلی از هموطنان ما به خط فقر رسیده‌اند و سطح درآمد خانوارها پایین آمده است، نیروهای تحصیل‌کرده فراوانی، بیکار هستند،‌ همه امکانات برای آبادانی به روستاها رفته ولی کار و ‌اشتغال وجود ندارد. در ۸ ساله گذشته بیش از ۲۷۰۰ هزار میلیارد تومان بودجه هزینه شده است. آیا ما توانسته‌ایم به اهداف برنامه ۵ ساله برسیم؟ علت این عدم تحقق‌ها چیست؟ ‌اشکال کار کجاست؟ برای تدوین بودجه زحمت زیادی کشیده شده است، زمانی خستگی این زحمات جبران می‌شود که اهداف مورد نظر محقق شود.
رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه در ادامه افزود: آیا در چند ساله گذشته توانستیم رشد کنیم؟ چرا رشد نکرده‌ایم؟ آیا نباید آسیب‌شناسی کنیم؟ در طول ۴۲ سال گذشته شرایط مختلفی مانند افزایش و کاهش قیمت نفت، ‌تحریم،‌ تغیبر دولت‌ها و... داشته‌ایم، مشکل کجاست؟ آیا قبول داریم که مشکل داریم و باید تغییر ایجاد کنیم؟ آیا امکان تغییر وجود دارد؟ البته در کشور در بعضی قسمت‌ها تغییرات جدی انجام
شده است.
معاون رئیس‌جمهور گفت: باید تغییر ایجاد شود و برای این تعییر ضروری است که برنامه داشته باشیم. برای اینکه بازنگری شود و آدرس درست اقتصادی بدهیم باید بودجه‌ای تنظیم شود تا اهداف دقیق برنامه محقق گردد، شفاف باشد، قابل نظارت باشد و منابعش حتی‌الامکان پایدار باشد.
وی خاطرنشان کرد؛ تنظیم بودجه برای سال آینده باید واقعی، قابل اندازه‌گیری و قابل رصد باشد تا بتواند از راهبردهای اساسی و سیاست‌های کلی کشور پشتیبانی کند. تنظیم بودجه باید از اهداف عالی به سطح پایین بیاید نه از ردیف بودجه‌ای به سمت بالا برود.‌ از ابتدا عملیاتی شدن بودجه مدیریت شود تا هر ماه بتوان عملکرد آن را رصد کرد،‌ از حوزه‌های کوچک سطح کشور گرفته تا سطح کلان، از سازمان‌ها و ادارات تا سطح وزارتخانه‌ها این کار باید انجام شود.
وی افزود: ادامه روند گذشته برای امروز پاسخگو نیست،‌ باید تجدید نظر جدی انجام شود. اعتقاد دارم که پتانسیل لازم در پرسنل سازمان برنامه و بودجه وجود دارد، با توجه به اینکه تغییر ساختار بودجه بسیار سخت و دشوار است، با توکل بر خدا اگر تغییر اساسی بدهیم می‌توانیم به اثربخش بودن آن امیدوار باشیم. باید وظایف اصلی سازمان مورد توجه و اجرا قرار گیرد، تا بودجه مبتنی بر برنامه با حداقل اجزا، بدون پیچیدگی و به ساده‌ترین وجه ممکن، موثر و پشتیبان اهداف ملی کشور تنظیم و اجرا شود.
رئیس‌ سازمان برنامه و بودجه گفت: باید منابع، هزینه‌ها و دستگاه‌ها بازنگری شوند،‌ سازمان باید پاسخگوی برنامه‌ها باشد تا انشاءا... مشکلات مردم دنبال و حل شود. اشتغال ایجاد و بیکاری کم شود، بانک‌ها سامان بگیرند. تخصیص به گونه‌ای باشد که برنامه‌ها از سطح ملی تا استانی مدیریت شوند، دولت باید تسهیل‌گر کسب و کار باشد.
این گزارش در ادامه می‌افزاید: در این جلسه برنامه زمان‌بندی، جهت‌گیری‌های لایحه بودجه سال۱۴۰۱، رویکردهای اجرایی بودجه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و تشکیل کار گروه‌ها برای ادامه کار تدوین لایحه، پیشنهاد و برای بررسی‌های بیشتر به مسئولان مربوطه ارائه شد.

نام:
ایمیل:
* نظر: