kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۳۶۲۰
تاریخ انتشار : ۱۸ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۱۶یک تولیدکننده بتن در خصوص قیمت ۴۰ هزار تومانی سیمان که معاون وزیر صنعت خبر آن را اعلام کرده بود، گفت: در بازار خبری از سیمان ۴۰هزار تومانی نیست‌.
یک تولیدکننده بتن در گفت‌وگو با تسنیم اظهار کرد: در حال حاضر زیرساخت کافی برای خرید سیمان از بورس کالا را ندارم و باید سیمان مورد نیاز خود را از بازار آن هم با قیمت‌های بالا خریداری کنم.
وی افزود: هر تن سیمان را در بازار یک میلیون تومان خریداری می‌کنیم که با محاسبه هزینه حمل و نقل این قیمت به یک میلیون و 200 هزار تومان هم می‌رسد.
این تولیدکننده گفت: در حال حاضر ما به صورت فله هر کیسه سیمان را 60 هزار تومان خریداری می‌کنیم البته اگر بخواهیم سیمان پاکتی بگیریم باید 70 هزار تومان هزینه پرداخت کنیم.
وی در خصوص قیمت 40 هزار تومانی سیمان که معاون وزیر صنعت خبر آن را اعلام کرده بود تصریح کرد: در بازار خبری از سیمان 40 هزار تومان نیست.
بر اساس این گزارش، اوایل مردادماه امسال بود که با تشدید قطعی برق مشکلات کارخانجات سیمان افزایش پیدا کرد و دلال‌بازی فروش سیمان رونق یافت به نحوی که قیمت هر کیسه سیمان به 110 هزار تومان رسید.
البته نکته قابل تأمل اینجاست در آن مقطع به منظور تسهیل در فرآیند تولید کشور، طبق توافق صورت گرفته میان معاونین وزارت نیرو و وزارت صمت، تا اطلاع ثانوی صنایع فولادی و سیمانی مجاز به فعالیت از ساعت 24 الی هشت صبح تا سقف 50 درصد تقاضای مصرفی برق شدند. بر همین اساس مقرر شد به برخی صنایع اجازه داده شود شب تا صبح فعالیت داشته باشند که سیمان و فولاد هم جزو آن صنایع بود.
در همین ارتباط تولیدکنندگان سیمان ضمن تأکید بر بی‌فایده بودن این تصمیم معتقد بودند «کوره سیمان، بخاری برقی نیست که شب بزنند برق و صبح خاموشش کنند. هر کوره برای گرم شدن و آماده بار شدن نیاز به 48 ساعت زمان دارد و مصوبه مصرف 10 درصد برق هم واقعا قابل تأمل است».
در حال حاضر با گذشت یک ماه از تنش قطعی برق کارخانجات سیمان هنوز این موضوع مدیریت نشده و اکثر خریداران سیمان نیاز خود را از بازار آزاد آن هم از طریق واسطه ها تأمین می‌کنند.
البته برخی از تولیدات سیمان در بورس کالا عرضه می‌شود اما به واسطه ساماندهی نشدن این موضوع خریداران در تأمین نیاز خود مشکل داشته و باید سیمان را از بازار آزاد تهیه کنند.

نام:
ایمیل:
* نظر: