kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۳۸۰۹
تاریخ انتشار : ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۰۳

 

سرویس خارجی-
نیروهای امنیتی سعودی به دستور محمد بن سلمان، دور جدید بازداشت نظامیانی را آغاز کردند که هنوز طرفدار ولیعهد سابق هستند.
محمد بن سلمان ولیعهد سعودی از زمانی که محمد بن نایف را از ولیعهدی کنار زده اقدام به بازداشت طرفداران وی نیز کرده است. در این راستا وی در چند موج نهادهای نظامی و اطلاعاتی عربستان را از وجود طرفداران بن نایف پاکسازی کرده است و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.
در این راستا، منابع مطلع عربستانی از دور جدید بازداشت گسترده نظامیان همسو با «محمد بن نایف» ولی‌عهد سابق خبر دادند. به گفته این منابع به وبگاه ویکی‌لیکس سعودی، بازداشت‌ها عمدتا افسران وزارت کشور را در بر گرفته است. وزارتخانه‌ای که روزگاری محمد بن نایف در رأس آن قرار داشت و بن سلمان همچنان ترس این را دارد که حامیان بن نایف علیه او کودتا کنند. این منابع همچنین گفتند که اطلاعیه سازمان بازرسی و مبارزه با فساد عربستان مبنی بر بازداشت 207 نفر در ارتباط با موضوعات مختلف صحت ندارد و بازداشت شدگان همگی از افسران و سربازان حامی محمد بن نایف هستند. در اردیبهشت ماه نیز منابع خبری معارضان عربستان گفتند که نیروهای امنیتی سعودی ده‌ها تن از هواداران «محمد بن نایف» ولی‌عهد سابق این کشور را که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت داشتند، بازداشت کرده‌اند. صفحه توئیتری «معتقلی الرأی» که به اخبار بازداشت شدگان می‌پردازد، نوشت که بسیاری از این افراد صرفا به دلیل درج تصویر «محمد بن نایف» در صفحه توئیتری خود بازداشت شده‌اند.
محمد بن نایف از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ ولی‌عهد عربستان بود که با حکم ملک سلمان کنار گذاشته شد و محمد، پسر سلمان جای او را گرفت. بن نایف در سال ۲۰۲۰ به همراه عمویش «احمد بن عبدالعزیز» به اتهام خیانت دستگیر و روانه زندان شد. روزنامه تایمز انگلیس چندی پیش نوشت، بن نایف در زندانی در وسط بیابان شکنجه می‌شود و توانایی راه رفتن بدون عصا را ندارد و در طول مدت بازداشت انفرادی ۳۶ کیلو وزن کم کرده است.

نام:
ایمیل:
* نظر: