kayhan.ir

کد خبر: ۲۲۲۷۱۷
تاریخ انتشار : ۰۴ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۱:۲۹
روحانی‌:
رئیس‌جمهور با بیان اینکه در محیط زیست باید با کشورهای همسایه و منطقه مشارکت کنیم گفت : برخی از مسایل مربوط می‌شود به اینکه همسایگان باید در تصرف آب رودخانه‌ها، عدالت را مراعات کنند.حجت‌الاسلام روحانی دیروز دوشنبه در آیین افتتاح طرح‌های ملی سازمان‌های مناطق آزاد تجاری و اقتصادی و محیط زیست با‌اشاره به تلاش دولت برای توسعه مناطق آزاد اقتصادی و تجاری کشور،‌گفت: با تلاش‌ها و پیگیری‌های انجام شده و تصویب در مجلس شورای اسلامی، امروز 15 منطقه آزاد داریم که امیدواریم بتوانند کشور را در مسیر تعامل سازنده با کشورهای همسایه و جهان قرار دهند.
روحانی در ادامه به حوزه محیط زیست و اقدامات انجام شده در این دولت برای حفظ محیط زیست‌اشاره کرد و گفت: مجموعه عظیمی از کارهای محیط زیستی در 8 سال گذشته برای حفظ محیط زیست و تامین سلامت مردم صورت گرفته است.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه این دولت در بخش‌های مختلف برای موضوع سلامت مردم وارد عمل شد، گفت: حوزه محیط زیست، بخش بهداشت و درمان و همچنین بخش توسعه بیمه 3 پایه‌ای بود که این دولت با آن بدنبال سلامت جامعه بوده است و اگر منصفانه مقایسه شود، تفاوت شرایط امروز با 8 سال قبل در زمینه محیط زیست قابل مشاهده است و می‌توان دید که چه اقدامات بزرگی انجام
شده است.
روحانی با‌اشاره به تلاش‌ها و اقدامات انجام شده در زمینه احیای دریاچه ارومیه گفت که در این دولت 15 هزار میلیارد تومان اعتبار برای دریاچه ارومیه هزینه شده است که اگر این اقدامات در این زمینه انجام نمی‌شد، امروز دریاچه ارومیه به یک محیط خشک و پر از نمک تبدیل شده بود.
رئیس‌جمهور با بیان اینکه محیط زیست از ابعاد بسیار مختلفی برخوردار است، گفت:‌ در موضوع محیط زیست چه بسا لازم است با کشورهای منطقه و همسایه مشارکت داشته باشیم و در این راستا باید کارهای مهمی در مجامع بین‌المللی و همچنین اقدامات سیاسی و علمی در زمینه آب و خاک انجام شود تا با مجموعه‌ای از اقدامات و هماهنگی‌ها به شرایط قابل قبول برسیم.
روحانی با‌اشاره به برنامه‌ریزی‌ها برای ورود حدود یک میلیارد مکعب آب به دریاچه ارومیه، خاطرنشان کرد: قرار است، 600 میلیون متر مکعب آن از سد کانی‌سیب تأمین شود که اقدامات لازم برای ساخت و آبگیری آن انجام شده است. همچنین انتقال آب از این سد نیازمند، تونلی به طول 35 کیلومتر و 700 متر است که 35 کیلومتر آن به همراه کانال‌هایی که آب را به دریاچه وارد کند، تکمیل شده و فقط حدود 700 متر باقی مانده است.
رئیس‌جمهور افزود: همچنین قرار است تا از تبریز با تکمیل فاضلاب، پسآب تصفیه شده با ظرفیت 122 میلیون متر مکعب و همچنین 51 میلیون متر مکعب هم از پسآب فاضلاب ارومیه وارد دریاچه شود. از طریق لایروبی‌های انجام شده نیز،
146 میلیون متر مکعب ورودی آب به دریاچه اضافه شده است و در همین راستا 5 هزار حلقه چاه مسدود شده و 6 هزار حلقه چاه هم تحت کنترل قرار گرفته است. چند سد نیز در مسیر تکمیل قرار دارد تا دریاچه ارومیه شرایط جدیدی پیدا کند.

نام:
ایمیل:
* نظر: