kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۲۹۷
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۴
طهماسب مظاهری:
رئیس‌ کل اسبق بانک مرکزی نوسانات ارزی و پولی اخیر را تاحدودی طبیعی دانست و با ‌اشاره به رشد اقتصادی منفی کشور طی هشت سال گذشته گفت: استعداد خوبی برای رشد اقتصادی یک باره و سریع وجود دارد که دولت می‌تواند استفاده کند.


به گزارش خبرگزاری تسنیم، طهماسب مظاهری، رئیس‌ کل اسبق بانک مرکزی با‌ اشاره به نوسانات در بازارهای مالی و پولی در دو الی سه هفته گذشته بیان کرد: آنچه در این مدت شاهد هستیم ادامه روند قبلی است و این‌گونه نیست که دولت اقدامی انجام داده باشد و روی بازار ارز اثر گذاشته باشد.
وی با بیان اینکه تصمیمات و تفکراتی که رئیس‌جمهور از روز تحلیف تا امروز گرفته و اعلام کرده است از نظر روانی روی بازار اثر مثبت گذاشته است، افزود: از نظر روانی، انتظار بهبود وضعیت برای مردم ایجاد شده است.
رئیس‌ کل اسبق بانک مرکزی با تأکید بر اینکه انتظار مثبت و امید به بهبود در بین فعالان اقتصادی وجود دارد، اظهار کرد: در عین حال پارامترهای اقتصادی نظیر نقدینگی و هزینه‌های دولت و همچنین سرمایه‌گذاری برای رشد اقتصادی با همان روند قبلی که در دولت آقای روحانی بود پیش می‌رود.
مظاهری نوسانات ارزی و پولی در این روزها را تاحدودی طبیعی دانست و ادامه داد: همه کارشناسان و رسانه‌ها باید تلاش کنند نظرات خود را به گوش دولت سیزدهم برسانند تا بتوانند به بهبود وضعیت کمک کنند.
وی با تأکید بر اینکه دولت سیزدهم باید از تجربیات دولت‌های گذشته درس بگیرد، یادآور شد: دولت از تجربیات خوب و بد دیگران می‌تواند درس بگیرد. اگر بخواهیم دولت آقای روحانی را در یک جمله توصیف کنیم؛ سرکوب قیمت‌ها و نرخ ارز و تعیین غیر واقعی نرخ ارز که مظهر آن ارز چهار هزار و 200 تومانی بود.
رئیس ‌کل اسبق بانک مرکزی با تأکید بر اینکه نباید تسهیلات تکلیفی و دستوری به بانک‌ها از سوی دولت داده شود، توضیح داد: دولت نباید درباره منابع بانک‌ها تصمیم بگیرد زیرا مدیرعامل بانک‌ها اعلام می‌کنند مجبور هستند به افرادی وام و تسهیلات بدهند و دنبال بازپرداخت آنها نیز نباشند. این شرایط بانک‌ها را به وضعیتی کشانده است که امروز مشاهده می‌کنیم.
مظاهری با ‌اشاره به فرصت‌های خیلی خوب رئیس‌جمهور عنوان کرد: مجموعه‌ای از تجربیات مثبت و منفی در طول زمان بعد از جنگ تحمیلی در اقتصاد وجود دارد و باید از این تجربیات راه‌حل‌های درست را استخراج کنند.
وی افزود: یک نقطه مثبت دیگر در دولت آقای رئیسی وجود دارد؛ متأسفانه در طول هشت سال گذشته هر سال رشد اقتصادی منفی داشته‌ایم که اوج آن در سال گذشته رخ داده است. در اثر این رشد منفی اکثر ظرفیت‌های تولیدی کمتر از میزان واقعی و توان واقعی هستند و بنابراین استعداد خوبی برای رشد اقتصادی یک باره و سریع وجود دارد که دولت می‌تواند استفاده کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: