kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۴۲۹۴
تاریخ انتشار : ۰۲ شهريور ۱۴۰۰ - ۲۰:۵۰
نخستین اظهار نظر سرمربی جدید تیم ملی کشتی آزاد
سرمربی تیم ملی کشتی آزاد در نخستین اظهارنظرش پس از قبول این سمت می‌گوید به چرخه انتخابی تیم ملی پایبند خواهد بود.

 

سرویس ورزشی-

چند روز قبل بود که فدراسیون کشتی پژمان درستکار را به عنوان سرمربی جدید تیم ملی معرفی کرد. دو مدال طلای قهرمانی آسیا، مدال طلای رقابت‌های دانشجویان جهان، مدال برنز جام جهانی کشتی، عضویت در تیم ملی کشتی آزاد در المپیک 2000 سیدنی، عنوان چهارمی رقابت‌های جهانی تهران، سرمربیگری تیم کشتی آزاد ناشنوایان و قهرمانی با این تیم در رقابت‌های جهانی و چندین دوره حضور به‌عنوان سرمربی در لیگ برتر کشتی آزاد و قهرمانی در این رقابت‌ها از سوابق ورزشی سرمربی
تیم ملی کشتی آزاد ایران است.
اولین اردوی تیم ملی کشتی آزاد با هدایت پژمان درستکار از 30 مرداد آغاز شد. او برای این مرحله از اردو، صادق گودرزی (همدان) و احسان امینی (کرمانشاه) را به عنوان مربیان تیم ملی معرفی کرد. همچنین بهنام
احسان پور (مازندران)، اباذر اسلامی (مازندران) و مصطفی آقاجانی (تهران) نیز به عنوان مربیان ادواری معرفی شدند.
البته برای مرحله نخست اردوی تیم ملی صادق گودرزی به دلیل ابتلا به کرونا در اردو حاضر نشد.
تشریح برنامه‌های تیم ملی تا جهانی نروژ
حالا یک هفته پس از این اتفاق پژمان درستکار در گفت‌و‌گویی با سایت فدراسیون کشتی، برنامه‌هایش را در تیم ملی کشتی آزاد تشریح کرد. وی در این گفت‌و‌گو اظهار داشت: ابتدا باید از زحمات کادرفنی قبلی تشکر کرده و برای آغاز کار در جایگاه سرمربیگری تیم ‌ملی از تمامی پیشکسوتان و بزرگان کشتی کشورمان و تمام کسانی‌که قبل از من این مسئولیت را بر عهده داشته‌اند رخصت بطلبم. از تمام بزرگان و پیشکسوتانی که طی روزهای اخیر تماس گرفته و اظهار لطف کردند، نیز تشکر می‌کنم و امیدوارم بتوانم گام مثبتی در راه اعتلای کشتی کشورم بردارم.
وی افزود: ضمن استفاده از تمام ظرفیت‌ها، به چرخه انتخاب ملی‌پوشان پایبند خواهم بود. با توجه به اعتقادی که به چرخه انتخاب ملی‌پوشان دارم، قاعدتا انتخاب و اعزام ملی‌پوشان به مسابقات مختلف را طبق چرخه پیش خواهم برد تا حقی از کسی ضایع نشود و بهترین نفرات انتخاب شوند. از طرفی معتقدم که سرمربی تیم‌ ملی نباید هر دفعه برای هر مسابقه بخش زیادی از وقت و انرژی خود را صرف انتخاب ملی‌پوشان و چیدمان تیم کند، بلکه همین وقت و انرژی باید صرف مسائل فنی شامل آنالیز، کار بر روی موارد تکنیکی و تاکتیکی، بالا بردن آمادگی جسمانی و ارتقاء فاکتورهای روحی و روانی ملی‌پوشان شود. این را هم بگویم که خودم را در همه امور عقل کل نمی‌دانم و با اعتقاد به خرد جمعی، سعی می‌کنم از متخصصان علم تمرین، آنالیز، تغذیه، بدن‌سازی و... کمک و مشاوره بگیرم تا کار با کیفیت بهتری به سمت جلو حرکت کند.
نفر چهارم رقابت‌های جهانی ۱۹۹۸ تهران در پاسخ به این سؤال که با توجه به فاصله کوتاهی که تا رقابت‌های جهانی ۲۰۲۱ نروژ باقی مانده است، چگونه ریسک قرار گرفتن در جایگاه سرمربیگری تیم‌ ملی را پذیرفته است، گفت: قبول کردن مسئولیت سرمربیگری تیم‌ ملی بزرگسالان در این برهه زمانی کار آسانی نبود و با توجه به فاصله بسیار کوتاهی که تا رقابت‌های قهرمانی جهان باقی مانده بود، هر کسی این مسئولیت را قبول نمی‌کرد، اما رئیس‌و نایب‌رئیس‌فدراسیون تاکید داشتند با توجه به دغدغه‌ای که برای به اجرا درآوردن برنامه‌های بلندمدت و المپیکی دارند، ضروری است که با یک برنامه‌ دقیق و مدون، کارم را در همین برهه حساس زمانی آغاز کنم. البته باید بگویم که با وجود تاکید رئیس‌فدراسیون برای قرار گرفتن در این جایگاه در همین برهه زمانی، اما تصمیم‌گیری در چنین شرایطی واقعا سخت بود و ابتدا چند روز فرصت خواستم تا تمام جوانب را بسنجم. در نهایت با توکل به خداوند و با عهدی که سال‌هاست با خودم بسته‌ام مبنی بر اینکه هر جا کشتی به وجودم نیاز داشته باشد، مانند یک سرباز در خدمتش باشم، به این دعوت پاسخ مثبت دادم و امیدوارم بتوانم در راه پیشرفت این ورزش پرافتخار قدم بردارم.
درستکار درخصوص چگونگی انتخاب اعضای کادرفنی اظهار داشت: کادرفنی را طوری انتخاب کردیم که بتوانند تمام اوزان را پوشش فنی بدهند. در واقع این نکته بسیار مهم است که افرادی در این جایگاه قرار بگیرند که در اوزان مختلف قابلیت زیر و رو شدن با ملی‌پوشان را داشته باشند تا برخی زوایای کشتی را به بهترین شکل ممکن به ملی‌پوشان منتقل کنند.
ضمن احترام به همه مربیان عزیز، معتقدم افرادی که انتخاب شدند توانایی کمک به تیم ملی را دارند، زوایای مختلف کشتی را می‌شناسند و ضمن اشراف به کشتی روز دنیا در امور فنی حرف‌های زیادی برای گفتن دارند و می‌توانند به صورت میدانی به تیم کمک کنند. از طرفی نگاه من به مربیان تیم‌ ملی این نیست که صرفا یک سوت و کرنومتر به دست بگیرند و در مسابقات هم با یک حوله کشتی‌گیران را ‌تر و خشک کنند. مربی تیم‌ ملی یک جایگاه پراهمیت است و مربیانی که در چنین جایگاهی قرار می‌گیرند باید در امور فنی و آنالیز هم بتوانند به سرمربی کمک کنند و اجازه مانور و ارائه توانمندی‌های خود را داشته باشند.
ملی‌پوش کشتی ‌آزاد کشورمان در المپیک ۲۰۰۰ سیدنی درخصوص برنامه‌هایش برای آماده‌‌سازی ملی‌پوشان جهت اعزام به رقابت‌های جهانی ۲۰۲۱ نروژ خاطرنشان کرد: شرایط بسیار سخت است، چرا که برای اولین بار در طول تاریخ مسابقات جهانی با این فاصله زمانی کوتاه نسبت به المپیک و در همه اوزان برگزار می‌شود. از طرفی بحث ریکاوری و بازگرداندن کشتی‌گیران به فرم ایده‌آل بدنی و همچنین رساندن آنها به نقطه ایده‌آل روحی و روانی مطرح است و از طرفی دیگر با سه گروه کشتی‌گیر که هر گروه شرایط خاص خود را داشت مواجه هستیم. گروه اول از کشتی‌گیرانی هستند که در المپیک به میدان رفته‌اند، گروه دوم همین چند روز پیش در رقابت‌های جوانان جهان به روی تشک رفتند و گروه سوم هم باید در انتخابی کشتی بگیرند و طبیعتا نمی‌توانیم با این سه گروه که هر کدام شرایط خاص خودشان را دارند، به یک‌اندازه فشار بیاوریم.
دارنده مدال طلای آسیا در مواجهه با این موضوع که برخی اهالی کشتی گفته‌اند درستکار تجربه کار کردن با ملی‌پوشان را ندارد، گفت: در این خصوص باید بگویم که بارها در رقابت‌های لیگ، جام باشگاه‌های جهان و میادین دیگر ملی‌پوشان گذشته و حال را تمرین داده و به عناوین قهرمانی در لیگ و جام باشگاه‌های جهان رسیدیم. بدنه و شاکله اصلی تیم‌ ملی هم از همین کشتی‌گیران تشکیل شده است و اتفاقا ارتباط اصولی، منطقی و خوبی بر اردوی تیم حاکم است.
سرمربی تیم‌ ملی کشتی ‌آزاد در پایان خاطرنشان کرد: در پایان باید به حضور جوانان در ترکیب تیم اشاره کنم. جوانانی که چندی پیش در رقابت‌های جوانان جهان به روی تشک رفته‌اند و علاوه‌بر خستگی حضور در این رقابت‌ها، تجربه چندانی از حضور در میدان‌های بزرگ در رده سنی بزرگسالان را هم ندارند و باید در همین مدت کوتاه از هر نظر آنها را مهیای حضور در مسابقات جهانی کنیم. البته با همه این تفاسیر باید بگویم که به توانمندی جوانان اعتقاد دارم و می‌دانم که پتانسیل بالایی برای موفقیت در رقابت‌های پیش‌رو دارند. میرعمادیان، امینی و آقاجانی هم علیرغم خستگی حضور در اردوها و مسابقات رده‌سنی جوانان، اما قبول زحمت کردند و در این مدت کنار تیم‌ ملی بزرگسالان هم خواهند بود.

نام:
ایمیل:
* نظر: